Online koncerty – z núdze cnosť alebo alternatívna budúcnosť? (komentár)

0

Rok 2020 bol pre každého z nás veľkou výzvou. Celosvetová pandémia koronavírusu zmenila svet, ako sme ho doposiaľ poznali a v istom ohľade zastavila život. Ale ako všetci dobre vieme, život sa tak úplne zastaviť nedá, a i keď napríklad neprebiehali live kultúrne akcie, festivaly či koncertné turné, interpreti si našli spôsob, ako ostať v kontakte so svojimi priaznivcami a dostať k nim svoju hudbu.

Nebolo to jednoduché, ale nie nadarmo sa hovorí, že kde je vôľa, tam je cesta. A vôľa bola v tomto prípade na oboch stranách. Na strane hudobných umelcov v tom, že chceli koncertovať, performovať, chceli svojej fan base priniesť zážitok, chceli, aby sa na nich nezabudlo. Na strane priaznivcov to zas bolo o tom byť prihlásený v správny čas a napríklad istým spôsobom prispieť na tvorbu svojich oľúbených rapperov či spevákov celkovo. Vzniklo z toho niečo, čo potrebovalo, aby si na to ľudia zľahka zvykli, ale zároveň niečo, čo môže byť zaujímavým nástrojom aj do budúcnosti.

Jedným z interpretov, ktorý pristúpil počas kalendárneho roka 2020 k online koncertom bol aj Majk Spirit, ktorý v minulom roku vydal s DJ Grimasom nový sólový album s názvom Artist. Najnovšie Speezy vydal dokument k jeho online tour, ktorá je v mnohom precedensom. Pretože, nebudeme si klamať, situácia vo svete má od optimálnej stále veľmi ďaleko a v čase vznikania tohto textu nevie nikto z nás s určitosťou povedať, kedy sa opäť dočkáme napríklad festivalu Hip Hop Žije, kam väčšina z nás veľmi rada chodila.

Ale nebolo to len o Majkovi Spiritovi, i keď áno, bol jeden z tých, ktorí ukázali cestu. Podobne sme mohli vidieť viackrát v priebehu roka Gleba či ďalších chalanov z FCK THEM, pričom dôkazom je ich ďakovný koncoročný koncert na YouTube. Okrem toho, spomeňme si na leto a koncert Kontrafaktu, ktorý bol síce naživo, ale ľudia naň mohli prísť len vo svojich autách. Autokoncert sa tiež ukázal ako zaujímavý koncept. Nie je to síce ono, ale je to aspoň skúsenosť naživo.

V čase karantén a lockdownov je online koncertovanie niečo, čo nám môže skrátiť chvíle. Interpreti chcú vystupovať, ľudsky im to chýba. Ľuďom zase chýba vidieť ich obľúbencov v akcii. Ide to ruka v ruke, i keď sa to nemusí zdať. Ale ak sa situácia v nasledujúcich mesiacoch neustáli, čo tak zatiaľ naozaj nevyzerá, tak online koncerty sa môžu stať v roku 2021 ešte zaužívanejšou realitou ako tomu bolo v roku 2020.

Je to totiž vhodná alternatíva. A keď by v budúcnosti nedajbože nastala obdobná situácia ako teraz, svet by už bol (hádam) pripravenejší reagovať.

Foto: Majk Spirit, Instagram profil Majk Spirit

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here