Pamätáte si ešte na rapový turnaj Lokal Freestyle Battle, ktorý dodnes nemá v našich končinách obdobu? Či už áno alebo nie, je hneď niekoľko dôvodov, prečo by sme si mali LFB pripomenúť. A v neposlednom rade zodpovieme otázku, či môžeme ešte podobný koncept v budúcnosti v SK rap game vidieť.

Lokal Freestyle Battle láka dodnes

Aj keď LFB prebehol v roku 2015, fanúšikovia si jednotlivé súboje a zostrihy púšťajú dodnes. Niektoré slohy konkrétnych rapperov sa stali nesmrteľnými. O čo v skutočnosti išlo? O koncept z produkcie Lokal TV, v ktorom sa 16 MCs stretlo v neľútostných freestyle súbojoch.

Nechýbali mená ako Separ, Strapo, Supa alebo Čistychov. V úplnom finále proti sebe nastúpili práve spomínaný člen DMS (ktorý pred tým vypadol, ale vďaka odstúpeniu jedného z rapperov dostal na základe hlasov fans druhú šancu) a Čistychov, ktorého dnes už poznáte pod menom Čis T.

Celkovým víťazom sa stal napokon Separ, i keď treba uznať, že finále bolo plné rešpektu, čo sa o niektorých kvalifikačných súbojoch povedať ani zďaleka nedá. Člen DMS vtedy naznačil, že viacero rapperov bolo po LFB na seba urazených, a že scénu to naštrbilo.

Prečo už LFB nevznikne? 

A tu plynulo prichádzame k otázke z titulku. Lokal Freestyle Battle v podobe, v akom vznikol pôvodne, už takmer s určitosťou nevznikne. Slovenská rapová scéna sa s postupom rokov vyvinula do súčasnej podoby, kde už beefy a ofenzívne narážky jedného na druhého nie sú také tradičné a časté, ako tomu bolo kedysi.

Z času na čas si niektorí rapperi slovne „skočia do vlasov“, ale skôr sa to rieši príbehmi na sociálnych sieťach a vyjadreniami v médiách ako hudbou. Je to možno škoda, ale na druhej strane, dá sa chápať, že rapperi v roku 2022 na Slovensku fungujú skôr ako kolegovia, než ako rivali.

Aj keď by fanúšikovia radi videli freestyleové súboje a osobné odkazy v songoch, vo forme turnaja sa toho pravdepodobne nedočkajú. Rap je z veľkej sčasti aj biznis, pričom šíriť negativitu a urážky sa nejaví byť ako dobré podnikateľské rozhodnutie. Samozrejme, situácia a trendy sa postupom času menia, takže nedá sa úplne vylúčiť, že o 3,5 alebo 7 rokov bude momentum opäť iné.

Viac rapového obsahu nájdeš na tomto odkaze.

Photo credits: YouTube.com 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu