Situácia pokročila, leto sa blíži. Ako to bude s festivalmi a koncertmi?

0

Rok 2021 sa pomaly, ale isto, blíži ku koncu svojej úvodnej tretiny. Končí apríl, štvrtý mesiac a vo veľkej miere sa medzi ľuďmi rieši jedna téma, ktorá sa dotýka nás všetkých, a ktorú by sme radi rozlúskli v náš prospech. Podľa titulku hodnotíte pravdepodobne správne, jedná sa o letné festivaly a koncerty, celkovo o kultúrne akcie, bez ktorých, až na malé a krátkodobé výnimky, musíme žiť od uplynulého marca. A nebudeme si klamať. Je to dlho. 

Nie, nechceme sa na tomto mieste šťažovať a nariekať na to, že celosvetová pandémia koronavírusu je náročná na vydržanie. To predsa všetci vieme, veď v nej žijeme dennodenne. Ale áno, je to dlho. Kultúrne podujatia chýbajú nám, našim čitateľom a prakticky všetkým ľuďom, ktorí sa radi bavia. Počas uplynulého leta sme sa dočkali pár koncertov v obmedzených reáliách, ale faktom ostáva, že festivalové leto a koncertné turné, tak ako ich poznáme, sme museli oželieť. Základná otázka, ktorá sa ku koncu apríla stupňuje je: Budeme sa musieť bez festivalov zaobísť aj počas kalendárneho roka 2021?

Budeme úprimní, z toho, čo vidíme a čítame z každej strany, v tomto bode to vyzerá, že festivaly, prinajmenšom tak, ako ich poznáme, počas nadchádzajúceho leta neuvidíme. Celosvetová pandémia koronavírusu je stále veľkým strašiakom a situácia na Slovensku je naďalej problematická, čo sa tohto týka. Áno, v uplynulých dňoch sa to o kúsok zlepšuje, ale skôr je reálne, že budeme radi, ak sa budeme môcť v lete voľne pohybovať po vonku, jesť v reštaurácii či popíjať kávu na terase alebo v interiéri. Naoko zanedbateľné momenty, ktoré si teraz budeme viacej vážiť.

Čo sa týka festivalov, najväčším hip-hopovým festivalom na Slovensku je HIP HOP ŽIJE, ktorý má silnú tradíciu a vždy, keď je, prídu naň silné tisíce ľudí. Minulý ročník nebol, pričom nateraz ostáva poslednou edíciou tá z roku 2019, kedy sa Zlaté piesky zaplnili priaznivcami rapu a hip-hopu. Nie je to len o HHŽ, rap má svoje miesto na festivale Grape a nájdete ho zastúpený aj mnohých ďalších obdobných podujatiach. Zvykne sa toho robiť naozaj veľa, kultúrne sa jedná o highlighty letného obdobia.

K tomu pridajme koncertné turné rôznych interpretov a skupín, ktorí čakajú na to, že sa budú môcť vrátiť na pódiá prakticky od uplynulej jari. Bude to teda v tomto roku? Nebudeme sa hrať na pekných, všetko nasvedčuje tomu, že nie. Áno, ako spomíname vyššie, situácia je o niečo lepšia ako bola, ale stále nemáme vyhraté. Ani ako Slovensko, ani ako Česká republika a ani ako svet. Musíme veriť, že ľudia budú zodpovední, otvorenie prevádzok prebehne postupne a miera vakcinácia v našej krajine bude stúpať.

Toto teraz nie je o tom, aký máte ohľadom koronavírusu či vakcín názor, toto je o faktoch. A tie hovoria jasnou rečou. Musíme si počkať. Nie je vylúčené, že zvučné mená uvidíme v letných mesiacoch v akcii na kultúrnych podujatiach s rôznymi obmedzeniami, prinajmenšom čo sa kapacity týka, i keď aj v tomto ohľade môžeme konštatovať, že reálnejšia je skôr jeseň. Ono, môže sa to zdať ako klišé, ale celé to naozaj stojí a padá na ľuďoch ako takých. Pár nezodpovedných týždňov a štatistiky nakazených ľudí opäť vystrelia smerom nahor.

Nebudeme tu písať, že festivaly a koncerty v roku 2021 určite neuvidíme. Sami to totiž nevieme. Keď ale hodnotíme podľa toho, čo je známe, je to skôr zbožné prianie, než reálna alternatíva. Nechajme sa ale prekvapiť, situácia kumuluje, mení sa, vyvíja sa. Priebežne sa to môže všetko zmeniť. A koniec koncov, to, že nebudú koncerty a festivaly u nás, automaticky neznamená, že nebudú ani v okolitých krajinách. To len tak na okraj, aby ste úplne nezúfali.

Čas beží rýchlo a nezastaví, preto sa ani nenazdáme a bude tu rok 2022. Je síce ešte opticky pomerne ďaleko, ale ak by to aj tento rok, čo sa kultúrnych podujatí týka, nevyšlo, tak počas nasledujúceho kalendárneho roka by už všetko mohlo fungovať tak, ako si pamätáme. Otázku na tieto polemiky a diskusie dá až čas samotný. O všetkom vás budeme včas informovať.

Komentovať

Please enter your comment!
Please enter your name here