Medzi riadkami (1.): Pil C, Delik, Separ, Dame. Symbolika vyjadrená v športe

0

Vítame ťa pri prvej časti našej reformovanej rubriky, ktorá oddnes bude niesť názov Medzi riadkami. Opäť budeme skúmať texty slovenských a českých rapperov. Budeme v nich hľadať vyjadrenia, symboly či informácie, ktoré si človek na prvé, druhé či tretie počutie niekedy ani len neuvedomí. A zmenou je aj to, že nebudeme sa zameriavať v konkrétnom dieli na jeden text, ale na niekoľko, čo by malo prispieť k zvýšeniu celkovej atraktivity. 

Dnes sa zameriame na tri skladby. Vznikli v rozdielnom období, ale spája ich zaujímavá symbolika, ktorá súvisí so športom. Celkovo, previazanie rapu ako žánru a športového priemyslu je dlhodobé a trvácne. Či už sa jedná o basketbal, futbal, hokej či v uplynulých rokoch dokonca zmiešané bojové umenia. Rapperi radi v textoch idú do týchto reálií a priaznivci, ktorí si to vedia spojiť následne majú z konkrétnych skladieb ešte väčší zážitok. A ten vám teraz sprostredkujeme aj my.

Historicky je dané, že rap, ale aj hip-hop celkovo má úzke previazanie s basketbalovou kultúrou, čo pramení predovšetkým zo Spojených štátov amerických. Aj medzi hráčmi najlepšej ligy na svete, zámorskej NBA, je práve rap najpopulárnejším žánrom a sú aj hráči ako napríklad Damian Lillard (Portland Trail Blazers), Andre Drummond (Los Angeles Lakers) či Lonzo Ball (New Orleans Pelicans), ktorí sa popri profesionálnej činnosti venujú aj rapovaniu.

A niektorým to aj prirodzene ide. Ak budete mať chvíľu času, odporúčame hlavne spomínaného Lillarda, ktorý si v hudbe hovorí Dame D.O.L.L.A. a má aj niekoľko sólových albumov. Poďme na dnes zvolené skladby, v ktorých si ukážeme niekoľko zaujímavostí medzi riadkami.

S.Barracuda ft. Pil C – Agent 47

Československá kombinácia v zložení Pil C – Sergei Barracuda, je medzi ľuďmi populárna dodnes. Skladba Agent 47 v sebe skrýva viacero zaujímavých myšlienok, pričom veľa z nich súvisí hlavne so športom. Dokonca aj v samotnom videoklipe má Sergei B šiltovku, ktorá symbolizuje hokejový klub v NHL Chicago Blackhawks. Je to jednoducho súčasť komunity.

Kouči pusť mě do hry, zápěstí jako Steph. Tu Sergei hovorí o tom, že má zápästie ako Steph. Reč je o basketbalistovi Stephovi Currym z Golden State Warriors. Patrí medzi najlepších hráčov nielen súčasnosti, ale aj histórie, pričom tréneri s ním môžu rátať predovšetkým v záveroch zápasov, kedy treba zobrať na svoje plecia zodpovednosť a rozhodnúť. Čo sa ta psychického nastavenia týka, je to prvotriedny šampión a vzor. 

Siahame vysoko jak DeMar DeRozan. Veta od Pil C-ho, ktorý reflektuje na basketbalistu DeMara DeRozana. On aktuálne pôsobí v tíme NBA v San Antonio Spurs, pričom dlhé roky patrí medzi najkvalitnejších hráčov celej súťaže. 

Vyj.bal som s nimi za jeden rok jak Vardy. Vyberáme ešte Lukášovu myšlienku o futbalistovi Leicestru City Jamiem Vardym. V 24 rokoch bol ešte amatérsky futbalista, ale keď dostal šancu, vyhral s odpisovaným Leicestrom anglickú ligu, stal sa najlepším strelcom a dostal sa do národného tímu. Nikto mu neveril a on to využil na budovanie svojho úspechu. Reflektuje to aj s príbehom, ktorý má Pil C, pretože aj on za jeden rok z neznámeho rappera prešiel medzi slovenskú špičku. 

Delik – Ilegálny Flow ft. Sergei Barracuda

Celý rok mód play-off, idem si pre pohár ako Blackhawks. Nachádzame sa v roku 2015, kedy hokejisti Chicaga Blackhawks vyhrali svoj tretí Stanley Cup v NHL za posledných päť rokov. Boli pritom aj slovenskí hokejisti ako Marián Hossa, Tomáš Kopecký či Michal Handzuš. Delik využíva túto referenciu na to, aby dal jasne najavo, že po celý rok je nastavený na úspech a ide si za tým, čo chce s maximálnym nasadením. Aktuálne sa Chicago Blackhawks nachádza v prestavbe, a teda, priestor dostávajú mladší hráči, ktorí by mali v budúcnosti opäť priniesť do mesta, ktoré má kvôli silnému vetru prezývku Windy City, ďalší športový úspech. 

Vynorím sa z vody s ňožom v ústach, Rambo 2, arogantný zmrd Eric Cantona. Ramba vysvetľovať zrejme nemusíme, kultovú filmovú postavu pozná každý. Eric Cantona je bývalý francúzsky futbalista, ktorý hrával predovšetkým za anglický klub Manchester United. Bol svojský, bol tvrdý a áno, pre niektorých bol aj arogantný. Keď mu raz fanúšik vulgárne nadával, neváhal ho zložiť kung-fu kopom. Odporúčame, aby ste si to pozreli na YouTube. Potom dokonale pochopíte, akým hráčom Cantona bola.

Dizzy, Sergei, Lebron, MJ. Tu iba v krátkosti. LeBron James a MJ, a teda, Michael Jordan, sú najlepšími basketbalistami posledných dekád. Pridať k nim môžeme aj Kobeho Bryanta, ktorý sa taktiež často objavuje v rôznych trackoch. A keď sa bavíme o najlepšom hráčovi basketbalovej histórie, práve MJ, Kobe a LeBron sa skloňujú najčastejšie. 

DMS MMXV – IDEM C feat. Pil C (prod. Special Beatz)

Nedospel som, ja nedospel som a preto idem si po titul, ako LeBron, bez slov, ostávaš bez slov. Opäť tu máme LeBrona Jamesa, americkú basketbalovú ikonu, ktorá aktuálne pôsobí v Los Angeles Lakers. A aj keď tento track referuje k roku 2015, kedy bol ešte v Clevelande Cavaliers, dodajme, že k titulu dokráčal aj v minulom kalendárnom roku. Rapperi najčastejšie LeBrona používajú, keď chcú poukázať, že majú mentalitu nastavenú na úspech, keď sa neboja ísť za tým, po čom túžia, a keď sú v neposlednom rade nastavení na poriadne tvrdú drinu. 

Prvý diel rubriky MEDZI RIADKAMI v novom šate máme za sebou. Veríme, že vo vás prebudíme hĺbavé vlasnosti a teraz, keď budete počúvať novšie či staršie skladby slovenského rapu, budete sa nad jednotlivými súvislosťami zamýšľať ešte vo väčšej miere ako tomu bolo doteraz. My vždy vyberieme niekoľko trackov, z ktorých vyberieme rôzne pasáže, aby sme si na nich ukázali, čo vám mohlo ujsť, respektíve, čo je ako myslené. Nech vám to dá nový zmysel.

Photo credits: Delik (Delik IG), Separ a Pil C (Pil C IG), Dame (Dame IG), Sergei Barracuda (Sergei B IG)

Komentovať

Please enter your comment!
Please enter your name here