Strapo nemá problém skritizovať kohokoľvek. Iný už nebude a to je dobre

0

Strapo je na slovenskej rapovej scéne dlhšie ako by ste možno čakali. Pamätníci veľmi dobre evidujú, že jeho začiatky siahajú do freestyle súbojov v Bratislave, kde už mladom veku ako pomerne neznámy interpret patril k najzaujímavejším a v neposlednom rade najkvalitnejším účastníkom.

Teraz máme rok 2021 a môžeme konštatovať, že Strapo je stále kvalitný, stále autentický a ľudí baví nielen vďaka svojej hudbe, ale aj vďaka tomu, že sa nebojí povedať, čo si myslí. Nech sa to týka nepopulárnych tém, politickej situácie či jeho kolegov, ktorí nekonajú tak, ako by on sám považoval za správne. Niekto môže namietať, že sa stará až do príliš veľa vecí a niekedy by možno mohol zaradiť spiatočku, ale na druhej strane musíme férovo dodať, že keď už o niečom napíše alebo povie, má to hlavu aj pätu, taktiež logiku a väčšinou sa mu podarí poukázať na niečo, čo si možno väčšina ani neuvedomí. Verte či nie, takýchto interpretov (nielen) slovenský rap ako žáner potrebuje.

Celkovo, spoločnosť potrebuje ľudí, ktorí budú poukazovať na to, čo nie je dobré a kritizovať aj tých, ktorí môžu pôsobiť nedotknuteľne. Áno, všetko musí mať svoje hranice a koniec koncov, každý názor je iba subjektívny názor na určitú problematiku, ale keďže máme slobodu prejavu, môžeme si vypočuť a pozrieť, čo Strapo alebo ktokoľvek povedal alebo napísal a je iba na nás či s tým budeme súhlasiť alebo nie. Skrátka, je tu názorové spektrum, istá flexibilita, ktorá je koniec koncov pre všetky zainteresované strany prospešná. Nuž a teraz ku konkrétnym momentom, nebudeme si klamať, Strapo vie z času na čas poriadne priliať do ohňa.

Veľmi dobre vieme, že sleduje politickú situáciu na Slovensku, vyjadruje sa k nej a aj na svojich koncertoch nemá problém otvorene skritizovať postavy, ktoré by si iný do úst radšej nebrali. Strapo sa nikdy nebál a tomu slúži ku cti, i keď si samozrejme okrem veľkého počtu fanúšikov získal aj veľké množstvo neprajníkov. Prečo to vôbec teraz rozoberať? Odpoveď je prostá. Uplynulé dni patrili rozoberaniu Strapovej krátkej poznámky k Rytmusovi, pričom aj v diskusii pod článkom od nás množstvo z vás diskutovalo, prečo to Strapo robí, či chce byť zaujímavý, či chce zaujať, či nevie, čo z časom. Sami dobre viete, ako to je, keď je nejaká problematika, ktorá sa vo veľkej miere rieši, tak sa k nej vyjadrí prakticky každý, i keď to nie je niekedy na mieste.

Taktiež sa našli takí, ktorí ho stopercentne podporovali a rovnako tak takí, ktorí jednoznačne písali, že čo si to vôbec dovoľuje kritizovať legendu slovenského rapu akou je Rytmus. Sto ľudí, sto chutí, nikdy sa nenájde téma, kde sa zhodnú všetci a to je možno aj dobré. Aká je správna odpoveď? Nie je. Je to na vás samotných, aby ste si urobili názor. My to necháme u toho, že keď aj vy ako ľudia môžete na svojej IG story či v príspevku alebo statuse napísať a pochváliť či skritizovať koho len chcete a ako len chcete. Či ste v práve a či hovoríte logické argumenty, to už potom za vás zhodnotia ostatní, i keď ani ich hodnotenie nemusí byť správne. Myslíme si, že viete, kam tým smerujeme. Vždy tu bude istá miera subjektivity a to je normálne. Nie je totiž reálne, aby sme sa na všetko pozerali rovnakým pohľadom, sme predsa individuálne osobnosti.

Súhlasíme však s tým, že keď sa niekomu niečo nepáči, treba na to poukázať. Nie je dôvod na to, aby scéna bola prehnane a nasilu slušná sama k sebe, jednoducho, keď sa nepohodnú isté mená, prečo si to nevyriešiť. I keď, lepšie je to v súkromí ako verejne, ale do jednotlivých vzťahov samozrejme nevidíme. Nepodporujeme konflikty ani beefy, to rozhodne nie, ale zas napätiu sa človek nikedy nevyhne ani v súkromnom živote. Istotne to poznáte. V konečnom dôsledku sme ľudia, robíme chyby, meníme názory a snažíme sa byť svojou najlepšou verziou, i keď sa to niekedy nedarí podľa predstáv. Aspoň by sme sa teda o to pokúšať v záujme vlastného a celkového dobra mali.

A môžeme vám povedať jediné. Toto nie je určite posledný raz, čo Strapo niekoho kritizoval a to, že mu ľudia píšu nenávistné komentáre ho neodradí. V minulosti svoj názor vyjadril aj k interpretom ako Majk Spirit či nie tak dávno aj Ego. Vtedy sa zastával svojho kolegu Bitmana, keď sa riešilo údajne zrýchľovanie rapu pri cover verzii Eminenovej populárnej skladby Godzilla. I am not impreST. Určite si to pamätáte, ak nie, je to ľahko dohľadateľné. Ono, nemyslite si, funguje to obojstranne a Strapo to vie. Keď ho chce niekto skritizovať, tak to jednoducho urobí. Ale keď tento rapper cíti potrebu sa k niečomu vyjadriť, niekoho si zastať alebo poukázať na nejaké nedostatky, urobí to.

Je to vec názoru, ako sme už napísali aj vyššie. Samozrejme, v histórii slovenského či českého rapu sme mohli vidieť v priebehu rokov množstvo beefov a dissov, pričom niektoré vznikali vyslovene preto, že sa daný interpret nudil a chcel byť zaujímavý. Vzájomné urážky vzbudzujú pozornosť a diskusie, sú to takzvané rýchle a lacné senzácie. Tak je to od nepamäti a tak to bude veľmi dlho. A pre konkrétne príklady nemusíme zachádzať ďaleko, určite aj vám napadne niekoľko konkrétnych situácií. Toto ale nie je ten prípad. Preto, je dobré vyjadriť svoj názor, je dobré argumentovať a nesúhlasiť, ale malo by to ostať v medziach slušnosti a nejakej-tej základnej úcty.

Veď pre príklad zbytočnej nenávisti nemusíme chodiť ďaleko. Taký Separ by o tom vedel rozprávať. Za to, že sa rozhodol vycestovať na dovolenku v problematickej pandemickej situácii si musel na svoju adresu prečítať viacero vyslovene nechutných odkazov. Takto by to byť nemalo, aj my sme sa k tomu vtedy vyjadrovali. Nesúhlasiť môžete, ale urážať nie je dôvod. Pretože keď kritizujete niekoho musíte počítať s tým, že neprejde veľa času a vy budete v pozícii toho, ktorý bude kritizovaný.

Objektívne si myslíme, že táto konkrétna, nazvime to kauza, nebude pokračovať nijakým spôsobom. Ale nikdy nehovor nikdy, niekedy sa vedia veci veľmi rýchlo zmeniť a stačí na to maličký vnem. Každopádne, už sa tešíme, kedy Strapo či Rytmus prídu s novými vecami, o ktorých sa hovorí už dlhšie a mohli by prispieť k tomu, že kalendárny rok 2021 bude po rapovej stránke ešte o niečo kvalitnejší ako rok 2020, ktorý latku nastavil prinajmenšom veľmi vysoko.

Foto: Strapo, profil na Instagrame Strapo 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here