Lakers sú šampióni: 8 československých trackov, kde sa spomína LeBron James

0

Los Angeles Lakers sa stali šampiónmi NBA za rok 2020. V sezóne, ktorá je špecifická ako celý tento rok, sa rozhodli hráči LA venovať titul svojmu kamarátovi Kobemu Bryantovi, ktorý v januári tragicky zahynul pri havárii vrtuľníka. Najlepším hráčom finále sa stal LeBron James, pre ktorého je to už štvrtý majstrovský titul. LeBron je osobnosť, ktorá presahuje hranice svojho športu.

Vlastne osobnosť, ktorá presahuje hranice športu celkovo. Prepojenie basketbalovej a hip hopovej kultúry je niekoľko dekád samozrejmou záležitosťou a iná situácia nie je ani u nás. V rapových skladbách sa často objavujú basketbalové prirovnania, pričom často sa spomínajú mená ako LeBron James, Michael Jordan, Kobe Bryant, Steph Curry či dokonca aj James Harden alebo DeMar DeRozan. Predsa len, keď si odmyslíme legendárneho MJ-a, tak sa najviac v textoch slovenských a českých interpretov objavuje práve LeBron, dnes už štvornásobný šampión NBA a jeden z basketbalistov, ktorý zmenil hru.

My sme sa rozhodli, že vzhľadom na to, že Lakers na čele s LeBronom vyhrali pred pár dňami NBA, urobíme podrobný rešerš a vyberieme pre vás niekoľko rapových trackov zo Slovenska či z Českej republiky, kde sa práve osobnosť LeBrona Jamesa spomína. Ono, nemusíte ho mať všetci radi po hráčskej stránke, pričom niektorí z vás možno ani tak úplne nevedia o koho ide, ale ak hľadáte človeka, od ktorého sa chcete niečo priučiť, a ktorý vás môže inšpirovať, tak LeBron je jedným z nich. Nevie totiž len aké je to vyhrať, ale viackrát musel skloniť hlavu pred konkurenciou. Nikdy sa však nevzdal a to mu slúži ku cti.

Ako prvý track vyberáme skladbu Je to len rap, ktorá sa objavuje na albume MMXV od skupiny DMS. Konkrétne sa jedná o pasáž: “Nabieham na stage, búrka s vetrom, flow 360, slam dunk LeBron, ram pam pam, Morgan netvor, je to len rap, opis, fejtón,..”

Prejdeme hneď do roku 2020 a konkrétne k českému rapperovi Sergeiovi Barracudovi, ktorý sa ako jeden z mnoha zapojil do Hot16Challenge. On svoj track do výzvy dokonca pomenoval a názov sa volá LeBron. “…přišel do hry s autoritou jako Lebron (jako Lebron) neprůstřelný místo kůže já mám teflon až tu budeš tak mi napiš prosím nezvoň.”

Aj Dame vo svojej výzve spomína LeBrona a vlastne aj Michaela Jordana. Avšak, v ukážke, ktorú sme vám sem pripojili to počuť nebudete, pretože meno LeBron zaznie na tracku Challenge, ktorý sa objavuje na Dameho aktuálnom albume 100RY. “Ideme ballin, Jordan, LeBron, 6-metrové peklo, 400 nasr.ných koní pod sedlom.”

Ďalší track z albumu DMS MMXV. Konkrétne sa jedná o skladbu Idem C, kde sa objavuje okrem Separa a Dameho aj Pil C. Jedná sa o pasáž, ktorú má vo svojej slohe práve Lukáš a vzhľadom na to, že Lakers sú šampióni, má skutočne nádherný aktualizačný prvok. “Nedospel som, ja nedospel som a preto idem si po titul, ako LeBron, bez slov, ostávaš bez slov.”

Možno ste si mysleli, že sme na to zabudli, ale na tento banger nezabudneme nikdy. Kardio, skladba od DMS, ktorá vám v čase napísania jej názvu instantne začína hrať v ušiach, má v sebe taktiež odkaz na LeBrona. “Na turné bolo na mňa, brácho, 16 000,
smutnučký ostal z toho nejeden ko.otek, dlhé roky na vrchole scény, stále nejsom pi.i,som LeBron James SK rapu, tak to pochopte.” Separ má skutočne práve sa cítiť v istom ohľade ako LeBron James nášho rapu, pretože na scéne je dlhodobo a je úspešný.

Koky v roku 2017 vydal track s názvom LeBron a musíme povedať, že táto skladba od člena labelu Milion Plus by si zaslúžila viac pozornosti, aspoň teda podľa nás. Koky opisuje, že si ide svoju cestu, že vyslovene ide ako LeBron.

O LeBronovi a mnohých ďalších športových odkazov sa môžete dopočuť aj v skladbe Ilegálny flow, na ktorej sa stretávajú Delik a Sergei Barracuda. “Mal by si vedieť,
ilegálny flow, mal by som sedieť. Dizzy, Sergei, Lebron, MJ, otvoríš hubu ja ti do nej napchám semtex, boom!”

Tafrob sa pred 7 rokmi spojil s Radikalom a Delikom v skladbe Budoucnost, kde sa objavuje aj LeBron James. Kto by v roku 2013 tušil, že v Lakers v roku 2020 vyhrajú NBA na čele s Jamesom v sezóne, ktorú ovplyvní toľko nečakaných momentov. “Sme budúcnosť ako v Európe Islam, ako atentát na Fica, LeBron James a Wizards, ako Real a Neymar, a predčasný pád eura, ako Trenčianský hrad svietia z neba naše mená,..”

Keby pokračujeme ďalej, nájdeme množstvo ďalších trackov, kde sa tento americký basketbalista aspoň okrajovo spomína. Môžete nám ich napísať do komentárov, nech obohatíte aj ostatných. Faktom nateraz ostáva, že LeBron James je bez väčších diskusií jednou z najväčších športových postáv tohto tisícročia a momentálne je basketbalistom, o ktorom sa hovorí najviac.

Na záver jemná vzorka toho, že nemyslí len na seba a svoje úspechy, ako mu mnohí často vyčítajú. V januári, keď Kobe Bryant tragicky zahynul LeBron verejne povedal, že mu do nebies sľubuje, že bude pokračovať v jeho posolstve. Teraz, po zisku titulu s Lakers na svoj profil napísal, že dúfa, že je Kobe pyšný, a že mu stále chýba.

Foto: LeBron James, profil na Instagrame

Komentovať

Please enter your comment!
Please enter your name here