Poznáš rappera menom Rilès? Tento Francúz smeruje nahor ako raketa (+VIDEO)

0

Málokedy sa zameriavame na interpretov, ktorí netvoria súčasť českej alebo slovenskej scény. Občas sa pristavíme pri Tekashim, ktorý má k našej krajine pomerne blízko, ale to je zrejme jediná výnimka. Dnes sme sa rozhodli zaužívané spôsoby porušiť. Počuli ste totiž o chalanovi, ktorý sa volá Rilès? Tento francúzsky rapper nie je nijakým nováčikom v rap game, ale predovšetkým v našich končinách, sa o ňom začína nahlas hovoriť hlavne v uplynulých mesiacoch. Poďme sa pozrieť na to, prečo je tak zaujímavý, a prečo by si mal minúť svoj čas na to, aby si si pustil niektoré jeho tracky.

Poznáte nás, nepísali by sme o niekom mimo Česka a Slovenska, keby to za to nestálo. Poďme si chlapíka menom Rilès zľahka predstaviť. Už zvláštne vyzerajúci dĺžeň v jeho mene napovedá, že pochádza z Francúzska. Narodil sa v roku 1996 v meste Rouen a má alžírske korene. Možno by ste čakali, že bude rapovať, respektíve tvoriť vo francúzštine, no ale píše aj nahráva po anglicky. Z marketingového hľadiska je to rozumný krok, pretože k jeho hudbe sa dostane väčší počet ľudí. Samozrejme, nemá problém “spustiť” prejav aj v rodnom jazyku. Okrem toho, že sa venuje rapu, je aj textár, skladateľ a producent. Jednoducho, hudbu má rád na viacero spôsobov, čo na jeho tvorbe ako takej aj citíť.

Ak stále presne neviete o koho ide, tak vám môžu byť známe prinajmenšom dva jeho tracky, ktoré sa vo veľkej miere objavujú v rôznych príspevkov aj na sociálnych sieťach užívateľov zo Slovenska či z Česka. Konkrétne máme na mysli skladby Pesetas a Brothers. Ani jedna nepochádza z tohto kalendárneho roku či z toho minulého, majú tak 2 až 4 roky, ale k nám sa dostali o niečo neskôr. Ako to už býva zvykom. Práve nimi si ale Rilès získava povedomie, s ktorým možno ani nerátal.

Žijeme v dobe, kedy keď sa niečo stane virálne, naberie to efekt snehovej gule a zrazu to je všade vo svete. A to je na tejto dobe a v istom ohľade aj motivácia. Môžete totiž preraziť. Jednou vecou v jednom konkrétnom momente. A to sa deje teraz Rilèsovi, ktorého skladby počúvajú desiatky miliónov ľudí po celom svete.

Odmalička ho bavila hudba, jeho začiatky siahajú do toho, že robil na YouTube cover verzie rôznych zaujímavých trackov. Bola to záľuba, venoval sa aj štúdiu, na univerzite v meste Rouen získal bakalársky titul z anglickej literatúry. Keď teda spojil to, čo mu išlo, a teda literárne poznatky s angličtinou a s hudbou, dal sa na profesionálnu kariéru. Je nielen veľmi talentovaný po umeleckej stránke, je taktiež vzdelaný po stránke akademickej, čo cítiť aj v jeho textoch a celkovom vystupovaní.

Okrem toho, ako naznačujeme vyššie, bol nesmierne šikovný pri tvorbe beatov a hudby ako takej, čo sa mu zišlo a v jeho trackoch cítiť, že sa do nich vložil takpovediac celý. Okrem toho, bolo to efektívne aj po ekonomickej stránke, pretože nemusel zháňať producentov či ďalších ľudí, ktorí by mu pomáhali s prerazením medzi elitou. Môžeme ho označiť za selfmade produkt (Dame shout out), ktorý na sebe drel sám a snažil sa dostať do povedomia ľudí.

Tento dnes 25-ročný chalan je vyslovene umelecká duša. Nielen, že hudbu skladá, tvorí beaty, píše texty a rapuje, ale dokonca aj maľuje. Doma si zradil nahrávacie štúdio, kde sa objavujú jeho maľby. Zaujímavosťou je, že to, čo namaľuje sa snaží na rôznych aukciách predať, aby si získal ďalšie financie na svoju kariéru hudobníka. Jeho prvý album uzrel svetlo sveta v roku 2014 a niesol názov Vanity Plus Mind.

Potom ho čakalo obdobie, kedy medzi rokmi 2016 až 2017 vydával počas každej jednej nedele novú skladbu. Z nich následne vytvoril svoj druhý sólový album, ktorý nazval príznačne RILÉSUNDAYZ a obsahoval neuveriteľných 52 piesní. Vo svojej rodnej krajiny absolvoval v tom istom roku aj koncertné turné, ktoré nieslo názov The Jungle Tour. Postupne prekročil hranice Francúzska a predstavil sa aj v Alžírsku, Maroku, Turecku, Belgicku, Veľkej Británii a Švajčiarsku.

Jeho hviezda začala svietiť, i keď v našich končinách stále nebol príliš známy. V roku 2018 nastúpil na rôznych letných festivaloch na turné Summer Fest, o rok neskôr ho čakalo Tiger tour, kde okrem Európy nastupoval aj v Severnej Ameriky. Koncom augusta 2019 sme sa dočkali jeho ďalšieho sólového CD s menom Welcome to the jungle. Je dôkazom toho, že keď si človek ide za tým, čo skutočne chce, dá sa to, dá sa preraziť. V roku 2020 sa stal autorom hudobného projektu s názvom LVL 36, pod záštitou ktorého vyšlo niekoľko zaujímavých trackov.

A samozrejme, nemôžeme tohto chalana porovnávať s menami ako Eminem, Drake či napríklad Future, ale dôkaz úspechu skladieb Pesetas či Brothers dokazuje, že expanduje aj počas prebiehajúceho kalendárneho roka. Teraz, keď uvidíte pri skladbe meno Rilès, tak budete vedieť, že sa jedná o francúzskeho rappera, ktorý je nesmierne talentovaný v rôznych umeleckých smeroch a jeho kvalitná angličtina nie je prekvapením, pretože sa jej venoval aj počas vysokoškolského štúdia.

Foto: Rilès, Instagram

Komentovať

Please enter your comment!
Please enter your name here