Sme veľmi radi, že vám dnes môžeme predstaviť nový formát mini rozhovorov, ktoré budeme na pravidelnej báze vydávať (veríme) každý týždeň. V tejto rubrike sa budeme pýtať 5 otázok súvisiacich s rapom, ktoré budú smerované prevažne na ľudí, ktorí majú k rapu nejakým spôsobom blízko, ale sami nerapujú.

Určite sa dočkáte aj výnimiek, kedy vyspovedáme aj niektorého z interpretov. Pre pilotný diel sme sa rozhodli opýtať 5 otázok zakladateľov tohto projektu – Dávida a Jakuba. Chalani sa poznajú v podstate od základnej školy a projekt založili na spoločnej dovolenke v roku 2016. Dávid v súčasnosti pôsobí ako manažér celého projektu najmä v oblasti financií a komplexného smerovania. Popri našom magazíne vedie aj vlastný úspešný kryptomenový projekt Kryptotrejder. Za sebou má vyštudované právo v Košiciach.

Foto: Instagram @dakojas

Jakub je manažérom najmä v obsahovej sekcii, kde sa stará a koordinuje obsah na webe a sociálnych sieťach, pričom taktiež vedie komunikáciu s interpretmi a popri svojom projekte aktuálne pôsobí aj v magazíne The Mag. Okrem spomenutých záležitostí by mal taktiež už čoskoro ukončiť svoje vysokoškolské štúdium s magisterským diplomom v ruke.

Foto: Instagram @jakub_dsc

Toľko k oficiálnym informáciám, ktoré budú súčasťou úvodu každej časti v tejto rubrike. Teraz už ale poďme k otázkam!


 

  1. Ktorá skladba ťa napadne ako prvá, keď sa povie slovenský rap?

Dávid: Prvá, ktorá mi napadla je “Je to len rap” od DMS. Ale taká reálna skladba, ktorá pre mňa symbolizuje slovenský rap je “Dáva mi”. S ňou si spájam toto odvetvie.

Jakub: Kontrafakt – E.R.A. Vždy keď sa povie slovenský rap, myšlienky ma zavedú do tohto obdobia a s ním sa mi spája presne tento track.

2. Spomínaš si, ako si sa dostal ku rapu a kedy si ho začal počúvať?

Dávid: Mal som asi 12-13 rokov a inšpiroval ma spolužiak, ktorý ho počúval už vtedy na dennej báze. Pre mňa to bola také tabu, keďže predtým som nepočúval songy, v ktorých by sa nadávalo. Rap v tom období samozrejme nešetril takými slovami a vulgarizmy boli bežné.

Jakub: Môj prvý kontakt s rapom bol ak sa nemýlim 50 Cent niekedy okolo roku 2005, to som mohol mať tak 10 rokov asi. Vtedy som počul Disco Inferno a Candy Shop. Podobne ako Dávid, aj u mňa bol slovenský rap v mladšom veku tabu a prvý slovenský album, ktorý som reálne aj počúval bol Kral od Rytmusa. Ku starším trackom som sa vracal postupom času spätne.

3. Najobľúbenejší zahraničný a najobľúbenejší domáci rapový album?

Dávid: Na prvej priečke je pre mňa zo zahraničných Carter III. od Lil Wayne, aj keď vybrať jeden je dosť ťažké. Zo slovenskej scény by som si vybral určite MDMS a V rádiu hral Elán keď umrel Tupac od Pil C-iho.

Jakub: Môj najobľúbenejší zahraničný album je East Atlanta Love Letter od 6lacka. Čo sa týka domácej scény to u mňa z globálneho hľadiska vyhráva Navždy od Kontrafaktu. Ak by som mal ale byť aktuálny, tak v tejto chvíli najviac počúvam album Adhdkidd od Ducha.

4. Ktorý rapový track momentálne počúvaš najčastejšie?

Dávid: To viem povedať hneď na základe Spotify. Aktuálne to je u mňa Kobe od Speezyho a Chief Rocka od Ega. 

Jakub: Tak aj ja čeknem Spotify. Je to Hurikán od Ducha a For The Night od Pop Smoke. R.I.P. Smoke. Ale inak teraz zase dosť počúvam aj Jackboys.

5. Ktorá skladba ťa napadne ako prvá, keď sa povie Jakub? Jakub, pre teba rovnaká otázka.

Dávid: Diablo od Pil C-iho, alebo ešte Vidím Jak Ich Je*e.

Jakub: Hej, na to sme sa neraz poriadne rozbili. Mňa zase napadne Hladovej od Ektora, Marpa a Separa, alebo Princezny A Zámky od Pila a Fobika.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu