Skladba z albumu Hype, kde Pil C prehovoril o TOM MESTE (Reminder)

0

Máj skončil a celkovo ubehol ako voda, máme tu jún a zároveň prvú júnovú stredu. To znamená jediné, nastal čas na ďalší diel rubriky REMINDER, v ktorej si pripomíname skladby, ktoré už poznačil zub času, prípadne sa im nedostalo toľko pozornosti ako by si určite zaslúžili. V ďalšom rade sa môže jednať o track, ktorý v sebe vyjadruje niečo, čo sa oplatí pripomenúť si. Viete sami odhadnúť, ktorá kategória to bude dnes? Poďme sa rovno na to bez ďalších slov pozrieť. 

Vraciame sa do roku 2015, kedy Pil C musel dokazovať, že patrí medzi kvalitných slovenských rapperov. Medzi špičku sa prakticky od nuly prepracoval veľmi rýchlym spôsobom, čo sa viacerým jeho konkurentom a zainteresovaným ľuďom až tak nepáčilo. To ale mohlo byť tak jediné, čo s tým mohli urobiť.

Lukáš sa tlačil nahor, pridával skladby, ktoré si ľudia brali za svoje a v neposlednom rade treba napísať, že mali veľkú výpovednú hodnotu a boli kvalitné aj po hudobnej stránke. Pil C si veľmi rýchlo získaval popularitu a stúpal, stúpal a stúpal. Potom prišiel jeho prvý sólový album HYPE a už nikto nemohol pochybovať o tom, že na scéne máme nového rappera, s ktorým rozhodne treba počítať. Už sa ho skrátka nedalo ignorovať.

Vyberáme z tohto albumu skladbu V TOM MESTE, ktorú si k dnešnému dňu vypočulo na video platforme YouTube približne 522 tisíc ľudí. Dovolíme si tvrdiť, že keby Pil C vydal takúto vec dnes, tak by čísla boli 5-6x vyššie a keby k tomuto tracku bol aj videoklip, tak z 522 tisíc mohlo pokojne byť aj 5,2 milióna. Jedná sa o kvalitný song, v ktorom Pil C hovorí svoj príbeh. Teda, nie samozrejme celý, jeho časť. Konkrétne dianie v rodnom meste, z ktorého pochádza. Dozvedáme sa o jeho mladosti, o jeho priateľoch, o tom, čím si prešiel. Nie je to klasický story telling, na ktorý sme boli zvyknutí napríklad u Mojej Reči, ale prvky tohto prístupu sa tu určite nachádzajú.

Túto skladbu si pripomíname preto, že má veľký odkaz, má príbeh a má aj emóciu. Aby sme boli féroví, je na mieste napísať, že albumu HYPE by sme mohli vybrať takmer každý track a bolo by na mieste si ho pripomenúť. Toto CD totiž bolo naozaj prelomom v PIL C-ho kariére, pričom prvý sólový album je vždy pre daného interpreta špecifický.

A na čo rapoví fanúšikovia nezabudnú, tak Pil C si k premiérovému albumu pripravil veľkolepé koncertné turné, na ktoré prišlo veľké množstvo ľudí a člen zoskupenia Comebackgang dokázal, že patrí medzi tých najlepších. Dodnes neprekvapí, keď Lukáš na svojom koncerte zahrá aspoň jednu skladbu z albumu Hype. Aj preňho toto CD totiž veľa znamená.

Potom prišiel album V Rádiu Hral Elán Keď Umrel Tupac, to sa písal rok 2017, potom koncom roka 2019 Pil C publikoval CD 2086 a vo veľkom sa hovorí o tom, čo si pre nás pripraví v tomto kalendárnom roku. Nevieme, či to bude štvrtý album, ale svedkami minimálne EP budeme takmer s určitosťou. O tom si povieme ale niekedy inokedy, nemusíte pochybovať o tom, že Pil C bude aj v tomto kalendárnom roku v kurze.

Foto: Pil C – Hype

Komentovať

Please enter your comment!
Please enter your name here