Tupac je dodnes jednou z najväčších postáv histórie rapu a hip-hopu. Je to o to cennejšie, keď si uvedomíte fakt, že tento interpret, žiaľ, nie je medzi živými od roku 1996. Jeho dedičstvo ostáva večné. Dnes, 16.júna, by rodák z New Yorku oslavoval narodeniny. 

Tupac bol iba jeden

Každý, kto sleduje rapový priemysel prizná, že Tupac bol iba jeden. Bol to interpret a tvorca, ktorý svojou hudbou ovplyvnil nejednu generáciu a pokračuje v tom ďalej aj viac ako štvrťstoročie po svojej smrti. Dnes by, civilným menom Lesane Parish Crooks, oslavoval 51 rokov. Narodil sa 16. júna 1971 v New Yorku, konkrétne v East Harleme. Svet opustil v roku 1996, keď ho 13.septembra zastrelili v Las Vegas.

Mal vtedy iba 25 rokov a okolo jeho smrti bolo veľa nejasností, pričom dodnes narazíte na teórie, že Tupac v skutočnosti neumrel, ale žije v úzadí spolu s osobnosťami ako Elvis Presley či Amy Winehouse. Jasné, nejdeme konšpirovať a to ani nechceme, ale skutočne existujú ľudia, ktorí tomu veria. Každopádne, 2Pac opustil svet veľmi mladý.

Nikdy nezistíme, akým smerom by sa jeho život a kariéra uberali, keby sa dožil staroby. Na druhej strane, treba si uvedomiť, že existencia amerických rapperov, predovšetkým v 90.rokoch uplynulého storočia, sa v istom bode skôr či neskôr pretkala s kriminálnymi živlami a stretmi s gangami. Niekto z toho vyviazol, iní skončili za mrežami, ďalší nemali toľko šťastia.

Ak by Tupac žil dodnes, môžeme sa len domnievať, že jeho hudba by vyryla ešte hlbšiu brázdu do dejín a predovšetkým do rapovej histórie. Tupac totiž nielen tvoril svojským a jedinečným spôsobom, on tak aj žil. Krásne to vystihol Majk Spirit v songu „Hviezdy“: „Tupac Amaru Shakur zvaný Makaveli, rebel jak sa patrí odmietal byť zaradený. Bol odpoveďou na svoju dobu, len Boh ho môže súdiť, čierny panter, čo prestal v džungli blúdiť.“

Večný hudobný odkaz

2Pac oficiálne tvoril od roku 1988, pričom počas života vydal päť štúdiových albumov. Konkrétne sa jedná o 2Pacalypse Now (rok 1991), Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z. (rok 1993), Me Against the World (1995), All Eyez on Me (1996) a The Don Killuminati: The 7 Day Theory (1996). Tupac sa často venoval ťažkým sociálnym aj politickým témam, nevyhýbal sa prakticky ničomu. Dbal na kultúru ako celok, neignoroval problémy svojho okolia. Aj to ho stavalo v očiach priateľov, známych a širokej verejnosti na piedestál.

Niekoľko albumov Tupacovi vyšlo aj po smrti, aj The Don Killuminati: The 7 Day Theory z roku 1996 bol úplne dotiahnutý až po rapperovej smrti. Nasledovali R U Still Down? (Remember Me) (rok 1997), Until the End of Time (rok 2001), Better Dayz (rok 2002), Loyal to the Game (rok 2004) a Pac’s Life (rok 2006).

Tupacov hologram „oslavuje“ 10 rokov. Ide o kontroverziu?

Legenda, ktorú si treba pripomínať

Je to tak, Tupaca si treba pripomínať. Práve to je spôsob, ako jeho odkaz môže ostať nesmrteľný aj naďalej.

Viacero rapperov dodnes Paca spomína vo svojich songoch, nielen na Slovensku a v Českej republike, ale samozrejme aj vo svete. Taktiež sa nájdu interpreti, ktorí robia covers či remakes 2Pacových songov a týmto spôsobom ich vracajú späť k životu.

Žiaľ, samotný Tupac sa k životu už nikdy nevráti. Platí to od roku 1996 a zmeniť sa to nedá. Ktovie, možno to tak malo byť. Aj tak sa ale nedá vyhnúť pocitu, že Lesane Parish Crooks opustil svet skôr, ako mal.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Photo credits: WF

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu