Medzi riadkami (5.): Heisenberg, Godot, Hyundai, Opitý koráb či Ray Donovan

Apríl ušiel ako voda a už o pár dní tu máme máj. Ešte predtým nás však čaká jeden záver týždňa a spolu s ním aj nový diel rubriky MEDZI RIADKAMI. Sme radi, že spätná väzba je doposiaľ prevažne pozitívna, pracujeme na tom, aby ste boli spokojní. Dnes bude reč o štvorici Strapo, Dame, Paulie Garand a Majk Spirit. Rozhodne sa máte na čo tešiť. 

Pokračujeme v snahe, aby bolo spektrum interpretov v MEDZI RIADKAMI čo najviac pestré. Strapo a jeho Nemý Plač, Dame s Majkom Spiritom a ich Smejem sa tomu a k tomu Paulie Garand a jeho Hladina. Odkazov je tam viacej, ako by si možno čakal. Všetko sú to tracky, ktoré rozhodne stoja za tvoje vypočutie.

Strapo – Nemý plač

Volaj ma Heisenberg, varím len pre svojich ľudí. Heisenberg je pomenovanie, ktoré nájdete aj v histórii, ale Strapo odkazuje na seriál Breaking Bad, kde si hlavná postava Walter White od určitého bodu hovorí Heisenberg. Aj keď páchal kriminálnu činnosť, jeho prvotným cieľom bolo postarať sa o svojich ľudí. Avšak, vymklo sa mu to spod kontroly. 

Frank Underwood, keď hrajú dr.nuté bubny.  Frank Underwood je fiktívna postava, ktorá pochádza zo seriálu House of Cards a hrá ju  herec Kevin Spacey (škoda jeho škandálov). V spomínanom seriáli, ktorý patrí medzi najlepšie diela z prostredia politiky a vidieť tam rôzne zaujímavé procesy, hrá 46. amerického prezidenta. 

Idem jak Cartman, všetci si trhajú vlasy, hore jak Marvel, chalani skapali asi. Hore ako Marvel, štúdio Marvel bolo v čase vydania filmu Iron Man na pokraji krachu, ale dnes patrí medzi jednu z najviac úspešných produkčných firiem na svete. A Eric Cartman je postava z kultového animovaného seriálu South Park. Cartman je často považovaný za antihrdinu celého South Parku, ktorý je jedinečným dielom americkej seriálovej tvorby. 

Ray Donovan robím pre tých svojich to čo treba robiť. Ray Donovan je postava rovnomenného dramatického amerického seriálu, ktorý má sedem sérii a začal v roku 2013. Strapo je známy tým, že často referuje k filmom a seriálom, v tomto odvetví má naozaj výborný prehľad. Ray Donovan sa vedel postarať o svojich ľudí a vybaviť, čo bolo treba. 

No tvoj život je v pi.i, brácho konec čistý Twilight. Povedzme to tak, že knižná a filmová sága Twilight, ktorá bola predovšetkým v jednej generácii nesmierne obľúbená, nemala iba fanúšikov, ale aj neprajníkov. Strapo tiež Twilight nemá v láske, pričom fun fact na záver: V tejto ságe je vo všetkých filmoch dokopy necelá polhodina záberov, kde sa jednotlivé postavy na seba len pozerajú bez akýchkoľvek slov.

Beethoven, nepočúvam, tvárim sa jak hluchý Jano. Ludwig Van Beethoven, jedna z najväčších legiend hudobnej histórie a človek, ktorý hudbu ovplyvnil značným spôsobom. Zaujímavosťou ohľadom tohto umelca je, že bol hluchý, a teda hudbu ako takú musel vyslovene cítiť. Zároveň je to výborné prirovnanie, keď sa niekde v spoločnosti tvárite ako osoba, ktorá nepočúva svoje okolie. 

Dame – Smejem sa tomu

Tak nebud vážny, aj keď není žiadny štátny sviatok, mám návod ako na to, nebuď prázdny. Toto nie je referencia k ničomu konkrétnemu, ale je to myšlienka, ktorú je dobré si osvojiť. Nemusíte mať dôvod na to, aby ste boli šťastní, nemusíte čakať na pár konkrétnych dátumov, kedy sa budete usmievať. Aj keď nepôjde všetko vždy podľa vašich predstáv, vždy sa dá nájsť dôvod na to, aby ste sa na veci pozreli z mierne optimistického pohľadu. 

Zamávam fanúšikom z kabrioletu jak Kennedy. Majk Spirit v tejto myšlienke referuje k bývalému americkému prezidentovi Johnovi Fitzgeraldovi Kennedymu, ktorý patril medzi najpopulárnejších, pričom častokrát kýval fanúšikom v sprievodoch z kabrioletu. Žiaľ, koniec koncov, iróniou osudu sa stalo, že podobná jazda v otvorenom vozidle sa mu stala osudnou. Bol zastrelený. 

Sme nafajčení ako Lacova bunda. Smart, súčasť DMS, má prezývku Laco, pričom nie je tajomstvom, že je fajčiar. A teda, kto poznáte fajčiarov viete, že z vecí väčšinou cítiť, že sú fajčiari. Takže určite viete pochopiť, ako to Dame v tejto konkrétnej časti textu myslel. 

Oči jak keby sme vymysleli Hyundai. Hyundai je svetoznáma automobilka, ktorá má svoje korene v Japonsku. Viac k tomu hovoriť zrejme nemusíme. Nepochybujeme o tom, že si viete odvodiť zmysel toho, ako to Dame myslí. 

Náš život je jak mentálna zumba. Zumba sa stala svojho času veľmi populárnou aj v našich končinách, pričom človek pri nej získa nevídanú energiu, dobrú náladu a rozhýbe celé telo. A teraz si predstavte mentálnu zumbu. Výborné prirovnanie od Dameho, ktoré má väčší význam ako by sa mohlo zdať. 

Aj keď je počasie nič moc, nič mou ma nevyhodí z tohto môjho vibu. Toto môže nadviazať na vyššie rozobranú myšlienku Majka Spirita. Jednoducho, niekedy to nejde hladko, niekedy sa pokazí aj to, o čom nerárate, že by sa pokaziť vôbec mohlo. Treba ísť ďalej, treba pokračovať v tom, čo robíte a potom aj okolitý svet bude vyzerať schodnejšie. 

Paulie Garand – Hladina

Maluju jak Cézanne v říši duchů, kterou dobře znám. Paul Cézanne bol legendárny francúzsky maliar, ktorý sa preslávil predovšetkým v prechode medzi imperionizmom a kubizmom. Zaujímavosťou je, že sa narodil v tom istom meste, konkrétne vo Francúzsku, v Aix-en-Provence.  Cézanne je predstaviteľom obdobia, ktoré sa nazýva postimpresionizmus. Jeden z jeho najznámejších obrazov je dielo s názvom Kúpajúce sa ženy z roku 1898. 

Já pluju sám jak opilej koráb. Paulie Garand ide v referenciách skutočne do hĺbky. V tomto prípade referuje k básni Opitý koráb, ktorej autorom je francúzsky básnik Jean-Arthur Rimbaud, člen skupiny takzvaných prekliatych básnikov, ktorí pôsobili vo Francúzsku, ich osudy končili neslávne a ich život bol vyslovene bohémsky. Ich myšlienky boli niekedy tak ťažko chápateľné, až sa stali nesmierne populárnymi a učia sa dokonca aj na slovenských stredných školách. 

Mám na hrbu škorpióna jako Gosling Drive. Gosling Drive. Referencia k filmu Drive, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2011 a hlavnou postavou je herec Ryan Gosling. Paulie Garand má načítané literárne diela, napozerané filmy a seriály, inšpiráciu hľadá všade, kde sa len dá a je to cítiť. Jeho referencie sú preto pestré a prepracované. 

A na sklonku bytí už nejsou James Dean. James Dean bol americký herec, ktorý žil veľmi krátko. Narodil sa v štáte Indiana v roku 1931, umrel v Kalifornii v roku 1955. Zahral si napríklad vo filmoch Rebel bez príčiny alebo Na východ od raja. Prežil druhú svetovú vojnu a tento konflikt ho značne ovplyvnil. Život sa snažil žiť naplno, chcel si ho užívať. Jeho existenciu na tejto planéte ukončila tragická dopravná nehoda. 

Múzy mě zvou k sobě domů, abych psal jak Poe. Ďalší legendárny autor, v tomto prípade Edgar Allan Poe. Paulie Garand sa netají tým, že ho má rád, pričom v tomto prípade referuje k tomu, že ho lákajú múzy domov, aby tvoril ako svojho času Poe. Narodil sa v roku 1809 v americkom Bostone a dožil sa iba 40 rokov, keď v roku 1849 umrel v meste Baltimore. Dodnes patrí medzi najviac ikonické postavy sveta literatúry. 

Čekáme kdy přijde Godot a stále teče nám do bot. Abusrdná dráma, ktorej autorom je Samuel Beckett. Jeden z ikonických literárnych autorov a jeho dielo Čakanie na Godota je niečo, čo v istom ohľade pozná každý. Ide o to, že čakanie na Godota je absurdné, dlhé a nekonečné. Pretože pointa je v tom, že Godot nikdy nepríde. Aj v živote to je niekedy tak, že čakáte siahlo dlho na niečo, čo nikdy nepríde. 

Photo credits: Strapo (profil na IG Strapo), Dame (profil na IG Dame), Paulie Garand (profil na IG Paulie Garand)

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Lil Wayne oslávil 40 rokov. Toto sú TOP songy jeho kariéry

Odporúčame