Máme tu piatok a vy už viete, čo to znamená. Prichádza čas na ďalšiu časť našej pravidelnej rubriky MEDZI RIADKAMI. Textov zo slovenského či českého rapu, v ktorých sa dá nájsť množstvo prirovnaní, metafor alebo iných skrytých významov je skutočne neúrekom. Dnes sme sa rozhodli, že sa zameriame na konkrétne dve skladby, ktorých autormi sú Strapo, Pil C a Idea. Veríme, že opäť obohatíme váš pohľad na obsah textov slovenských a českých interpretov. 

Minulý diel bol poriadne rôznorodý, riešili sme Delika, Majka Spirita, Plexa, ale k slovu sa dostal aj Pil C. Túto časť nájdete na našom webe, pričom dnes bude reč o dvoch skladbách. Konkrétne o tracku Čo s tým, ktorý sa objavuje na Pil C-ho albume, druhom sólovom, V Rádiu Hral Elán Keď Umrel Tupac, pričom mu sekunduje český rapper Idea a o refrén sa postaral Václav Rouček. Táto vec si získala veľký počet priaznivcov a jej výpovedná hodnota je naozaj obrovská. Plus, obsah je aplikovateľný do života skoro každého človeka.

Druhá vec, na ktorú si posvietime je track Vďačný, ktorého autorom je Strapo a má nejaký už ten rok, pričom je súčasťou albumu Versus, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2015. Strapo je majster slova, je priamy, vie pridať aj odkazy, referencie či rôzne prirovnania a návraty do minulosti. To majú ľudia radi, i keď niekedy je náročné všetko zachytiť. Aj od toho sme tu my. Úvod nejdeme zbytočne naťahovať, poďme sa na to rovno pozrieť.

PIL C – ČO S TÝM 

Túlame sa svetom ako zombie.  V našich dušiach prší každý deň, Londýn. Nehovor, shut up, Stormzy. Daj mi Xanax, Cosby. Treba dať Lukášovi kredit, že jeho track je úderný od samotného začiatku. Metafora dažďa v duši v súvislosti s metropolou Veľkej Británie Londýnom je jednoducho super. Londýn a celkovo Britské ostrovy sú opisované ako miesto, kde často prší. A dážď v duši môžeme opísať ako negatívne emócie, smútok či depresie. Shut up je track od britského rappera Stormzyho, dodnes jeden z jeho najlepších, pričom zároveň je to fráza, ktorú v angličtine používate, keď niekomu chcete dať najavo, aby bol ticho. Show Billa Cosbyho bol kultový seriál, ktorý bol vysielaný aj na Slovensku v úvode tohto tisícročia, pričom Bill Cosby, hlavná postava tohto sitkomu, následne čelil škandálom so zneužívaním žien, ktorým dával rôzne omamné látky, medzi ktorými mal byť aj Xanax. Opäť veľmi zaujímavá referencia zo strany Pila. 

Prečo ten vzťah je na kúsky, krváca jak roast beef. Toto je taktiež šikovné. Roast beef určite poznáte, je to spôsob úpravy hovädziny, veľmi populárne jedlo predovšetkým vo Veľkej Británie, ale aj u nás a vlastne všade vo svete. Krvavé steaky vám nemusíme predstavovať, pričom krvácať, obrazne vzaté, môže aj vzťah. Keď už vzťah krváca ako roast beef, potom viete, že je zle, a že riešenie danej situácie nebude pozitívne ani pre jednu zo zainteresovaných strán. 

Sedím na lavičce jako Forrest. Nemám v ruce gun, ale cejtím tu bolest. Idea má v skladbe Čo s tým veľmi silnú slohu, v jej úvode referuje k legendárnej filmovej postave z rovnomenného filmu Forrest Gump (stvárnil ho Tom Hanks). Legendárna scéna z lavičky, kde sa Forrest rozpráva s ľuďmi a rieši s nimi ich život utkvela mnohým divákom v pamäti. Idea dodáva, že nemusí mať v ruke gun, alebo ak chcete zbraň, aby cítil bolesť. 

Liky na Instagramu jsou jenom doteky prstem. A mít kolem sebe lidi neznamená guest list. Žijeme v dobe, kedy si až príliš veľa ľudí až prehnane zakladá na tom, ako pôsobia na svojich profiloch na sociálnych sieťach. Riešia, kto si pozrie ich príspevky, kto sleduje ich príbehy, kto im dáva lajky, kto komentuje a podobne. Ako hovorí Idea, sú to iba dotyky prstom, nič, na čom by reálne záležalo. Skutočná hodnota je niekde inde a to by sme si mali všetci uvedomiť. A ľudia okolo teba automaticky neznamenajú, že nie si osamelí. Priatelia a známi – to je rozdiel, ale myslíme si, že to veľmi dobre poznáte aj vy sami. 

Chci jít hluboko jako první sex. A potom hloubš jako třetí sex. Nuž, v tomto prípade môžeme sledovať zaujímavé previazanie pohlavného styku s výpovednou hodnotou textov. Idea sa snaží, rovnako ako Pil C, ísť v skladbách do hĺbky pod povrch, pričom je to postupný proces a dnes to ide ešte viac ako kedysi. Nuž a keď sme pri tej referencii, čo dodať, kto vie, ten vie. Kto nevie, tak to pravdepodobne nepochopí. 

Nech mě umřít a narodit se a potom žít. Jsem pořád jenom člověk. Túto myšlienku odporúčame prečítať asi aspoň trikrát alebo štyrikrát. Je to myslené samozrejme obrazne, ale niekedy si skrátka človek musí prejsť udalosťami v živote, akýmsi spôsobom duševne umrieť, aby sa mohol znovu zrodiť a žiť ešte lepšie ako pred tým. A ktovie, možno to Idea myslel úplne inak. 

STRAPO – VĎAČNÝ 

Nemôžu mi povedať že nie som vďačný, nezabúdam na to kto mi pomáhal. Najviac mi ale pomohli sr.čky, navzdory ktorým som to dokázal. Myslíme si, že negatívne veci sú pre nás zlé. Samozrejme, každý by chcel život bez starostí, ale faktom je, že častokrát tie najväčšie problémy, najkomplikovanejšie prekážky a nepríjemné skúsenosti nás posúvajú dopredu, formujú nás ako ľudské osobnosti a v konečnom dôsledku nám pomáhajú. Strapo to v tejto konkrétnej slohe veľmi dobre vystihol a myslíme si, že každý z nás si z toho môže niečo zobrať. 

Ďakujem za každú facku, vác za lásku ktorú som dostával. Strapo pokračuje v myšlienke, ktorú sme rozobrali už vyššie. Ďakuje nielen tým, ktorí stáli pri ňom a podporovali ho, ale aj tým, ktorí boli proti nemu, ktorí mu veci komplikovali a tým, ktorí mu hádzali kolená pod nohy. Niet svetla bez tmy, nebyť problémov, nepredral by sa medzi najlepších rapperov v našich končinách. 
Nemám svaly, ale mám v hlave. Nebudeme si klamať, Strapo nie je práve korba. Ale ako sám hovorí, aj keď nie je chodiaca hora s dokonalou svalovou hmotou, má rozum, má v hlave a svoje vedomosti dokáže využívať a ťažiť z nich. To je koniec koncov aj cesta pre mnohých ľudí, ktorým to možno fyzicky nejde tak, ako by chceli, ale mentálne sú naopak vo forme. 
Ulica vie že som tam bol, a keď nevieš ty, pre mňa si mŕtvy. Vyslovene drsný odkaz, ale trefný. Presne taký sa o niekdajšieho freestyleového kráľa aj pýta. Ak niekto upiera Strapovi jeho začiatky a to, ako nemal problém povedať, čo si myslí aj skúsenejším kolegom, tak uňho jednoducho skončil a nemá preňho akúkoľvek hodnotu. 
Ďakujem iba za každý prúser. Ďakujem ti keď si bol môj súper. Ďakujem za to že niesom lúzer, čo si na úver, kupuje skúter. Poďakovať kolegom, priateľom a priaznivcom je súper. Poďakovať konkurentom je prejav veľkej ľudskosti. Strapo je zároveň vďačný, že nie je lúzer, pretože hranica medzi úspechom a neúspechom je predovšetkým v úvodných rokoch akejkoľvej profesionálnej kariéry veľmi tenká a rozhodujú maličkosti. 
Malý drzý Chucky,  ale obrovský jak Shaquille. Strapo referuje k bábke Chucky, ktorá sa stala vo svojej podstate kultovou, pričom je to pomerne strašidelná postava. Ak nemáte radi bábky pre bruchomluvcov, tak rozhodne negooglite o čo presne ide. Ak ste Chuckyho vo filme videli, nemusíme vám hovoriť viac. A obrovský jak Shaquille? Shaquille O’Neal je veľká basketbalová ikona, jeden z najlepších hráčov nielen svojej generácie, ale aj celkovo histórie. Preslávil sa predovšetkým vo farbách Los Angeles Lakers v prestížnej NBA. Okrajovo sa venoval aj rapovej tvorbe. 

Nebolo by dobre aby to bolo len na mne, a nezabilo by ťa keby, že to berieš vážne, nezaboduješ keď napodobňuješ, ale nepoďakuješ tím ktorím to kradneš. Tak tu doslova cítiť, že Strapo akoby vyzýva svojich konkurentov, alebo ak chcete, kolegov z brandže, aby tiež dbali na to, nech je rap ako žáner čo najviac rozvinutý v našich končinách a prosperuje. Pričom už na albume Versus počuť, že Strapo fakt nemá rád, keď niekto niečo kopíruje, vydáva si za svoje a snaží sa na tom niečo získať. To mu ostalo a pravdepodobne iný nebude. A to je len a len dobre. 

Všetci by chceli mať všetko a rýchlo, a bez toho aby to bolelo, pri tom, nevedia uchopiť šancu a s citom využiť, čo majú pod nosom, ticho! Lepšiu myšlienku na záver pravdepodobne ani nemôžeme vybrať. Všetci by chceli byť úspešní takpovediac na počkanie, ale tak to jednoducho nefunguje. Veci v živote, ktoré skutočne stoja za to, je potrebné si vydrieť. Vidíte, Strapo o tom rapoval v roku 2015 a platí to stále. Myslíme si, že táto idea je nadčasová. 

 

Foto: Strapo, profil na Instagrame Strapo + Pil C, profil na Instagrame Pil C

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu