Medzi riadkami (4.): PSG, John Gotti, Neymar, Doug DeMuro, Bane či Oblivion

0

Dnes je 22.apríl, predposledný piatok v mesiaci a to znamená jediné, na programe je ďalší diel našej pravidelnej rubriky MEDZI RIADKAMI. Dnes bude reč o rôznych témach, či už šport, šoubiznis, videohry alebo filmy. Nebude chýbať ani história. Snažíme sa, aby vzorka interpretov bola vždy čo najviac rozdielna, preto sme sa dnes rozhodli namiešať mix, ktorý by ste možno nečakali. 

Dnes sme sa zamerali na štvoricu interpretov v troch trackoch. O prvú skladbu sa postarali Radikal Chef a Maniak, k tomu Ego a na záver ešte aj Momo. Myslíme si, že táto zmes vás určite čo-to naučí, možno inšpiruje a nevylučujeme, že aj pobaví. Ako sme totiž písali v úvode, budeme sa venovať rozdielnym témam.

Radikal Chef a Maniak – Paríž

Míňam prachy ako PSG! Ambície ako PSG! Paríž Saint-Germain patrí v súčasnosti medzi najbohatšie futbalové, a celkovo športové, kluby sveta. Dôvodom je prísun peňazí od arabských šejkov, ktorý klub prevzali v roku 2011. Parížania sú dodnes autormi najdrahšieho prestupu vo futbalovej histórii, keď v roku 2017 kúpili z FC Barcelona Neymara za 222 miliónov eur. Z toho logicky plynie, že každoročne majú tie najvyššie ambície na všetkých frontoch, na ktorých štartujú. 

Utečme pred minulosťou jak z Chicaga Chieeef! V tomto prípade tu máme referenciu na populárneho amerického rapera menom Chief Keef. Ten zo Chicaga “utiekol” kvôli rôznym udalostiam, ktoré boli spojené so zvýšenou kriminalitou (okrem iného mu zastrelili aj člena/členov rodiny) a presťahoval sa do Los Angeles.

Ale niesom díler, Jesse Pinkman. Jesse Pinkman, kultová seriálová postava z ešte kultovejšieho seriálu Breaking Bad, alebo, pre milovníkov dabingu a prekladov, Perníkový tatko. Ak poznáte túto postavu, táto referencia vám príde TOP, ak ste Breaking Bad nevideli, nejdeme hovoriť viac, rovno si to pustite a uvidíte, že nebudete ľutovať. Jesse Pinkman a Walter White, o týchto dvoch sa hovorí dodnes. 

Jon Snow, kráľ zo Severu, čiže zmiznite do pi.e s tronóóóm! Jon Snow je postavou zo seriálu Game of Thrones. SPOILER ALERT. Aj keď bol právoplatným následníkom trónu, tak o pozíciu panovníka nemal záujem. Bol bojovník, ktorý chcel predovšetkým dobro pre svoj ľud, pričom politika nebola jeho silnou stránkou. Koniec koncov, nebudeme si klamať, na záver GoT na to doplatil. 

Mám vyššie ciele, ktoré pochopí asi len Sigmund Freud, pán! Radikal Chef rapuje o tom, že má tak vysoké ciele, že by ich pochopil asi len legendárny autor psychologických diel Sigmund Freud, ktorého učenie putuje značne do hlbín našej duše. Určite ste o ňom už počuli. Skutočne, niektoré veci pochopí len on. 

Paťo Neymar XY tisíc fans okeeey! Patrik je civilné meno Radikala, Neymar je hviezdou Parížu Saint-Germain a spomíname ho už vyššie. S tým súvisia aj tisíce fanúšikov. 

Na hrotu jako Zlatan, na hrotu jako Neymar. Toto je už od Maniaka. Neymara si nemusíme vysvetľovať, Zlatan Ibrahimovič je ikonický švédsky futbalista, ktorý hrá aktívne dodnes, i keď mu ťahá na 40, pričom dôležitú časť svojej kariéry strávil v PSG. 

Mani-ak-47 z posledního místa v tabulce, postupně hore jak PSG. Maniak sa najprv symbolicky hrá so svojím menom, čo je podľa nás dosť cool, potom hovorí o svojom príbehu, ktorý zaobaľuje do futbalovej problematiky. Ak si pamätáte, Maniak má francúzsky futbal v láske, v minulej časti referoval ku klubu s názvom Olympique Lyon. 

Ego – Doug DeMuro

Doug DeMuro. Doug DeMuro, názov Egovej skladby, referuje k americkému YouTuberovi, autorovi a publicistovi, ktorý sa volá Doug DeMuro. Narodil sa v americkom Denveri a v USA je veľmi populárny v tom, čo robí. 

Pustíme game – Oblivion. Oblivion je videohra, konkrétne štvrtým RPG dielom série The Elder Scrolls. Ego sa netají tým, že má videohry rád, pričom keď ma chvíľu voľna, občas sa im povenuje. Dodajme, že Oblivion vyšiel v roku 2006 a dodnes sa teší veľkej popularite. 

Serus, respect, checkuj wrist game. Čo je wrist? Zápästie, nie fist – päsť. Toto je vlastne referencia, ktorá je vysvetlená priamo v texte. Kombinácia slovenčiny a angličtiny, pričom sa nám páči najmä to, že Ego priamo v baroch vysvetlí, čo chce povedať, aby nevznikali nesprávne prepojenia v mysliach jeho poslucháčov. 

Ani bit, ani Bane, ale Threeface. Bane je postava z komiksov, konkrétne zo štúdia DC, je to jeden z Batmanových nepriateľov. Objavuje sa aj vo filme, pričom si možno pamätáte, že ho hral ikonický Tom Hardy. A Threeface? Skôr Three Face. Taktiež je to komiksová postava, ktorá súvisí s Batmanom. Konkrétne je to žena, ktorá má prezývku Three Face a nesie meno Evelyn Dent. 

Momo – Spotify 

Ževraj chceli ma dať rozbiť, je tu samý John Gotti. John Gotti je jednou z najviac ikonických postáv histórie mafie. John Joseph Gotti bol šéf zločineckej rodiny Gambino v New Yorku a mal medzi kolegami aj odporcami veľký rešpekt. Momo k nemu reflektuje v tom zmysle, že ľudia, ktorí sa mu vyhrážajú často pôsobia ako keby mali za sebou celý mafiánsky klan, pritom pravda je niekde úplne inde. 

Hrá Myke a Kay Pryor Beats, ich novina je model. Myke a Kay Pryor Beats sú referencie k hudbe, myslíme si, že ak trochu pogooglite, určite nájdete niekoľko trackov, ktoré vás zaujmú. Momo má často vo svojich skladbách referencie k rôznym interpretom. Len treba pozorne počúvať.

Diery v domoch, jak povojnový Zagreb. Toto je smutná referencia. Ale reálna a možno o nej ani neviete. Juhoslávia koncom 20.storočia, v 90.rokoch, podliehala občianskej vojne, pričom jednou z hlavných príčin bola náboženská neznášanlivosť medzi jednotlivými národmi. Či už sa jednalo o Srbsko, Bosnu či Chorvátsko, obete a zničené obydlia boli všade. Aj v chorvátskom hlavnom meste Záhreb, ku ktorému Momo referuje v tomto konkrétnom prípade. 

Photo credits: Momo (profil IG Momo), Ego (profil IG Ego), Radikal Chef (profil IG Radikal Chef)

Komentovať

Please enter your comment!
Please enter your name here