Na prvé počutie: Artist – spolupráca Majka Spirita s Grimasom prináša high quality

0

Snažíme sa ísť s dobou, hýbať sa dopredu a predovšetkým nestagnovať. Preto vám z času na čas prinesieme novú rubriku a takpovediac testujeme, či sa vám zapáči alebo nie. Naposledy to klaplo, rubrika Analyzujeme texty je medzi vami dosť populárna. Teraz prezentujeme Na prvé počutie, kde pôjde o akési zhodnotenie nového albumu po prvých pár vypočutiach. Samozrejme, pôjde o album, ktorý je čerstvý.

V prvej časti sme sa zamerali na Dameho album 100RY, ktorý má po pomerne krátkom čase medzi ľuďmi veľký úspech. Tento diel nájdeš na našom webe. Dnes bude reč o Majkovi Spiritovi s Grimasom a ich CD s názvom Artist. Aj tento album sa k ľuďom dostáva práve v tomto období a má potenciál na to sa stať jedným z hudobných symbolov leta 2020.

Tracklist

Album Artist obsahuje 14 skladieb. Ako sme písali už pri albume 100RY od Dameho, žijeme v dobe, kde počet trackov nad 10 je skôr raritou ako zvyklosťou. Preto pochvala pre Speasyho, že išiel do 14 piesní, pričom musíme povedať, že sú vyvážené či už po stránke hostí alebo tém. Majk Spirit pred albumom Artist naposledy vydal CD koncom roka 2018, jednalo sa o album Nie som tu náhodou, pričom takmer dvojročná prestávka od tvorby nového CD je v dobrom zmysle slova cítiť a akási oddýchnutosť pramení aj z jednotlivých skladieb. Tracky nesú názvy podľa svojho obsahu, v tomto prípade sa nejedná o nejakú špecialistu alebo zvláštnosť, jednotlivé mená skladieb súvisia s tým, o čom sú. Majk týmto albumom potvrdil, že krátke albumy nerobí.

Hostia

Majk Spirit má na albume skutočne lukratívnych hostí, ale nechýbajú ani skladby, kde je len on. Teda, čo sa rapu týka, celý projekt Artist je totiž v spolupráci Speasyho s DJ Grimasom. Objavujú sa chalani z DMS, a teda aj Separ a aj Dame, čo potvrdzuje, že ich vzťah s Majkom je viac ako bezproblémový. Svoje zastúpenie má aj legendárna skupina H16, objavujú sa Cigo aj Otis, pričom táto skupina dlhšie nič nevydala, a teda ich spoločný track (ktorý dostal hneď aj videoklip) získal veľkú popularitu. Veľmi kvalitnú slohu na tracku Kurt má Ben Cristovao, ktorý toto leto prinesie vlastné EP a už teraz sa máme na čo tešiť. Na skladbe Kobe, ktorá je venovaná (nielen) zosnulej hviezde NBA Kobemu Bryantovi, počujeme Pil C-ho a príjemným spestrením je Samey. Člen Haha Crew, ktorý je na tom lyricky skutočne fantasticky sa v poslednej dobe príliš neobjavoval, preto je ho prítomnosť na albume Artist viac ako teší. Okrem toho, feat s Majkom je veľmi zaujímavou spoluprácou.

Témy

Rôznorodé. Majk Spirit je v tomto období zamilovaný, dočkal sa lásky a cítiť to aj z jeho hudby. Nebude rapovať nahnevané bars len pre to, aby niekomu vyhovel. Avšak okrem pohody, lásky, dobrého vibeu, správneho mentálneho nastavenia a v neposlednom rade motivácie počujeme aj tracky ako Gucci či Vintage, prípadne Spirit Animal, ktoré sa vyjadrujú aj k tomu, že na kvalitu sa v momentoch akoby zabúdalo, pritom všetci naokolo iba súdia a nikto nezačína od seba. Hlavne Spirit Animal je veľmi hlboká skladba, pri ktorej sa nejeden poslucháč zamyslí. Ako je spomenuté vyššie, track Kobe je venovaný zosnulej športovej legende, ale nielen jemu, celkovo ľuďom, ktorí už medzi nami nie sú. Majk tam spomína svojich kamarátov či českú hudobnú legendu Karla Gotta.

Vynikajúcim trackom je skladba Kurt, ktorá bola z nového albumu von ako druhá, hneď po Spirit Animal a taktiež dostala svoj klip. Majk aj Ben Cristovao hovoria o veľmi aktuálnej témy a to, že sa často zbytočne v našich životoch ženieme, pritom čas plynie neúprosne rýchlo a každému z nás sa míňa. Ak sa nedopatrením stalo, že ste túto pieseň ešte nepočuli, mali by ste to rýchlo napraviť. Aj vám ju sem pripojíme, nech to máte jednoduchšie. Milión pozretí za mesiac? To asi o niečom svedčí.

Svoje miesto na albume má aj track HOT HOT, ktorý je vlastne Hot16Challenge Majka Spirita doplnený o ďalšiu slohu a ako celok to znie skutočne výborné. A potom sú tam skladby ako Lambada, Surf či Marvin, pri ktorých sa zľahka zamyslíš, ale vyčaria ti pohodu na tvári a v aute či v slúchadlách si ich dáš o niečo hlasnejšie. Hlavne Lambada má na to, aby patrila medzi hity (Grimo, ten beat čo? To je čistá paráda.).

Prínos

Tento album je prínosný. Kto tvrdí opak, tak sa mýli. Jednak ukazuje, že aj 14 skladieb na jednom CD môže byť kvalitných a nie je to znakom kvantity na úkor kvality. Fanúšikovia si prídu na svoje. Opäť sa ukazuje aj to, že spolupráca DJ s raperom môže sláviť úspech, Grimaso sa s Majkom Spiritom pozná dlhé roky a cítiť medzi nimi chémiu. Beaty sú výborné, texty sú hlboké, niečo naučia a aj odľahčia. Celkovo, Speasy patrí medzi tých slovenských raperov, ktorí sa snažia o druh uvedomelého rapu, pričom ich cieľom je v neposlednom rade zanechať odkaz. Kto Majka Spirita počúva dlhodobo, vie potvrdiť, že tento interpret vždy išiel do hĺbky. Prínos môžeme vidieť aj v akomsi oživení tvorby H16 a dočkali sme sa výborných kombinácií ako Majk Spirit – Pil C, Majk Spirit – Separ, Majk Spirit – Dame, Majk Spirit – Samey či Majk Spirit – Ben Cristovao.

Celkové hodnotenie

Opäť si môžeme klásť otázku, či to mohlo byť vôbec lepšie. Ťažko povedať, keď príde na hodnotenie, či už je to hudba, filmy, seriály alebo výkony športových tímov, príchádza zložka, ktorá sa volá subjektivita. Hovorí sa, že vždy to môže byť lepšie, ale myslíme si, že Majk Spirit s Grimasom priniesli veľmi vysokú kvalitu. Vzhľadom na to, ako dlho sú v rap game, zrejme by si ani nedovolili podpísať sa pod niečo, čo by kvalitu nemalo. Keď sa na to pozrieme cez porovnávanie, môžeme zhodnotiť, že tento album je ešte o niečo ďalej ako CD Nie som tu náhodou, a teda progres je neodškriepiteľný. I keď, nie je to jednoduché zhodnotiť, pretože oba albumy vznikali v rozličných obdobiach života Majka Spirita a oplývajú rozdielnou emóciou.

Foto: Mark Spirit, Instagram, ilustračné

Komentovať

Please enter your comment!
Please enter your name here