Radikal Chef je medzi najlepšími, kto tvrdí opak, ten sa mýli (komentár)

0

Čo sa týka hodnotenia hudobných skladieb, albumov či interpretov ako takých, keď si odmyslíme všetky objektívne ukazovatele, vždy to bude v konečnom dôsledku o subjektívnom pohľade konkrétneho človeka, ktorý problematiku hodnotí. Tak to je koniec koncov v každom odvetví a treba s tým počítať. My sa na nasledujúcich riadkoch pozrieme na to, že aj keď sa to nemusí niekomu ešte stále zdať, slovenský rapper Radikal Chef patrí v našich končinách k špičke. A jeho aktuálny sólový album to celé ešte väčšmi podčiarkuje.

Keď sa prenesieme približne dekádu dozadu, tak Radikal Chef neexistoval, tvoril pod pseudonymom Radikal, určite vám niečo hovorí zoskupenie Dramatikz a nemusíme sa vracať k tomu, že predovšetkým Radikala v jednom z ikonických dissov slovenskej rapovej histórie pochovali chalani z GR Teamu, predovšetkým Separ a Decko, ku ktorým sa pridal aj Strapo. Od toho momentu prešlo veľmi veľa času a názory, keď sa menia okolnosti, nemenia iba hlupáci. Preto po rokoch bola taktiež zakopaná vojnová sekera medzi Separom a Radikal Chefom, ktorého veľký kariérny reštart začal byť výraznejšie badateľný v roku 2016, kedy vyšiel jeho prvý sólový album pod menom Radikal Chef s názvom FREERIDE. To je v tomto momente už približne päť rokov dozadu, čo je poriadna dávka času.

FREERIDE jasne ukázal, že Radikal Chef je späť, že sa chce zlepšovať v tvorbe, v hudbe, v textoch, v lyrike, skrátka vo všetko, že, chce na sebe pracovať a chce ľuďom, ktorí cenia jeho hudbu vyrozprávať prostredníctvom textov svoj život a zážitky. Z tohto CD môžeme spomenúť skladby ako Caffe Latte, 6:30, Chef, Freestyle alebo KM, dovedna ich tam bolo 15 a fanúšikovia si uvedomili, že do popredia sa tlačí nové, respektíve staro-nové meno, ktoré chce všetkým dokázať, že má na to, aby patrilo medzi absolútnu špičku. Tento pocit ešte viac podčiarkol FREERIDE VOL.2, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2017 a v tom momente už nikto nepochyboval o tom, že Radikal Chef to myslí s prienikom na popredné miesta slovenského rapu vážne. Tracky ako Paríž, Freeriderz, Satan Claus či Taksorryzezijem si vedia poslucháči vybaviť dodnes. A takto by sme mohli menovať ďalej. Dva albumy za dva roky, takmer 30 trackov a jednoznačné gesto, že toto je len začiatok.

Keď v roku 2019 vydával Radikal Chef svoj tretí sólový album za štyri roky, ľudia boli zvedaví, ako sa bude volať, možno prekvapilo, že to bol opäť FREERIDE, možno nie, tento raz sa jednalo o FREERIDE 3 a možno o akési zakončenie trilógie CDs, ktoré Radikala Chefa priviedli späť na oči, späť do pozornosti, do slovenskej rap game, s novým štýlom, s kvalitným flowom, zvukom aj textami. A v neposlednom rade so silnejúcou základňou priaznivcov. Stále viac ľudí vedelo, že Radikal pochádza z Ružomberka, že má za sebou poriadne šialené akcie, kde sa toho veľmi veľa udialo, či že fandí futbalovému klubu z Francúzska Paríž Saint-Germain, a že má aj zaujímavé skúsenosti so ženským pohlavím. Skrátka, jeho hudba sa dostávala pod kožu. Na FREERIDE 3 určite treba spomenúť Nepijete viacej vody, Čo nám môžu?, Veľa ginu ráno hlad či Valhalla. Samozrejme, čo sa týka menovania pár skladieb z týchto albumov, nepochybujeme o tom, že päť ľudí by vymenovali päť rôznych skladieb. Tak to má byť.

A tu sa dostávame do súčasnosti, do roku 2021, kedy je jednou z hlavných slovenských rapových tém Radikalov nový album SLOVENSKÝ HOLLYWOOD, jeho štvrtý sólový, pričom si treba uvedomiť, že za posledných šesť rokov dokázal vydať 4 CDs, čo je aktivita, ktorú ľudia vedia doceniť a potešiť sa z nej. A keď sme pri albume SH, hovoríme o skutočnej kvalite, či už lyrickej alebo hudobnej, prípadne aj čo sa týka videoklipov a podobne. Tomuto albumu sme sa venovali podrobnejšie aj na našom webe a rezultát je jednoznačný, Radikal Chef je medzi slovenskou rapovou špičkou a treba to napísať na rovinu, pretože tvrdo pracoval na tom, aby sa tam dostal. Ak s tým niekto nesúhlasí, čísla hovoria jasnou rečou, pričom sa dostávame k tvrdeniu z úvodu textu, že v konečnom dôsledku tam bude vždy kúsok subjektivity.

Keď sa na to ale pozrieme cez spektrum faktov, tak Radikal Chef je aktívny, tvorí pravidelne, prináša nové štýly, zaujímavý flow, texty, ktoré majú zmysel, či spolupráce, ktoré by ste zrejme nečakali. A tak to má byť, stále niečo prinášať, dbať na kvalitu a snažiť sa posúvať vpred. Nejdeme písať, že Radikal je najlepší zo všetkých alebo, že teraz ide vládnuť slovenskému a českému rapu, ale keď sa bavíme o tých TOP z TOP, tak jeho meno do tejto debaty právom vstupuje. A bude zaujímavé sledovať, akých albumov sa v tomto kalendárnom roku ešte dočkáme a kde sa zaradia v popularite. Ako sme totiž už napísali, tak SLOVENSKÝ HOLLYWOOD má našliapnuté k tomu, aby patril medzi to najlepšie, čo sme v tomto kalendárnom roku počuli. Nebolo by ale fér hodnotiť rok pred koncom jeho prvej polovice.

Foto: Radikal Chef, profil na Instagrame

Komentovať

Please enter your comment!
Please enter your name here