Nedocenené skladby z výborných albumov – časť 1.

0

Vo väčšine podobných článkov rozoberáme často najlepšie či najúspešnejšie hity československých interpretov. Dnes sme sa na skvelé albumy pozreli trocha z inej stránky.

V tejto sérii sa vám pokúsime priblížiť najviac nedocenené veci z výborných albumov. Väčšina zo spomenutých diel bude mať už nejaký ten rok, autormi budú vo väčšine prípadov známe československé mená. Odjakživa platí vec, že kvalitné a obľúbené albumy vyprodukujú zopár hitov, ktoré ľudia rotujú v playlistoch najviac, no často tieto veci nemusia byť úplne najkvalitnejšie z projektu. Samozrejme, výnimky potvrdzujú pravidlo, ale vo všeobecnosti môžme povedať, že každý úspešný album so sebou nesie aj nedocenenú skladbu (či skladby). Zopár dôkazov vám ukážeme aj v tejto sérii. Môžme ísť rovno na to.

DMS – Čo Nám Dali? (Album MMXV)

Skladba Čo Nám Dali? má v súčasnosti na konte cez 600 000 kliknutí, za čo by sa nehanbila drvivá väčšina scény pri akomkoľvek tracku. Každopádne, keď si v globále porovnáme čísla tohto albumu s ostatnými skladbami a so súčasnou tvorbou DMS, jedná sa o menej púšťanú vec. Jasné, nie je to koncertovka, mladšie ročníky sa pravdepodobne do textu až tak nezaryjú. Faktom však ostáva, že track má text s pravdivou pointou, skvelou produkciou a nesie skutočný, až smutný odkaz, pričom chalani skvele usporiadali myšlienky a bary. Ak náhodou túto skladbu nepoznáš, určite by si si ju mal pustiť a sme si istí, že nám dáš za pravdu.

MOMO – Fčo Vlastne Veríš? (Album Za Očami)

Ak hľadáš skladbu, z ktorej budeš mať zaručene zimomriavky a text budeš počúvať do konca so zvláštnym pocitom v tele, nemal by si obísť skladbu Fčo Vlastne Veríš? z albumu Za Očami, ktorý vydal bratislavský žralok Momo. Výbornú produkciu ušil na mieru Mugis. Ak by sme to mali hodnotiť v globále, album Za Očami je celkovo nedocenený a mnoho mladých fanúšikov nepozná možno s výnimkou tracku Hadie Oči z tohto projektu nič, čo je veľká škoda. Jedná sa o album patriaci medzi projekty, ktoré v tej dobe definovali rap so všetkým, čo k tomu patrí. Ak starého Moma nemáš napočúvaného, skús túto skladbu a aj tento album, nudiť sa určite nebudeš.

EKTOR – Vracím zpátky ft. Andr3as (Album Alfa)

Vracím zpátky je skladba z albumu Alfa, na feate je Andr3as a na produkcii legendárny DJ Wich. Už v dobe keď vychádzal celý projekt Ektor tvrdil, že to je najviac nedocenená vec z Alfy. V súčasnosti track ťahá na milión pozretí, každopádne by si ich zaslúžil viac. Skladba zavrela ústa mnohým ľudom, ktorí tvrdili, že Ektor už okrem egotripov nemá čo ľuďom dať a povedať. Nuž, boli na veľkom omyle a Vracím zpátky so silnou témou venovanou mame a ťažkej minulosti patrí medzi to najlepšie, čo Ektor v posledných rokoch vydal.

NERIEŠ – Fog Ma Dží ft. Kali, Alex (Album Minimal)

Chalani z Nerieš vydali v roku 2015 fantastický album Minimal, ktorý im takpovediac otvoril dvere k ich zaslúženému vstupu medzi najlepších československých interpretov. Najväčším hitom tohto projektu aj podľa čísel bol jednoznačne track Všetky Hovná. Mnoho ľudí vrátane nás, považuje za najlepšiu albumovú skladbu Fog Ma Dží, kde sa hosť predstavil s veľmi úprimnou slohou Kali a na refréne bol Alex. Jedná sa o príjemnú a úprimnú vec, ktorá za päť rokov nazbierala na YouTube cez 600 000 zhliadnutí. Vzhľadom na kvalitu skladby a so zreteľom na to, že na feate je Kali, sme toho názoru, že sa stále jedná o pomerne nedocenenú vec. Skalní ju však samozrejme poznajú veľmi dobre.

RADIKAL CHEF – Sokrates (Album Freeride)

Dnešný článok zakončíme skladbou Sokrates z albumu Freeride. Tejto skladbe sa budeme venovať trocha viac v inej sérii, ale o tom neskôr. Radikal už dostáva od fanúšikov zaslúženú odozvu, či už prostredníctvom čísel na platformách, ale najmä koncertov. Pravdou však ostáva, že album Freeride je stále aj ako celok pomerne nedocenený. Na tomto projekte nájdeme niekoľko fantastických trackov a produkcií. Freeride je sám o sebe nadčasový album, o čom sa aj sami môžte presvedčiť. Ako najlepšiu skladbu z tohto diela vnímame s odstupom času práve Sokrata, ktorý je zároveň pravdepodobne aj najmenej docenený.

Ďakujeme za váš čas a veríme, že vás článok zaujal. Už čoskoro sme späť s druhým pokračovaním.

Medzitým nás nezabudni sledovať na našom Instagrame, odber hoď na YouTube kanál, na ktorom najnovšie pribudlo toto video:

 

Komentovať

Please enter your comment!
Please enter your name here