Schyľuje sa k najväčšiemu dissu na scéne za posledné roky?

0

Dlho sme tu niečo podobné nemali. Myslíme tým skutočne veľký rapový diss, o ktorom by sa rozprávalo ešte niekoľko rokov po ňom. Bol tu síce Moloch a jeho útoky v roku 2018, či menší beef medzi Fobiom a Frantom, ale to, k čomu sa (možno) schyľuje teraz, môže nabrať naozaj veľké rozmery. Ktovie, možno je to len dojem, ale pokojné vody slovenského rapu sa začínajú viac a viac vlniť. 

Včera Separ prijal výzvu a zapojil sa do NoTuneChallenge, ktorú založil Kingpin Cereal. Chalan, ktorého väčšina ľudí pozná vďaka tomu, že pomerne úspešne hľadá paralely medzi tvorbou slovenských a svetových raperov, vypustil výzvu, v ktorej má nominovaný päť dní na to, aby nahral 16 riadkov bez použitia akéhokoľvek efektu. V tejto dobe sa totiž veľmi veľa diskutuje o tom, že viacero členov slovenskej scény reálne ani nemá hlas na tvorenie hudby, ale vďaka rôznym efektom a výdobytkom modernej techniky žne úspech. Keď sa k tomu pridá „inšpirovanie“ v zahraničí, vzniká konečný produkt, ktorý je voči tým, ktorí sa skutočne snažia a majú aj talent, neférovo oceňovaný.

Kingpin možno ani nevie, čo spustil, respektíve možno si to veľmi dobre uvedomuje. Keď sa niekto do tohto challenge nezapojí, dá o sebe nepriamo vedieť, že bez efektov mu to jednoducho nejde. Videli sme, čo narobil Hot16Challenge a tí, ktorí sa doň nezapojili boli následne súdení a osočovaní. Názor si vždy nakoniec spraví každý sám. Prečo ale hovoríme o tom, že sa schyľuje k veľkému dissu? Separ totiž v svojom naplnení Kingpinovej výzvy povedal vetu, ktorá môže ale nemusí mať hlbší význam – Máte len tune, I am not impreST.

Kto sleduje slovenský rap, vie, kto ako prvý použil frázu I’m not impressed. Áno, bol to Ego, ktorý sa niekoľko týždňov dozadu prekvapivo a nečakane oprel do Bitmana, ktorý rapuje rýchlo a obvinil ho, že si hlas upravuje v systéme. Okrem toho, vo videách vtedy kritizoval rýchly rap ako celok. Bitmana sa následne zastal Strapo, ktorého názor podporili aj Separ, Dame, Smart či chalani z Nerieš. Bitman neskôr zverejnil video z kuchyne, pri ktorom je jasne vidieť, že nijaký efekt na zrýchlenie nepoužíva.

Potom prišiel Hot16Challenge, kde sa Strapo obul do nemenovaného interpreta, ktorému trvá niekoľko dní urobiť slohu, a že je lepšie sa do výzvy ako bol tá ani nezapojiť, keď vie, že je v nej aj Strapo. Bolo to adresované Egovi, ktorý nechal hot16 na svoju dcéru alebo Rytmusovi, ktorý sa do challenge ani nezapojil a ešte ju aj poriadne skritizoval na svojom profile na Instagrame? Možno ani jednému, ale prinajmenšom sa to človeku nezdá. Strapo má Bitmana v istom ohľade ako svojho chránenca, obaja sú veľmi dobrí kamaráti a predošlé Egove komentáre ho nenechali chladným.

K tomu môžeme prirátať kritiku Smarta z DMS na Porsche Boya, ktorý sa mal inšpirovať pri tvorbe svojho EP v zahraničí, či už hudobne alebo textovo. Tvoria sa nám tu také dva veľké prúdy, a to DMS, Nerieš, Strapo či Bitman na jednej strane a Kontrafakt, mladí raperi z Haha Crew ci FCK THEM a možno aj Pil C. Pil C preto, že ako Separ v jedných svojich otázkach a odpovediach načrtol, prerušil vzťahy s DMS a Nerieš kvôli konfliktom svojej snúbenice s Dameho partnerkou. Zaujímavé by bolo sledovať, kde a či vôbec niekde by v tomto celom stál Majk Spirit, ktorý je akousi samostatnou jednotkou.

Môže to byť len špekulovanie, ale možno sú to naozaj prepojené nádoby. Okrajovo môžeme spomenúť aj vyťahovanie čísiel, za ktoré mal Rytmus na Separa ťažké srdce. Jednoducho, vyzerá to, že scéna sa začína polarizovať a nenápadných skrytých slovných atakov pomaly, ale isto pribúda. Nie nadarmo sa ale hovorí, že je veľmi dôležité kto vystrelí prvý náboj, pretože to následne určí ďalšie pokračovanie alebo nepokračovanie beefu.

Zatiaľ sa nič nedeje, ale kto slovenský rap sleduje dlhodobo a podrobne, potvrdí, že niečo je vo vzduchu. Platí stará pravda, že bez vetra sa ani lístok nepohne. Ktovie, možno keby skutočne došlo k beefu na úrovni Kontrafakt verzus DMS, prípadne medzi niektorými členmi týchto zoskupení, definitívne by sme mohli dostať odpoveď na otázku, ktoré z týchto zoskupení je to najlepšie v histórii slovenského rapu.

Nehodnotí sa to totiž jednoducho, jedny scénu skladali, druhí sú teraz na vrchole. Odpovede na vznikajúce otázky možno privedie aj samotný NoTuneChallenge. Tí najlepší a najsledovanejší totiž bez diskusie budú aj nominovaní. Separ úvod zvládol a latku nastavil tradične vysoko.

Foto: DMS, Instagram

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here