KF ako Rolls je najlepším albumom roka 2021. Poviete si, silné tvrdenie na úvod, no nie? Poďme ho preto potvrdiť argumentmi. Prinášame vám posledný tohtoročný diel rubriky Na prvé počutie, v ktorej sa venujeme novým hudobným projektom interpretov zo Slovenska a Českej republiky. Nie nadarmo sa hovorí, že to najlepšie patrí na koniec. Toto je detailný pohľad na CD KF ako Rolls.

Kontrafakt vydal v tomto kalendárnom roku CD medzi poslednými. Môžeme však všetci konštatovať, že čakať sa oplatilo. KF ako Rolls je album, v ktorom si každý príde na svoje. Pritom nezáleží na tom, či sledujete Kontrafakt dlhodobo, iba v uplynulom období, alebo čítate o KF v tomto článku prvý raz (Ak sa niekto taký nájde, pokojne nám napíšte, pretože to by bola veľká senzácia).

⇒ Album a merch KF AKO ROLLS kupuj TU

Očakávania, ktoré sú naplnené

Dlho sa špekulovalo o tom, akým smerom sa Ego, Rytmus a Anys vydajú na svojom novom CD. Kontrafakt oslavuje dvadsiate narodeniny, takže isté bolo jediné: Môžeme sa tešiť na prvotriednu kvalitu. Faktom je, že odkedy Kontrafakt vydal album Navždy, všetci porovnávajú ich nasledujúce skladby práve s týmto ikonickým CD. V istom ohľade je to bremeno, s ktorým sa chalani z legendárnej rapovej skupiny musia vyrovnať.

Album Real Newz, ktorý vyšiel v roku 2019 mal viacero výborných pasáží a objavilo sa na ňom množstvo zaujímavých hudobných prvkov. Nesklamal, ale dočkal sa kritiky, pretože skalným fans sa nepáčilo, že ako Rytmus, tak aj Ego skúšali nové rapové polohy. Na to ľudia neboli v prípade KF až tak zvyknutí. To však neznamená, že CD nebolo kvalitné, práve naopak. Ale treba si uvedomiť, že pred vydaním nového albumu Kontrafaktu boli naozaj veľké očakávania.

A môžeme konštatovať, že sú naplnené. Rytmus aj Ego sa objavujú v perfektnej rapovej forme, pričom cítiť, že vzhľadom na to, že sa jedná o 20.výročie ich založenia, dali si niekoľkonásobne viac záležať. Zabudnúť nemôžeme ani na Anysa, ktorý, aj keď má hudbu prakticky ako hobby popri zamestnaní, opäť predviedol prvotriednu producentskú prácu.

Tento album by sme prirovnali k aktuálnemu kinovému trháku Spider-Man: No Way Home. Neboj sa, spoilerov sa nedočkáš, ale je tam paralela v tom, že čakáš na niečo skutočne dlho, máš tie najvyššie očakávania, a keď to príde, očakávania sú naplnené. Dokonca presiahnuté. To, čo je Marvel pre svet komiksov, je Kontrafakt pre slovenský rap.

To, čo je Marvel pre svet komiksov, je Kontrafakt pre slovenský rap

Ego je rapový profesor 

Rytmus je na KF ako Rolls výborný, ale ešte o kúsok ďalej je Ego. Ego potvrdil, že čo sa frázovania, lyriky a celkového rapového prejavu týka, je aktuálnou slovenskou jednotkou. To nemá ostatných dehonestovať, rozhodne nie. Skôr je to shout out pre Ega, ktorý rap cíti ako málokto, pričom opäť si pomôžeme legendárnou vetou Majka Spirita, ktorý povedal, že keby mal tú možnosť, chcel by vidieť do Egovej hlavy, ako v nej vznikajú jednotlivé procesy. Domnievame sa, že by to bol zážitok.

⇒ Album a merch KF AKO ROLLS kupuj TU

Ego posúva rap prakticky s každým ďalším projektom, ktorý vydá. Iné to nie je ani na tomto albume, v ktorom, aj keď ho počúvate pravidelne a niekoľko rokov, opäť prekvapí. Nechýbajú zaujímavé referencie, hranie sa so slabikami či slovami.

Rytmus zas dáva CD punc kvality sebe vlastný. Objavuje sa v striktnejších polohách, ktoré môžeme nazvať aj tradičnejšími. Táto jeho stránka bola, je a vždy bude silná. Rytmus zo súčasného albumu je Rytmusom, ktorému nikto nepovie ani pol krivého slova. Možno je to spôsobené tým, že rap robí už tri dekády, ale aj keď sa bude venovať z času na čas new schoolu, jeho primárnym rapovým habitátom bude prejav, ktorým sa prezentuje aj na tomto CD.

KF ako Rolls je najlepším albumom roka 2021

Áno, toto je album roka. Súhlasíte? Skvelé. Nesúhlasíte? Výborné. Hodnotenie skladieb, videoklipov, rapových albumov, filmov či seriálov bude v konečnom dôsledku vždy o subjektívnom pohľade toho, kto konkrétne hodnotenie robí. Takže, z tohto (môjho) pohľadu je albumom roka CD KF ako Rolls, pretože spĺňa aj tie najprísnejšie hodnotiace kritéria. Keby sme chceli zájsť do štatistík, tak čísla ukazujú pomerne jednoznačným spôsobom, ktorý album má aký záber a ako je úspešný, predávaný či počúvaný. Ale nie nadarmo sa hovorí, že štatistiky sú ako bikini, ukážu veľa, ale to podstatné nie.

⇒ Album a merch KF AKO ROLLS kupuj TU

Toto CD ponúka návraty do minulosti, ponúka súčasné pocity a skúsenosti, pričom v tom istom čase je na ňom prítomný progres, posun. A nemalo by to byť tak, že každý ďalší hudobný projekt prináša novú kapitolu tvorby daného interpreta? Zaujímavosťou je aj to, že z 13 skladieb je 12 bez hostí. Na jednej sa objavujú hneď viacerí interpreti, konkrétne Nik Tendo, Yzomandias a Separ. Je to číslo 10 s názvom „Mám P…. Koľko To Bude Mať Pozretí“. V tomto prípade skutočne platí, že to chalani môžu mať v p…, pretože keď spojíte na jeden track takéto mená, je na 102 percent isté, že to bude mať obrovský záber.

Prečo je KF ako Rolls albumom roka?

Prečo je ale KF ako Rolls slovenským albumom roka 2021? Po prvé, je to vysoká škola rapu, od Ega aj od Rytmusa. Dočkali sme sa tématickej rôznorodosti, zaujímavej hry so slovenčinou a jej ohýbaním do úrovní, ktoré by niekomu ani nenapadli. Na tomto CD nechýba svetová produkcia, čo platí aj o videoklipoch, na ktorých si dal Kontrafakt naozaj vo veľkom záležať.

V neposlednom rade, je to návrat legiend do hry, KF má také meno v SK rape, že vždy keď príde táto skupina s novým projektom, ľudia sú v pozore. A na záver, akúkoľvek skladbu z tohto CD si ako poslucháči pustíte, môžete ju počúvať aj nezávislo, má výpovednú hodnotu a poskytne vám celú plejádu zaujímavých rapových prvkov, pričom v tom istom čase, keď počúvate album track za trackom, funguje aj ako celok. A to je cenné.

⇒ Album a merch KF AKO ROLLS kupuj TU

Posledné CD z dielne Kontrafaktu?

Opäť sa objavujú špekulácie, či je toto posledný album z dielne Kontrafaktu. Také isté dohady tu boli aj po albume Navždy, rovnako tak v roku 2019, keď uzrel svetlo sveta projekt Real Newz. Zrejme sa zhodneme, že diskutovať o niečom takom je v tomto bode bezpredmetné. Priestor na to bude v budúcnosti. Chalani z Kontrafaktu sú aj po dvadsiatich rokoch medzi špičkou slovenského rapu a nevyzerá to, že by mali v pláne stiahnuť sa do úzadia.

Keď teraz oslavujú dve dekády, nie je nereálne, že sa dočkáme napríklad ich albumu po 25 rokoch. To už ale zachádzame do ďalekej budúcnosti. Teraz je priestor na to oceniť CD KF ako Rolls. Jedná sa o oslavu rapu, ktorá prišla tesne pred Vianocami ako predčasný darček. Pevne veríme, že si ho všetci užijete.

Prečítaj si aj: 5 dôvodov, prečo je toto najlepší rok v histórii SK rapu

Photo credits: Kontrafakt, profil na IG Rytmus

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu