Posledné týždne patrili v našich dvoch krajinách jednoznačne hudobnej výzve s cieľom pomáhať, do ktorej sa zapojila až na pár výnimiek celá rapová elita.

O čom je #hot16challenge2 už určite písať nemusíme, keďže túto dobročinnú myšlienku realizovanú cez 16 barov zaregistroval každý z vás. V samotných začiatkoch sa nám ani nesnívalo, že by sa do tejto veci mohlo zapojiť toľko skvelých raperov. Čo sa týka slovenskej strany, šestnástky sme nedočkali od chalanov z Kontrafaktu a ani od Pil C-iho, ktorého nominovala česká speváčka/raperka Annet X.

Pomyselnú uzávierku týchto výziev bude pre nás predstavovať tento článok, v ktorom sme sa rozhodli vytvoriť rebríček desiatich najlepších československých šestnástok, ktoré vyšli počas uplynulých týždňov. Ako pri každej sumarizácii, aj teraz bola pred nami ťažká úloha a vyberanie z mnohých kvalitných počinov.

Ešte pred začiatkom chceme upozorniť, že sa jedná o subjektívny výber našej redakcie. V komentároch radi uvidíme, ktoré skladby najviac upútali práve vás.

10. LUISA

Desiatku otvárame s jedinou ženskou predstaviteľkou v tomto rebríčku. Luisa z labelu Comebackgang obdržala nominácie od AstralKida22 a Viktora Sheena. O tom, že Luisa patrí medzi najviac fresh interpretov na scéne, nie je pochýb a svojej výzvy sa chopila naozaj obstojne. Až tak, že sme ju zaradili na desiate miesto. Príťažlivý hlas a neopočúvané bary sú hlavnou devízou aktuálne pravdepodobne najlepšej ženskej rapovej interpretky v našich končinách. V nomináciách sme dúfali v Pil C-iho, no Luisa to poňala skôr recesiou a poslala to smerom k ženským kolegyniam – Aless, Sime a Sharlote.

9. IDEA

Výborné šestnástky vyprodukoval aj label TyNikdy, no do našej TOP 10 sa dostala iba jediná. Ťažko povedať, koľko z vás mladších poslucháčov ste fanúšikmi tohto rapera, no faktom ostáva, že jedinečná flow, zaujímavé skladanie viet a vyhýbanie sa prvoplánovým plytkým myšlienkam robí z Ideu hudobníka, ktorého si my radi pustíme kedykoľvek. Práve jeho poňatie do minimalistickej hudby so zaujímavými myšlienkami nás presvedčilo, že si táto challenge zaslúži umiestnenie v najlepšej československej desiatke.

8. SMACK

Miesto číslo osem a na ňom Smack One, ktorý svojou výzvou ovládol české trendy a pre mnohých to bolo to najlepšie, čo vyprodukovali naši susedia. Smack si už dlhé roky drží svoj štýl a zvuk, aký v Česku budete hľadať len márne. Koniec koncov, potvrdil to aj v tomto prípade, jeho egotripové poňatie nás baví a výborne sadla aj produkcia od slovenského producenta Norberta Ronina.

7. VIKTOR SHEEN

Aj siedme miesto ide k našim susedom do Česka. Pre nás aktuálne najviac hot interpret v Česku Viktor Sheen nesklamal ani v horúcej šestnástke. Pri tomto interpretovi sme si už zvykli na to, že každá jeho novinka je hit. Sheen ma fresh zvuk a v neposlednom rade hlas, ktorý sa dá počúvať celé hodiny. Z celého Česka ho podľa nás v tejto challenge preskočil len jediný interpret, ktorému patrí šieste miesto.

6. YZOMANDIAS

Áno, to ste pravdepodobne už vedeli. Yzomandias je v Česku definícia novej školy ako v hudbe a zvuku, tak aj v obliekaní a štýle. My a určite aj mnoho skalných fanúšikov v tejto šestnástke cítime starého Logica, čo v nás určite vyvolalo príjemné pocity a nenahnevali by sme sa, keby prišlo niečo podobné aj v plnohodnotných trackoch. Každopádne platí, že Yzo nie je pre každého a ak nie si jeho poslucháč, nenájdeš sa ani v tomto. Jakub je zároveň akýmsi uzatvorením rebríčka pre našich susedov, v ktorom do tohto momentu jasne kraľovali, no prvých päť miest obsadili naši raperi. Nič v zlom Česko, takto sme to cítili 🙂

5. NERIEŠ A DANO KAPITÁN

Dame, ďakujeme ti za túto nomináciu. Nerieš len prednedávnom vydali album OK, s ktorým sa chystali aj koncertovať. My chalanov nemáme dosť a sme veľmi radi, že niečo takéto vyšlo. Maťo s Gabom majú stále čo povedať, hudba ich veľmi baví, čo je v konečnom dôsledku aj vidieť a cítiť. Dano Kapitán je budúcnosť a do kolaborácie sadol skvele, čoho výsledkom je stála prítomnosť tejto výzvy medzi špičkou slovenských YouTube trendov. Čo dodať, tešíme sa na turné a ďalšiu tvorbu.

4. GLEB

Medzi najkvalitnejších slovenských MC´s patrí už dlhší čas aj rider zo stajne FCK THEM Gleb. Rozhodne jedna z najočakávanejších Hot 16 dopadla presne tak, ako mnohí predpovedali a Glebova nálož do skvelej hudby od Komandera určite nekorešponduje s názvom tracku. Výzva je stále na treťom mieste v slovenských trendoch a za našu redakciu to napokon bude štvrté miesto.

3. RADIKAL CHEF

Chef púšťa banger za bangrom, výnimkou nie je ani horúca šestnástka a my sa dostávame na pomyselné medailové pozície. Ďalší reprezentant labelu FCK THEM neostal svojej povesti nič dlžný a doručil naozaj horúce bary so skvelými metaforami a prirovnaniami presne tak, ako sme zvyknutí. Ružomberský komín pobavil, Arthur Shelby nás ako fanúšikov Peaky Blinders potešil a my sa už nevieme dočkať, kedy Chefa uvidíme v takejto forme aj na stagei.

2. SEPAR & DAME

Nevedeli sme sa rozhodnúť, ani to konečné poradie nejak skombinovať, tak sme vymysleli toto. DMS patrí momentálne medzi absolútnu špičku našej scény a chalani to potvrdili aj vo svojich horúcich šestnástkach. Fakt nemá zmysel porovnávať, kto je lepší, obaja sú najlepší, aj keď v rámci týchto výziev nás zaujala ešte jedna trocha viac, ale o tom trocha neskôr. Separ už medzičasom vypočul želania fanúšikov a zo svojej Hot 16 urobil plnohodnotný track. Dame odkazuje na pripravovaný album, o ktorom sme písali len prednedávnom a my sa už nevieme dočkať. Chalanom teda posielame za fantastické výtvory strieborné medaily a môžme ísť na prvé miesto.

1. STRAPO

Tak a konečne tu máme prvé miesto, ktoré ste asi aj mnohí čakali. Každý umelec poňal túto výzvu po svojom a inak to nebolo ani pri Strapovi. Ten je známy v tom, že si servítku pred ústa nikdy nedával, čo potvrdil aj v Hot 16. Viac-menej nepriame odkazy adresoval Kontrafaktu a nezabudol ani na Moma a jeho medializovaný konflikt v podzemnej garáži. Samozrejme, prvé miesto to nie je kvôli narážkam, ale vďaka výbornej technike, spracovaniu, skladaniu viet a myšlienok, ktoré ma Jano veľmi silné. Na mnohých miestach vznikala polemika, no na to prvé sme sa všetci zhodli „na šupu“.

Ďakujeme za váš čas a za prečítanie článku. Vaše postrehy si radi prečítame v komentároch.

Ak máš záujem vydávať pod Rap Generation, respektíve chceš propagovať tvoju tvorbu, ozvi sa nám na e-mail generaciarapu@gmail.com

 

 

3 KOMENTÁRE

  1. „Každopádne platí, že Yzo nie je pre každého a ak nie si jeho poslucháč, nenájdeš sa ani v tomto.“….rozumiem, ale nájdite mi človeka, ktorý rapu a hip-hopu venuje podstatnú časť života a ocení tvorbu tohto človeka….tetovanie na tvári a prijebaný štýl z teba nerobí rapera, iba, ako povedal samozvaný undergroundový kráľ Moloch, karaoke pózu….vývoj rapu je samozrejmý, ale ak sa uberá smerom, ktorým ho „tiahne“ Yzomandias, tak sa budú raperi, ktorí tvorili hudbu na základe odporu voči spoločenským nerovnostiam a pod., točiť ako ventilátory v hroboch….osobne si myslím, že na úkor tohto „českého génia“ v rebríčku mohol figurovať Erik Tresor, ktorý hot16challenge zvládol azda najlepšie na slovenskej scéne….PS: autorovi článku neodopieram jeho výber, ani ho nechcem v žiadnom prípade dehonestovať….len sa všetci prosím vás zamyslite, kam sa rap vďaka „novej škole“ uberá ( a nie, nie som pätolízač v undergroundovom prostredí 🙂 )

    • Ahoj, v prvom rade ďakujeme za komentár, ktorý má hlavu a pätu. Sme radi, že sa v dnešných diskusiách konečne objavil aj človek, ktorý si vie svoj názor vyjadriť rozumne. S určitosťou ti môžem povedať, že nájdeš ľudí, ktorí sa hip-hopu venujú veľmi dlhý čas a oceňujú ho (vlastná skúsenosť s týmito ľudmi). Čo sa týka výberu, robili sme ho viacerí ľudia, čiže každý prišiel so svojim názorom a myslím, že ani v prípade Yza nemôžme hovoriť o jednotnosti názorov. Verím, že sa raz stretneme a budeme môcť prebrať naše názory aj osobne. A áno, v rebríčku by si zaslúžil byť aj Erik, ale napríklad aj Matys, MC Gey, možno Bitman a ďalší. Tento výsledok je kompromis názorov redakcie a ver mi, že pri hot16 to bolo naozaj ťažké rozhodovanie. Koniec koncov býva to tak, že po pár týždňoch sa človek na to pozrie a zoradil by to úplne inak. Každopádne ešte raz vďaka za komentár a názor,
      pekný večer,
      J

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu