Na prvé počutie: Extras má jeden hlavný odkaz: Momo je stále tu

0

Momo je definitívne späť. Teda, bol vôbec preč? V posledných mesiacoch či rokoch sa v slovenských a českých končinách hovorilo primárne o iných interpretoch, ale faktom je, že Momo, akokoľvek svojský vždy bol, tu stále bol a hral svoju rapovú rolu. Jeho štýl je osobitý, jeho tracky majú odkaz a na albume Extras dokazuje, že má stále čo ponúknuť a slovo progres preňho nie je cudzie. V našej rubrike Na prvé počutie budeme rozoberať práve Momove aktuálne CD.

Trvalo to trochu dlhšie, ale chceli sme si album poriadne napočúvať, aby nám nič neušlo. Na druhej strane, rubrika sa volá Na prvé počutie a jednou zo základných jej zložiek je prvotný dojem, ktoré CD v nás prebúdza. V tomto momente Momo postupne tracky publikuje aj na video platforme YouTube, album je rovnako tak dostupný aj na streamovacích službách ako Apple Music či Spotify. I keď, užívatelia na Spotify mohli Extras počúvať o niekoľko dní skôr ako tí, ktorí dávajú prednosť Apple službe. To je ale na inú debatu, poďme sa pozrieť na CD, ktoré vo veľa ohľadoch vracia Moma do najvyššej rapovej hry.

Momo vydal albumy aj v rokoch 2018, kedy to bol WLK a v 2019, kedy sa jednalo o CD Outsider, ale EXTRAS mal byť extra. A aj je. Toto CD ponúka oproti predchodcom takpovediac všetko, čo by chcel súčasný fanúšik slovenského rapu počuť, vrátane zvučných spoluprác. Momov prejav ostáva stále striktný, stále ho definuje aj zaujímavé ukladanie úderných barov a zároveň sa pohráva aj s moderným zvukom. Tým „pohráva“ myslíme fakt, že Momo bezhlavo neprepadol do vôd prehnaného autotuneu, ale určite nestagnuje v starých koľajách. V jeho rape cítiť progres, nemá problém s kombináciou viacerých štýlov, ale vzhľadom na to, aká postava slovenskej scény je, prakticky by sa k nemu ten „čistokrvný“ new school rap ani nehodil. A on to zrejme veľmi dobre vie. V jeho prípade je akési sa pridržanie pôvodného prejavu s prvkami prirodzeného hudobného vývoja veľkým plusovým bodom.

Momov nový album obsahuje dovedna dvanásť trackov, ktoré predstavujú dokopy 34 minút. To sa môže náročných rapových fanúšikom zdať primálo, ale Momo bol jednoducho výstižný a aj on sa drží súčasného trendu, v ktorom sa robia kratšie tracky. Aj pri vznikaní tohto textu nám hrá v pozadí jeho nové CD, pričom treba dodať, že prakticky každý riadok má svoj význam a len s ťažkosťami človek v trackoch nájde bars, ktoré by boli takpovediac na vyplnenie, prípadne na natiahnutie minutáže. Zaujímavým trackom je skladba Extras, ktorá je na albume ako číslo deväť a nesie názov ako celé CD. Beat v tomto tracku vám navodí atmosféru klasiky a minulosti, ktorá dostáva moderný šmrnc. Dá sa povedať, že v tomto songu to zjednodušene vzaté, Momo všetko vystihne. Lojalita, nijaký strach, zodpovednosť za vlastné rozhodnutia. Jedná sa o jeden z TOP trackov celého CD a to nie je myslené nadnesene.

Momo si nikdy nebral servítku pred ústa, čo mu veľa ľudí vyčítalo, ale veľa ľudí mu to na druhej strane kvitovalo a fanúšikov to vždy bavilo. Nech už je Momo akýkoľvek, je priamy a to sa v tejto dobe (možno aj viacnásobne) cení. Na albume Extras tento interpret rozoberá aj vzťahové záležitosti, pričom sme svedkami rozdielnych emócií. V tracku Katarína, ktorý je priložený vyššie, rapuje o tom, ako sa zamiloval, ako našiel lásku, o šťastí a jednoducho o všetkých tých pozitívnych aspektoch, ktoré zamilovanie so sebou prináša. Nebudeme si klamať, vie to byť krásne. Ale s jedným dychom treba dodať, že to vie byť aj poriadna životná lekcia. O odvrátenej stránke lásky sa viac dozviete v skladbe Zlá aj dobrá správa, kde Momovi hosťuje Tina, pričom musíme povedať, že sa jedná o kvalitnú spoluprácu a sme radi, že sa Tina vracia do hudobného kolotoča späť. A nedozviete sa iba o tom, čím si prešiel Momo, ale aj o tom, čo má za sebou Tina, čo nejedného rapového priaznivca zaujme. Track je plný metafor, ale keď sa započúvate, celé vám to dá zmysel. Teda, aspoň nám dalo.

Supercela je bomba, kde Dano Kapitán nesmiernym spôsobom precíti refrén a celá skladba vo vás navodí pocit, že na tomto svete dokážete, keď sa poriadne posnažíte, úplne všetko. Táto pieseň vyšla von o niečo skôr ako album, preto ju ľudia v tomto období majú už dobre napočúvanú. To platí aj o Celý Hood, kde sa objavuje aj Radikal Chef a v tomto prípade treba povedať, že okrem zaujímavých myšlienok srší z tohto tracku výborný vibe. K tomu, na čo sa sústrediť určite treba pridať aj track Nádej, kde hosťujú Ego a Samey. Od roku 2015 už prešlo veľa času a spolupráca Sameya s Momom je niečo, čo sme chceli počuť už veľmi dlho, pretože svojho času to vyzeralo, že sa už ničoho takého nedočkáme a sme veľmi radi, že sme sa mýlili. Ego venoval Momovi slohu na tento track po tom, čo pôvodne na albume Extras mal byť track Fajn, ktorý ale Momo prenechal Egovi na jeho CD Egotron, pretože Egovi sa jednoduho spomínaná skladba veľmi páčila.

Ak máte radi predstaviteľov českej rapovej školy, dajte si track Sunset, kde sa objavuje Ben Cristovao a opäť potvrdzuje, že právoplatne patrí do rapovej rodiny, pričom kvalitne sa prejaví aj Renne Dang. A aby sme nezabudli, ak sa chcete poriadne namotivovať, pustite si track El Chapo, ktorý Momo venuje zápasníkovi MMA Vlastovi Čepovi, s ktorým má veľmi dobrý vzťah. V úvode nebuďte prekvapení, zaznie totiž srbský jazyk, ale o tomto tracku sme už popísali viac než dosť. Na albume má priestor aj legendárny Čis T, konkrétne v skladbe Boží plán.

Túto pasáž by sme radi uzavreli konštatovaním, prečo je Extras od predošlých dvoch Momových projektov lepší. Ak interpret vydáva albumy prakticky na pravidelnej báze, je veľmi ťažké to každým rokom posúvať ako textovo, tak aj hudobne. Na Extras sa to Momovi podarilo za posledné roky jednoznačne najlepšie. Prečo? Podľa nás dva hlavné dôvody.

Na to, aby mal raper dobré texty, potrebuje prežívať isté obdobie aj v súkromnom živote. Vieme, že Romanovi sa aj v súkromí toho zmenilo dosť a na tomto albume cítiť väčšiu uvoľnenosť, a to nie len v tých pozitívnejších veciach, ale aj v povedzme hlbších záležitostiach. To koniec koncov vplýva aj na kreativitu, čo sa tiež prejavilo pri tvorbe tohto projektu. Druhým silným aspektom sú hostia. Raper môže byť kľudne skvelý po každej stránke, no každý projekt potrebuje oživenie v podobe hostí. Ak interpret vydá sólo album, kde má 14 skladieb a prakticky žiadnych hostí, poslucháči sa pri takomto projekte zvyknú unudiť, to je proste fakt. Sme teda radi, že si Momo na album pozval také spektrum hostí. Od Radikala cez Bena Cristovaa až po Ega. Hostia dodali projektu punc a my musíme konštatovať, že sme počúvali aj napriek silnej konkurencii jeden z najlepších projektov tohto roka.

Foto: Momo, profil na Instagrame

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here