Kvantita vs kvalita: Ako nájsť v rapovej tvorbe balans? (NÁZOR)

„Vydáva toho príliš veľa, robí to iba pre views, peniaze a slávu,“ verzus „prečo toho vydáva tak málo? Ľudia už aj zabúdajú, že tvorí, čo sa mu nechce?“ Nekonečný súboj kvantita vs kvalita platí aj v rapovom svete. Niektorí interpreti tvoria veľa a často, iní systematicky a pomenej. Je vôbec správny prístup, ako by to malo byť? 

Kvantita vs kvalita

Ako sme naznačili v úvode článku, či už rapperi, respektíve rapperky, vydávajú veľa alebo málo, nájdu sa ľudia, ktorí ich budú kritizovať. Preto je naozaj veľmi náročné nájsť pomyselný balans v tvorbe songov či albumov. Na našej scéne sú tvorcovia, u ktorých vidíme nové hudobné projekty každý rok. Prípadne sa objavujú na spoluprácach prakticky neustále a venujú sa aj singlovým či skupinovým albumom.

Spomenúť môžeme napríklad Kaliho, Separa či Ega. Aktívni sú aj Rytmus, Radikal Chef a spomedzi českých rapperov napríklad Yzomandias či Nik Tendo. Samozrejme, menovať by sme mohli dlhšie. Niekto sa pripomína stále, iní pomenej, pričom sú interpreti, ktorí si medzi jednotlivými projektami nechávajú pauzy.

Do tejto kategórie môžeme určite zaradiť mená ako Pil C, Viktor Sheen, Strapo alebo Samey. Medzi ich hudobnými projektami sú rozostupy, pričom na každom albume cítiť, že sa jedná o inú časť ich života. Samozrejme, je potrebné, aby jednotlivé skladby, featy či CDs dávali zmysel.

Citlivý a individuálny prístup

Keď sa na to pozrieme detailne, ani jeden z prístupov nie je nesprávny. Každý interpret tvorí, ako cíti. Ak chce byť niekto aktívny, pripomínať sa, respektíve má veľmi námetov, energie a hudobnej chuti, nie je dôvod, aby nechával texty „v šuflíku“. Najlepšie je ku svojej kariére pristupovať individuálne a citlivo, pretože príbeh každého člena rap game je vo svojej podstate odlišný. Veľká aktivita totiž neznamená automaticky nekvalitu, rovnako tak nízky počet songov zas neprinesie sám o sebe väčšiu výpovednú hodnotu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ja som Bratislava! Séria Momových songov, ktoré vyslovene štípu

Čo môže fungovať u iného, nemusí u ďalšieho. Majk Spirit svojho času vydal dva albumy naraz, Ego vydal dva hudobné projekty v priebehu týždňa, DMS publikovali MDMS bez toho, že by robili akékoľvek promo. Prístupov je viacero, množstvu ľudí na našej scéne nechýba originalita, čo je samozrejme potešiteľné. Ak sa vám teda niekedy bude zdať, že niekto tvorí príliš veľa, alebo príliš málo, nemusí to hneď znamenať, že niečo robí zle.

Jasné, sú aj prípady, kde sa môžeme baviť o tom, že nejaký track vyšiel vyslovene pre views a na „využitie hypeu“, ale ani to nie je nesprávne. Predsa len, rap je nielen hudobný žáner, ale aj biznis. V konečnom dôsledku je to tom, aby si tvorca, keď sa ohliadne za tým, čo za ním ostane, mohol povedať, že to malo zmysel.

Viac rapového obsahu nájdeš na tomto odkaze.

Photo credits: Instagram/Pil C, Instagram/Separ

Odporúčame