Sú skladby, ktoré si musíte vypočuť viackrát, aby ste mohli s pokojným svedomím povedať, či vás naozaj zaujali alebo nie, respektíve, či sú dobré alebo to nie je nič pre vás. No a potom sú tu tracky, ktoré si vás získajú prakticky po pár sekundách. Presne to je prípad songu STROJ, ktorý vyšiel pred pár dňami, konkrétne v nedeľu večer. Dnes je piatok a môžeme konštatovať, že sa jedná o prvotriedny banger. 

Prvotriedny banger, ktorý budete počúvať najbližšie mesiace minimálne niekoľkokrát denne, a keď na konci roka budeme bilancovať tento kalendárny rok, STROJ určite bude patriť do skupiny trackov, ktoré budú v úzkej nominácii na skladbu roka. Prečo je ale tomu tak? Pozreli sme sa na to, prečo je aktuálna spolupráca Separa s Kalim bangrom a je to jasné už po pár dňoch. Teda, niektorým to bolo jasné už v spomínanú nedeľu.

Otázka znie – aké sú hlavné faktory úspechu tejto skladby? 

Rapperi

Nebudeme si klamať, keď veľká časť slovenských rapových fanúšikov vidí, že sa niekde objaví Separ alebo Kali, prinajmenšom si tú skladbu vypočujú aspoň raz, pretože sú zvedaví, čo to bude tentokrát. Áno, nájde sa veľa kritikov, ale všimnite si, že pozitívne hodnotenia sú vždy v konečnom dôsledku vo väčšom počte. Ako Kali, tak aj Separ sú zárukou pozornosti, čo vedia aj interpreti, ktorí sa ich snažia dostať na feat. A keď spojíte dve ikony slovenskej rapovej scény, tak sledovanosť je zaručená. Sú to dve chodiace značky, ktoré dlho bojovali o to, aby sa dostali tam, kde sú teraz. Keď to zoberieme to iných reálií, je to ako keby v slovenskej hokejovej reprezentácii v tejto chvíli spolu nastúpili Erik Černák s Tomášom Tatarom (Inak Erik, gratulujeme k Stanley Cupu). Skrátka, ľudí to zaujme. A v neposlednom rade, Separ s Kalim netvoria často, čo z ich featov robí nedostatkový tovar.

Načasovanie

Dalo sa to načasovať vôbec lepšie? Leto síce oficiálne začalo na konci júna, ale také to skutočné „pocitové“ leto prebieha na Slovensku či v Českej republike práve teraz, pričom začali aj letné prázdniny a celkovo, keď si všimnete, veľa ľudí funguje v takzvanom „letnom“ režime. A toto je druh skladby, ktorý do aktuálneho obdobia dokonalo zapadá. Verte alebo nie, inak by to „hitlo“, keby tento feat vyjde napríklad počas daždivého novembrového víkendu. Netvrdíme, že by to nemalo úspech, ale ľudia sú skrátka v letných mesiacoch nastavení mierne odlišne ako v zime, vplývajú na nich teplé počasie aj slnko. A to je jednoducho fakt. Napríklad, keď to dáme do porovnania, ktovie, aké čísla by mala spolupráca Separa s Pil C a Special Beatzom MONEY2, keby vyšla v lete. Ale o tom možno niekedy inokedy. Timing is everything.

Koncept 

Keď si spomenieme na minulý kalendárny rok, Egov album Egotron a konkrétne skladbu PUMPA, ktorá si veľmi veľa ľudí získala predovšetkým vďaka pomerne prekvapivému beatu, song STROJ môžeme radiť konceptovo do podobnej skupiny skladieb. Ide o to, že moderný rapový prejav je doplnený o beat, ktorý pripomína poriadny bašavel, čo potvrdzuje aj samotný videoklip, ktorý sa odohráva v osade, kde Separ aj Kali dostávajú tamojších obyvateľov do poriadneho varu. Skrátka, ide o kombináciu prvkov, ktoré by vám na prvé zamyslenie nenapadlo spojiť, ale v konečnom dôsledku je to naozaj veľmi zaujímavé kombo. Bude zaujímavé sledovať, či touto cestou pôjdu aj ďalší interpreti, ale akési prekrývanie žánrov sa už aj v minulosti ukázalo byť vhodným spestrením.

Foto: Separ, profil na Instagrame Separ

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu