Na prvé počutie: Je Drake lepší ako Kanye?

0
Drake

Rok 2021 je, čo sa týka rapovej tvorby, neuveriteľne štedrý, nielen na Slovensku a v Českej republike, ale aj v zahraničí. Potvrdzujú to aj dvaja z najsledovanejších interpretov uplynulých dekád, Drake a Kanye West. Druhý menovaný vydal nový album s názvom Donda, pričom Drake kontroval a svetlo sveta uzrel jeho hudobný projekt Certified Lover Boy. V našej pravidelnej rubrike Na prvé počutie, v ktorej analyzujeme nové CDs, sa zameriame práve na Drakeov najnovší kúsok.

Certified Lover Boy sa na streamovacích platformách Spotify a Apple Music stal v priebehu prvého dňa najstreamovanejším albumom v histórii, keď prekonal rekord, ktorý platil od roku 2018. A kto ho držal? Nik iný ako Drake a jeho CD Scorpion. Poďme k samotnému albumu, ktorého prvotná myšlienka sa datuje približne dva roky dozadu. Samotný proces bol veľmi dlhý, Drake si zobral svoj čas, pretože nechcel nič uponáhľať a snažil sa, aby jeho šiesty štúdiový album bol zároveň jeho najlepším. Otázka znie, je skutočne CLB tým najlepším, čo tento kanadský interpret vo svojej kariére vydal? 

Reakcie priaznivcov a hudobných odborníkov sa líšia. Prakticky to môžeme rozdeliť na dve skupiny reakcií. Jedna Drakea priam glorifikuje, označuje ho za jedného z lektorov rapu ako žánru, pričom kvituje rôznorodosť, moderné rapové prvky a taktiež zaujímavých hostí. Na druhej strane sú však zastúpené názory, aj v Drakeovej rodnej Kanade, že Certified Lover Boy neprináša v globále nič prevratné, pričom keby toto CD vyjde aj 5-6 rokov dozadu, nikoho by to neprekvapilo. V momentoch ako by mu chýbal aktualizačný moment, pocit toho, že je to vyjadrenie Drakeových súčasných pocitov. Samozrejme, budeme sa opakovať, vždy je to v konečnom dôsledku o subjektívnom pohľade a to, čo niekomu chýba, je pre niekoho niečím, čo tam rozhodne nemá byť.

Album je štedrý, čo sa týka zastúpenia skladieb a celkovej minutáže, pretože sa nachádzame v období, kedy je trend, aby skladby boli krátke a albumy tiež. Drake ide proti prúdu, rovnako ako Kanye, pričom jeho aktuálne CD predstavuje niečo málo nad 86 minút a 21 trackov, čo rozhodne nie je na zahodenie. Napríklad, track „Fair Trade“, na ktorom hosťuje Travis Scott, sa okamžite zaradil medzi najpopulárnejšie. A niet sa čo čudovať, pretože kombo Drake a Scott je niečo, čo chce počuť prakticky každý priaznivec rapu.

Na Certified Lover Boy sa nachádzajú aj mená ako Jay-Z, Lil Baby, Future, Kid Cudi, ale napríklad aj 21 Savage. Ono, Drake má v rapovom svete veľmi silné postavenie, pričom udržiava korektné vzťahy s viacerými kolegami, a teda niet sa čo čudovať, že guest list na jeho CD je jedným slovom luxusný. Čo sa týka hudby, rapu ako takého, obsahu a kvality, nemáme sa o čom baviť. Je to najvyššia liga, TOP úroveň a takto nejako by to malo vyzerať. 

To, že Drake ide emočne do hĺbky, niekomu je po vôli, iným nie, pretože nie každému sa chce napríklad počúvať o láske k bývalým partnerkám. Drake a láska, to bolo vždy aktuálne, pričom dovolíme si tvrdiť, že aj v budúcnosti sa bude tento Kanaďan venovať aj tento tématike. A teraz kľúčová otázka, je Drakeov nový album lepší ako aktuálne CD Kanyeho Westa?

Ako hovoria brati Česi, „sečteno-podtrženo“, odpoveď je NIE. Ak nie sú Donda a Certified Lover Boy na porovnateľnej úrovni, tak Kanyeho album je o kúsok kvalitnejší. Dôvodom je najmä fakt, že West je odvážnejší, čo sa rapových prvkoch týka, nových features a celkovo posunu ako žánru dopredu. Kanye je väčším priekopníkom ako Drake, aspoň v súčasnosti, i keď samozrejme, čo sa týka počúvanosti a popularity, obaja sa budú ešte niekoľko mesiacov predbiehať v tom, kto bude najpočúvanejší. 

Photo credits: Drake – Instagram.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here