Pokračujeme v našej pravidelnej rubrike REMINDER, v ktorej sa venujeme skladbám zo slovenského alebo českého rapu, ktoré sú už poznačené zubom času, a teda vyšli niekoľko rokov dozadu a hodí sa pripomenúť si ich. Prípadne je reč o songoch, ktorým sa v čase publikácie nedostalo toľko pozornosti, ako by si zaslúžili. Dnes bude reč o poriadnom bangri, ktorý má okrem toho, že je veľmi populárny dodnes, má aj ohromnú výpovednú hodnotu. Podľa titulku si možno už aj zistil, o akej skladbe sa ideme baviť. 

Prenesieme sa deväť rokov do minulosti, do obdobia, ktoré môžeme nazvať najväčším časom Rytmusovej slávy. Jasné, nájdu sa ľudia, ktorí s nami budú nesúhlasiť, ale na druhej strane si treba uvedomiť, že dekáda dozadu bola naozaj zlatá éra, či už Rytmusa alebo Kontrafaktu ako takého. Takže, mínus deväť rokov a zverejnenie skladby Deti stratenej generácie, kde máme možnosť vidieť chalanov z Kontrafaktu, pretože Rytmusa doplnil Ego. Kombinácia, ktorá nemohla skončiť inak ako úspechom. Dokonca takým úspechom, že ľudia pridávajú komentáre na YouTube pod tento song dodnes. A to je niečo, čo je cennejšie, ako by sa mohlo zdať.

Viac ako stotisíc likeov, približne 5,5 tisíc „nepáči sa mi to“ a počet pozretí? Takmer 25 miliónov prehratí, konkrétne niečo nad 24,88 milióna. Kvalitný rap plný silných riadkov a výpovednej hodnoty, ktorá je nadčasová. Vety, ktoré rezonujú. A k tomu videoklip, ktorý ukázal, že aj na Slovensku sa dajú robiť hudobné produkty, ktoré pôsobia, že skutočne nie sú z tunajšej produkcie. V istom ohľade to otvorilo dvere aj ďalším interpretom, ktorí si uvedomili, aká úroveň je možná, čo sa dá dosiahnuť, tak prečo to neskúsiť.

Keď sa pozrieme na situáciu v slovenskom rape približne desať rokov dozadu a teraz, tak môžeme vidieť, že scéna je naozaj široká, nájdeme tam skúsených harcovníkov aj mladé talenty, zaujímavé texty, spolupráce, videoklipy či projekty, ktoré nás veľmi bavia, pričom spoločným menovateľom je kvalita. A to je niečo, čo nebolo vždy pravidlom a samozrejmosťou. A presne tracky ako Deti stratenej generácie k tomu prispeli. Prispeli k tomu, že sa hra posunula. A čo sa týka samotnej témy, je vôbec potrebné niečo hovoriť? Ak náhodou tento track nepoznáte (to sa vôbec dá?) odporúčame, aby ste si ho vypočuli a zistíte, že je v ňom množstvo pravdy.

Foto: Ego, profil na Instagrame Ego

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu