Pokračujeme v našej rubrike VÝBER, kde rozoberáme najsledovanejšie skladby jednotlivých slovenských interpretov. Do úvahy sú brané pozretia na YouTube, pričom samozrejme, porovnať celkovú popularitu konkrétnych trackov je veľmi subjektívna záležitosť. Po častiach, v ktorých sme sa venovali Egovi, Kalimu či Rytmusovi, prichádza diel zameraný na slovenského rapového OG. Áno, tipujete správne, reč bude o Separovi a o tom, čo v jeho doterajšej kariére vyvolalo na platforme YouTube najväčší boom.

Separ je aktuálnou jednotkou slovenského rapu. Nejdeme porovnávať minulosť s prítomnosťou, ale keď berieme ako východiskový bod august 2020, môžeme pokojne napísať, že tento člen DMS je súčasným lídrom SK rapu. Čo bolo, bolo a čo bude, bude, ale fakty nepustia. Poďme sa pozrieť na skladby, ktoré mali v podaní autora albumu OG najväčší úspech na platforme YouTube.

A začíname hneď zhurta. Track 10 minút, o ktorý sa produkčne postaral Dualit a stretávajú sa na ňom Separ, Dame, Matej Straka a Gabryell, vyšiel v októbri 2016 a k dnešnému dňu má viac ako 15 miliónov pozretí. Nečudujeme sa, tejto skladbe vyslovene nechýba nič. Každý zo spomínaných raperov vyprodukoval jednu slohu, do toho chytľavý refrén a prepracovaný videoklip. Keď si to tak všetko zhrnieme, toto inak ako úspechom ani dopadnúť nemohlo. Možno to niekoho prekvapí, iných nie, ale keď sa fanúšikov opýtate na ich obľúbený track, táto skladba zaznieva pomerne často. Aj my ju máme veľmi-veľmi radi.

Rok 2013 a viac ako 14 miliónov vzhliadnutí a platforme YouTube. Škola Rapu je veľký náklad, kde sa stretávajú Separ, Rytmus a Momo. Každý z nich naložil, každý niekomu inému, pričom všetci dali najavo svoje emócie a pocity, ktoré sa v predošlom období nazbierali. Keď sa hovorí o dissoch v histórii slovenského či českého rapu, Škola Rapu je trackom, ktorý vždy zaznie.

December 2015 a takmer 14 miliónov pozretí. Táto spolupráca Pil C-ho so Separom je vynikajúca, úderná a medzi oboma sa objavuje súhra, ktorá funguje. Žiaľ, nateraz pošramotené vzťahy medzi DMS a Pil C-m nedovoľujú, aby vznikla podobná skladba, ale človek mieni a pán Boh mení, a teda, ktovie, čo prinesie budúcnosť. Nikto by si nepomyslel, že jedného dňa dá Separ feat s Radikalom. Takže, ako hovorili naše staré mamy, nemusíme hádzať flintu do žita ani v tomto prípade.

Viete prečo sa táto skladba objavila v TOP výbere Rytmusa, Ega a teraz aj Separa? Pretože jej nič nechýba. „Som tam ja, je tam KF, legendy sú opäť v hre.“ – Separova veta, ktorá na tomto tracku zaznie hovorí za všetko. Ego, Rytmus, Separ a Ektor. Rok 2013 a album Navždy. Skladba V Mojom Svete má bez mála 12 miliónov pozretí a všetci zainteresovaní na nej dajú skutočne výbornú časť. Na záver jemné zamyslenie, ktovie, či ešte kombináciu KF so Separom, či s DMS uvidíme. Fanúšikovia by niečo také určite sledovali.

Skladba Tempo sa objavuje na albume, ktorého autorom je legendárny producent DJ Wich. Separ v tomto tracku naloží nesmiernym spôsobom, čo jemne prekvapuje ale je, že nemenej naloží aj Kali. Keď si to zrátame, vznikla skladba, ktorá je absolútnym bangrom a na YouTube má od roku 2016 11,4 milióna pozretí. Tempo zapne tvoju myseľ, pričom beaty od DJ Wicha celý track dotvárajú výborným spôsobom.

Len o pár tisíc menej ako Tempo má sladba Kancelář. Pôvodne Ektorov track, ktorý dostal v roku 2018 remix, nemohol dopadnúť inak ako úspechom. Veď kombinácia Ektora, Separa, Ega a Rytmusa je prísľubom kvality, pričom toto kvarteto nesklamalo ani v tomto prípade. Všetci poňali svoju časť osobitným spôsobom, pričom rozličnosť tvorí v konečnom dôsledku úspešný celok. Akokoľvek posledná veta môže znieť komplikovane, keď si ju prečítate viackrát, dáva zmysel.

VIEM, track z roku 2014, ktorý je akousi hranicou medzi starým a novým Separom. Ak sa to vôbec tak dá nazvať. Separ je totiž len jeden a postupne sa vyvíja určitým smerom, vzhľadom na to, čo si prežil, čo vyprodukoval a koho stretol. Každopádne, sám interpret priznáva, že mal divokejšie obdobie, pričom dnes je zodpovedný otec rodiny a vzorný partner. Táto skladba vám ponúkne určitý pohľad do jeho duše. Výborný song, skvelý beat od Special Beatza. Pozretia? 8,9 milióna. Nie zlé.

Spirit a Separ feat legendárny. Skladba Vždycky bol zo Separovho albumu Pancier pochádza z roku 2017 a má dodnes veľký úspech. Výborné slohy, takisto refrén od Maxa a hudba, o ktorú sa nepostaral nikto iný ako DJ Wich. Kombinácia Separa a Majka Spirita je veľmi kvalitná o čom sa presviedčame aj v roku 2020. V tomto prípade to doposiaľ prinieslo 8,8 milióna pozretí. Jedná sa o track, ktorý keď vám začne hrať, tak ho neprepnete. Nemáte totiž dôvod.

Rok 2016 a 8,6 milióna vzhliadnutí. Separ sa spojil s Kalim, pričom na skladbe sa objavuje aj v tedy pomerne neznámy Matej Straka a.k.a Matej S. Zlý príklad je výborný track, z ktorého sa človek môže čo-to naučiť, pričom s odstupom času je kombinácia Separa, Kaliho a Mateja S. skutočne kombom, ktoré človek chce počuť. Ak sa stalo, že niekomu z vás táto skladba ušla, rýchlo si ju niekoľkokrát pustite.

Jar 2018 a song, ktorý ťa nakopne, namotivuje a po jeho vypočutí máš chuť ovládnuť svet. Alebo to máme len my? Každopádne, track Ready, kde sa Separ stretáva so Strapom a českým raperom Restom má dodnes obrovský úspech a ľudia tejto skladbe nemajú takpovediac čo vytknúť. 8,4 milióna pozretí je veľmi slušná štatistika, pričom vyzdvihnúť musíme aj videoklip, ktorý sa odohráva v nádhernej prírode. 10/10.

Výber nateraz zakončíme najznámejším dissom histórie slovenského rapu. Skladba Si Zvonil?!, ktorá je venovaná Radikalovi a rapujú na nej Separ, Decko a Strapo, je tak dobrá, že si ju ľudia púšťajú dodnes, i keď jej vznik datujeme do roku 2011. Radikal si vtedy vypočul svoje a nemal to jednoduché, zaujímavosťou je, že ako spomíname vyššie, tento konflikt je už zabudnutý a Separ s Radikal Chefom nemá absolútne nijaký problém. Nuž, ako to už niekedy býva zvykom, chcelo to čas. A pozretia? 8,2 milióna. To sú famózne čísla, vzhľadom na to, keď si uvedomíme, v akej malej krajine žijeme.

Nečudo, že slovenský rap má meno aj vo svete. Scénu máme prešpikovanú zaujímavými menami, ktoré tento hudobný žáner preciťujú rozličným spôsobom a diverzita pridáva na kvalite scény ako celku. Separ je jedným zo skutočných slovenských OG, čo dokazujú aj pozretia na skladbách, na ktorých sa objavil. A čo je pozitívom, tento interpret nekončí, stále je aktívny a produkuje ďalšiu hudbu.

Foto: Separ, profil na Instagrame, OG

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu