Môžeme byť veľmi radi, že v kalendárnom roku 2021 sa akoby roztrhlo vrece s kvalitnou hudbou a novými hudobnými projektami slovenských či českých rapových interpretov. Tvorí sa veľa, tvorí sa na úrovni, pričom s novým albumom chcú aktuálne zaujať aj Gabryell a Matej Straka, ktorých určite všetci poznáte pod menom Nerieš. Toto duo vydalo CD s názvom 311. My sme sa rozhodli, že mu venujeme aktuálny diel našej rubriky na PRVÉ POČUTIE, ktorej hlavnou úlohou je rozobrať si nové hudobné projekty v našich končinách. Poďme rovno na to.

CD 311 obsahuje dovedna deväť skladieb, ktoré dokopy predstavujú 23 minút. Možno paradoxne, toto môžeme označiť za najväčšie „negatívum“ tohto releasu. Samozrejme, berte to nadnesene, pretože chalanom kvitujeme, že kvalita má u nich prednosť nad kvantitou a pochopiteľne to zvyšuje aj atraktivitu, unikátnosť a vzácnosť nových releasov. Ako poznáme Gabryella či Mateja S., ani jeden z nich nepustí von niečo, s čím nie je maximálne spokojný. Preto tu máme „iba“ deväť trackov, ktoré spoločne nevytvárajú ani pol hodinu rapového zážitku.

Každý ďalší hudobný projekt by mal v kariére umelcov znamenať posun ďalej v ich tvorbe. V tomto prípade môžeme konštatovať, že sa to darí, či už lyricky alebo hudobne, Nerieš sú ďalej ako boli naposledy, dokazujú, že im hudba veľmi chutí, že ich tvorba napĺňa, a že majú o čom písať. Predovšetkým posledný faktor je veľmi dôležitý, pretože u rapperov je veľmi rýchlo badateľné, či majú témy, ktoré sú hodné spracovania alebo iba, ľudovo povedané, varia z vody. Nerieš majú o čom, vedia ako to robiť a 311 je dôkazom toho, že patria k absolútnej špičke slovenskej rap game. Ba možno dokonca aj tej českej a to nepreháňame. Alebo vlastne, rap game? Ako sme už napísali viackrát, škatuľkovať ich do iba do rapu nie je správne, čo opäť potvrdili aj pri tomto projekte.

Album začína skladbou VEDLA TEBA, ktorú odporúčame vypočuť za radom asi tri alebo štyrikrát, aby ste si dokonale uvedomili o čom vlastne je a aká sa v nej skrýva emócia. Chalani si dali záležať po všetkých stránkach a je to cítiť. Nasleduje P.M. a hneď potom ODKIAL SA POZNAME, pričom v oboch prípadoch cítiť vyslovene symbiózu medzi hudbou a rapom. Matej Straka okrem rapu taktiež hudbu aj tvorí, čo Nerieš ako celok posúva ešte úplne do nových reálií oproti niektorým konkurentom. To sú detaily, ktoré ale v konečnom dôsledku výrazne zavážia.

MÍŇAME LÓVE II. je bomba, určite si pamätáte aj prvý diel, ak nie, tak odporúčame, aby ste si ho vypočuli a osviežili pamäť. Zároveň to poslúži ako dobré porovnanie toho, kde Nerieš ako umelci a ľudia boli vtedy a kde sú teraz. Za nás osobne je tam badať veľký progres, čo je zrejme to, čo bolo aj cieľom. Či už Gabryell alebo Matej Straka, obaja prešli pomerne dlhú cestu, pričom ľudia niekedy zabúdajú na to, že s rapom prerazili o niečo neskôr ako ostatní, čo prispieva k tomu, že ich tvorba je zrelšia a hlbšia. Predsa len, je to iné, keď niekto „ovládne hru“ v tínedžerskom veku a má čo robiť, aby sa vyrovnal so všetkou popularitou, ako keď úspech príde postupne.

BOHÉM. Pre mnohých je to vrchol albumu 311. Nerieš na tomto tracku spolupracujú so Separom, pričom kombinácia členov DMS a Nerieš sa dlhodobo ukazuje byť ako úspešná, čo potvrdzuje koniec koncov aj táto skladba. Koho iného vybrať na vec s názvom Bohém, ak nie práve Separa? V tomto prípade do seba všetko zapadlo ideálnym spôsobom, pričom dovolíme si tvrdiť, že keď sa bude hovoriť o niekoľko týždňov, mesiacov či rokov o tomto CD, určite bude song Bohém patriť medzi tie najdiskutovanejšie. A čo dodať k bohémskemu životu a spracovanej téme? Nuž, to si treba jednoducho asi len zažiť, slová sú zbytočné.

Nasleduje JEDNO S KÝM SOM, kde sa odporúčame zamerať na celkový flow a beat, ktorý v tomto tracku je. Samozrejme, do istej miery je hodnotenie vždy subjektívne a tak to vždy bude, ale dovolíme si tvrdiť, že toto sa podarilo. Predposledným songom na albume 311 je VOLÁM, pričom CD je zakončené vecou NEVRACÁM. Oboje zapadajú do celkovej emócie, ktorú má aktuálny album Nerieš vyjadrovať, pričom nechceme sa opakovať, ale aj lyrika, téma a hudba sú na vysokej úrovni. Kto čakal, že Nerieš budú niečo na tomto CD výrazne meniť, je možno zľahka sklamaný, ale reálne, nemajú dôvod niečo meniť. Skôr to môžeme brať ako ďalší krok v ich vývoji a aktuálnej kariére. Kvalitný krok.

Chalani si svoju cestu poctivo vyšľapali a hudbu robia týmto štýlom aj naďalej. Nerieš sú v úzkej špici slovenského, ale aj československého hudobného sveta, pričom ako spomíname, našli si svoju špecifickú cestu a tvoria originálnu hudbu, ktorú v našich končinách skrátka nemáte s kým porovnať.. Ich osobitý štýl ich robí cennými a zaujímavými, preto je len a len dobré, že si ho držia. A zároveň sú motiváciou pre tvorcov, ktorí prerazia až neskôr vo svojej kariére, pretože každý máme svoj individuálny čas na rast.

Všimnite si, že okrem Separa na tracku Bohém sa na albume nenachádza žiadny hosť. Takto to tvorcovia chceli, takto to má byť a je to aj signál toho, že idú zľahka proti prúdu, pretože veľa súčasných albumov sa robí spôsobom, že prakticky na každom songu je aj iný rapový kolega. Nevravíme, že jedna alebo druhá možnosť je správna, je to jednoducho trend, ktorému sa Nerieš nepodriadili. Oni sa celkovo nikdy trendom nepodriaďujú, ale razia si vlastnú cestu. Od dňa číslo jeden až po dnes a to ich robí špeciálnymi. Terminológiou bratov Čechov – sečteno, podtrženo: Album 311 je výborný.

Foto: Album cover 311, IG profile Nerieš

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu