Čas pokročil, jar skončila, začalo leto a vonku sa poriadne oteplilo. Pre viacerých z nás je to signál, že nastal čas, ako sa hovorí žiť, zbierať zážitky a baviť sa svojou existenciou na tejto planéte. Okej, nie je dôvod byť prehnane filozofický. Skrátka, s príchodom letných mesiacov je vonku krásne počasie a ľudia vyhľadávajú kultúrne akcie vo väčšej miere ako je tomu napríklad na jeseň či v zime. Teploty jednoducho nepustia. Avšak, netreba zabúdať na to, že stále žijeme v bezprecedentných časoch. 

Nebudeme si klamať, aj keď si niektorí ľudia myslia, že koronavírus pominul, že pandémia skončila, respektíve, že nikdy neexistovala, opak je pravdou. COVID-19, ktorý začal od úvodu minulého kalendárneho roka ovplyvňovať naše životy negatívnym spôsobom, je stále strašiakom, ktorý je aktuálny, i keď už možno nemá takú silu ako napríklad pol roka dozadu. Každý máme s touto pandémiou svoju osobnú skúsenosť, pričom všetci spoločne sme museli akceptovať prísne nariadenia, ktorých súčasťou bolo obmedzenie a neskôr zrušenie festivalov, koncertov či turné. Kultúra a v nej aj rap, išli jednoducho do úzadia. Na jednej strane sa to dalo chápať a tí, čo chceli, to aj chápali, na strane druhej, bola to veľká rana pre náš emočný a psychický svet, pretože „vypustenie pary“, vypnutie mysle či nájdenie nových myšlienok na koncertoch, je niečo, čo máme všetci radi. A museli sme fungovať bez toho.

Prakticky, ešte stále musíme, i keď sa svet pomaly otvára. A pomaly začína fungovať aj Slovensko, i keď nebudeme si klamať, dalo by sa to robiť aj efektívnejším a šikovnejším spôsobom. Nie sme však virológovia ani politici, preto toto nebudeme hodnotiť a nebudeme ani šíriť rôzne názory na túto tému, i keď je to pre niekoho populárne a prináša to čísla. To necháme na iných. Ale, všetkých nás zaujíma, kedy bude MOŽNÉ CHODIŤ NA KULTÚRNE PODUJATIA, UŽÍVAŤ SI KONCERTY A ZÚČASTŇOVAŤ SA KONCERTNÝCH TURNÉ. Ak pozorne sledujete svojich obľúbených interpretov, viete posúdiť, že už sa dianie pomaly, ale isto rozbieha, treba však jedným duchom dodať, že kultúrne akcie so sebou budú niesť obmedzenia, či už čo sa počtu návštevníkov týka alebo celej organizácie podujatí, pretože treba dbať predovšetkým na zdravotnícku situáciu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo viacerí slovenskí rapperi odštartujú leto v Chorvátsku, respektíve, prečo ich veľkú časť leta uvidíme v susednej Českej republike.

Ale, na lepšie časy svitá aj na Slovensku. Turné majú v pláne Separ, Radikal Chef, Nerieš či ďalší, okrem toho by mali byť, i keď v zmenšenej verzii, aj viaceré festivaly, medzi ktorými nebude chýbať tradičný Hip Hop Žije. V konečnom dôsledku, je to všetko o ľuďoch a ich disciplinovanosti, i keď sa samozrejme dá chápať, že ľudia sú už unavení a vyčerpaní z toho, čo sa deje od úvodu minulého kalendárneho roka. Niet sa čo čudovať. Odborníci už teraz avizujú,že na jeseň nás čaká tretia vlna koronavírusu, ktorá síce nebude taká silná a výrazná ako vlna číslo dva, ale predsa len naše životy v istom ohľade zasiahne. Skrátka, logika nepustí, keď sa budú ľudia v lete stretávať a cestovať smerom zo Slovenska a na Slovensko, tak sa jednoducho vírus šíriť musí. Ešte keď k tomu dodáme fakt, že vakcinácia nie je medzi slovenským ľudom práve obľúbeným nástrojom na zdolanie COVID-19. Samozrejme, my nejdeme nikomu prehovárať do duše, od toho tu nie sme.

Podstatou tohto textu je vyjadriť akúsi nádej na to, že nás čaká leto plné rapových akcií, na ktorých si budeme môcť vypočuť aktuálne či menej aktuálne tracky interpretov, ktorých pravidelne počúvame. Všetci na to čakali dlho, tak si to poďme užiť, i keď samozrejme s mierou, pretože nikto sa nechce vrátiť do takej doby, akú sme tu mali v úvode tohto kalendárneho roka. A ani sami interpreti, čo cítiť aj na ich vyjadreniach či na tom, že dbajú, aby na ich koncertoch boli dodržané určité pravidlá. Logicky, nedá sa to dodržať úplne stopercentne, ale výhodou letného obdobia je, že veľa podujatí sa dá organizovať pod holým nebom, čo je samo o sebe výhodou, po všetkých stránkach.

Poďme teda späť k základnej otázke: AKÉ BUDE FESTIVALOVÉ LETO 2021? Bude iné ako tie, čo poznáme, ale podstatné je, že sa uskutoční. Po minulom roku si všetci plno uvedomujeme, že to vôbec nie je taká samozrejmosť ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu