Album Nový Človek od Majka Spirita má už 9 rokov. Jeden z prelomových albumov našej scény?

0

11.11.2011 – vychádza album Nový Človek, ktorý mení (nielen) Spiritovú kariéru.

My, trocha starší poslucháči, si na tento moment zaiste spomíname dobre. Album Nový Človek má už 9 rokov a do dnešného dňa dostal veľa pozitívnych prívlastkov. Ten najvýstižnejší prívlastok je pravdepodobne slovo prelomový. My sme sa rozhodli si ho trocha pripomenúť a zároveň sme oslovili aj samotného interpreta, ktorý nám poskytol odpovede na naše otázky.

Prelomový význam mal album pre Majkovu kariéru, ale aj pre smerovanie slovenského rapu. Iste, nové prvky v tej dobe zavádzal do rapu Rytmus, či už albumom Kral (2009), respektíve Fenomen (2011), avšak Speezy priniesol ďalší pohľad s ďalšími prvkami. Už v tej dobe bol Majk vynikajúci lyrik, pričom témy jeho skladieb a poňatie tvorby bolo odlišné, v porovnaní s inými kolegami.


Ako Majk vnímal osobné, hudobné a spoločenské obdobie pred vydaním albumu?

“V lete 2010 som dokončil MBA (Master of Bussines Administration pozn. red.) na vysokej škole a stál som pred rozhodnutím, čo ďalej. Rozhodol som sa odložiť môj titul do šuflíka a vsadiť všetko na rap. Nahral som mixtape Mladý Rebel a začal pracovať na mojom prvom sólovom albume. Snažil som sa urobiť najlepší rapový album, aký tu kedy bol. S odstupom času mám pocit, že sa mi to podarilo.” 🙂


Pred samotným album prišiel singel Good Vibration, ktorý je dodnes veľmi populárnou skladbou a hraný bol aj v rádiách. Bol to zároveň prvý singel z tohto albumu. Samozrejme, v roku 2011 sa okrem množstva fanúšikov intepretom dostávalo aj množstvo nepochopenia hudobného progresu.


Aké boli očakávania od albumu? Podarilo sa ich naplniť?

“Mal som veľké očakávania, lebo som si veril. Mal som za sebou už 10 rokov v rape a cítil som, že som vytvoril výnimočný album. Môj vtedajší vydavateľ odhadol, že keď predáme 4000 kusov, tak môžeme byť veľmi spokojní. Ja som mu povedal, že keď nepredám aspoň 10 000 kusov, tak už nikdy žiadny ďalší album nespravím. Nový Človek predal 20 000 fyzických nosičov a kraľoval medzi albumami na iTunes celých 7 rokov. V roku 2012 som odohral s týmto albumom neuveriteľných 212 koncertov! Žiadny album nemal legendárnejšie tour. Nový Človek určite predčil všetky moje očakávania a splnil moje sny,” hovorí Majk.


Album mal hneď niekoľko úspešných videoklipov, ocenený bol napríklad vizuál ku skladbe Hip-Hop, ktorý si odniesol Slávika za najlepší videoklip roka 2011. Celkom príjemná nostalgia.

Skladba, ktorá svojho času mňa osobne zaujala najviac, je určite Sen s Nironicom. Úspešný track sa taktiež dočkal vizuálu, ktorý ma ku dnešnému dňu cez 2,3 milióna videní. Jedná sa o skvelú motivačnú vec, pričom môžeme tento počin označiť ako highlight albumu, ale aj Majkovej tvroby v tej dobe. Skvelá lyrika spojená s dynamickým refrénom a motivačným textom predstavovala svieži vzduch v rámci projektu a takisto reflektovala aktuálne hudobné trendy aj mimo Slovenska.

Ohlasy vyvolal aj ďalší videoklip z albumu, tentokrát so speváčkou Celeste Buckingham, s ktorou si Speezy spoluprácu o rok zopakoval (I Was Wrong). Aj napriek niektorým názorom, raper si so speváčkou sadol dobre a dokopy dali úspešnú spoluprácu. Vo videoklipe si zahrala herečka Kristína Svarinská a aj táto vec je typickým Speezyho obrazom z tohto obdobia.

Pravdepodobne najpopulárnejšou skladbou z výborného albumu je Ženy Treba Ľúbiť. Nejedného z nás “obleje” príjemný nostalgický pocit, veď nejeden z nás si na tejto veci v tej dobe (a ešte pár rokov na to) fičal. Singel by bol silný aj bez klipu, ktorého sme sa ale predsa dočkali, v dlhšej minutáži v príbehovom poňatí. Spirit bol v týchto témach vždy silný, veľa ľudí sa v texte našlo a track bol zlatý klinec albumu.


V úvode článku sme album označili ako prelomový. Pre teba, ale aj pre slovenskú scénu, súhlasíš s tým?

“Súhlasím. Nový Človek je slovenská klasika. Ten album zmenil rapovú scénu, k lepšiemu. A myslím, že tiež otvoril dvere a inšpiroval veľa raperov, ktorí prišli po mne. Myslím, že Nový Človek v podstate vychoval jednu slovenskú generáciu a verím, že veľa ľuďom dal silu hľadať pravdu a myslieť pozitívne.”

 


Spirit albumom Nový Človek naplno rozbehol svoju sólovú kariéru, môžeme tvrdiť, že rok 2011 absolutne ovládol a pre fanúšikov pripravil album roka. Za svoj projekt bol ocenený platinovou platňou. Z albumu je cítiť, že lyricky aj názorovo bol už vtedy “Mladý Rebel” vyzretý, mal snahu do rapu priniesť niečo nové (čo sa mu v konečnom dôsledku podarilo) a určite nebudeme klamať ak povieme, že aj on veľkou časťou prispel k popularizácii tohto žánru a Nový Človek rozšíril obzory poslucháčov.

Dôkazom je to, že po tomto diele išla Spiritova kariéra len smerom hore, vydal ďalšie úspešné projekty a single, ktoré sa stali hitmy. V neposlednom rade potiahol aj svojich kolegov z H16, ktorí sa spoločne so Speezym prezentovali kvalitnými projektmi.


No a otázka na záver. Ako sa Speezy na album pozerá spätne po deviatich rokoch?

“Má stále špeciálne miesto v mojom srdci. Teraz, keď mám už aj ja doma “nového človiečika”, nastal správny čas pokracovať v tom, čo Nový Človek začal. Na jeseň 2021 vydám Nový Človek 2.0 🕊.” – uzatvára Majk Spirit.

Komentovať

Please enter your comment!
Please enter your name here