JSEM V POHODĚ, SEM V PRDELI: Nik Tendo vytvoril album pre každého z nás (Na prvé počutie)

0

JSEM V POHODĚ, SEM V PRDELI. Veta, ktorá je sama o sebe oxymoron, ale má v sebe veľkú silu. A presne tak sa volá nový projekt Nik Tenda, jedného z najpočúvanejších a najkvalitnejších rapperov slovenského a českého hudobného spektra. V našej rubrike NA PRVÉ POČUTIE sa na CD, ktoré vyšlo včera, a teda 30.júla 2021, zameriame a rozoberieme ho na atómy. Aj keď sa osem skladieb môže zdať na prvý pohľad málo, je v nich viac, ako by ste si mohli po úvodnom vypočutí myslieť.

Väčšinou medzi zverejnením albumu a napísaním našej rubriky prejde dlhší čas, pretože sa snažíme konkrétne CD napočúvať a nazrieť naň z rôznych uhlov. To samozrejme platí aj v tomto prípade, ale faktom je, že JSEM V POHODĚ, SEM V PRDELI sa vám dostane pod kožu veľmi rýchlo a vzhľadom na to, že sa nejedná o dlhý album, dá sa napočúvať pomerne v rýchlom tempe. K tomu prirátajme fakt, že pár trackov už bolo publikovaných, takže prehľad sa dal nadobudnúť pomerne bez problémov. Ešte predtým ako začneme, pripájame slová samotného Nika, ktorý sa prostredníctvom sociálnej siete Instagram prihovoril svojim fanúšikom: „Je to vonku, ďakujem všetkým ľuďom, ktorí sa na projekte podieľali a všetkým fanúšikom, ktorí posielajú extrémny support.“ O podporu goldcigo, ako sa volá tento rapper na Instagrame, nemá núdzu, sleduje ho viac ako 266 tisíc ľudí, čo rozhodne nie je číslo na zahodenie.

Názov

Ako píšeme už v úvode, JSEM V POHODĚ, SEM V PRDELI je vo svojej podstate oxymoron. Čo to znamená? Keď sa slovné spojenie vzájomne vylučuje, no ako celok dáva aj tak zmysel. A tento názov zmysel dáva. Už v predošlých článkoch sme sa zamýšľali nad tým, že Nikovi sa podarilo dokonalo popísať, ako sa veľmi veľa ľudí má v období, ktoré je jedno z najťažších za posledné dekády. Netreba zabúdať na pandémiu, ktorá skomplikovala život všetkým a ľudia získali možno až príliš veľa priestoru, aby boli sami so sebou a nad všetkým rozmýšľali. A potom sú v pohode, ale zároveň v prdeli. A platí to aj vo veľa veciach v samotnom živote, kedy ste síce šťastní, no zároveň šťastní nie ste. Skrátka, ako sa hovorí, je okej nebyť okej, a teda je v poriadku byť v pohode a zároveň v prdeli. Nič totiž nie je iba čiernobiele. A čo je v tomto prípade dôležité, už keď poslucháčov zaujme samotný názov hudobného projektu, je to veľmi dobrý predpoklad ďalšieho úspechu.

Tracklist

Tracklist bol zverejnený pred niekoľkými dňami, preto si ho poslucháči mohli postupne osvojiť. Tento album má dovedna osem skladieb, ktoré predstavujú 20 minút hudby. Áno, vo všeobecnosti sa to môže zdať málo, nebudeme si klamať. I keď, je to myslené samozrejme v dobrom, pretože, Nik Tendo robí také tracky, ktoré by sme vedeli (nielen) my počúvať aj niekoľko hodín. Kvalita má prednosť pred kvantitou, čo je pozitívne a kvitujeme to, pričom keď vydá Nik CD ako je toto s 20 minútami hudby, tak ľudia sú hladní po ďalších a ďalších veciach, čo naoko možno zanedbateľný, ale v realite veľmi dôležitý fakt. Niekedy autori volia logickú postupnosť názvov, niekedy je to rôznorodé. Toto je druhý prípad. Na albume nájdeme songy s jednoslovným názvom ako napríklad Strobo, skratky typu S.P.J.D. alebo iba číslo ako 721. Takže, ak hľadáte nejaký súvis medzi názvami, tak to budete robiť pravdepodobne zbytočne.

Skladby

Nezměníš. Prvá skladba albumu Jsem v pohodě, sem v prdeli a hneď poriadne delo. Cítiť produkciu od Deckyho a taktiež cítiť, že Nik Tendo nemá problém ísť do hĺbky a otvoriť v skladbách svoje srdce. Práve emócia je dôležitým prvkom tejto skladby, ktorá je vonku niekoľko dní a vypočulo si ju už viac ako 650 tisíc ľudí. O video sa postaral Andreas Gold, s ktorým má aj Nik veľmi dobrý vzťah a ako referencia zaznie jeho meno aj na albume, iba treba pozorne počúvať. Líp než teď. Vec, na ktorú sme sa všetci tešili, pretože kombinácia Separa a Nik Tenda je pre rapových priaznivcov z Česka a Slovenska niečo ako vianočný darček. Parádna myšlienka songu, skvelá spolupráca a vysoký potenciál, ktorý bol dozaista naplnený. Separ môže rapovať kdekoľvek, s kýmkoľvek a o čomkoľvek, Nik Tendo takisto. A potom vznikajú mega kombinácie.

Malá Biš. Skladba Malá Biš uzrela svetlo sveta počas posledných dní uplynulého kalendárneho roka a možno niekoho prekvapilo, že sa objavila aj na tomto albume. Logicky sa však hodí do súčasného Nikovho hudobného konceptu a preto je aj na projekte. O produkciu sa postaral talentovaný Mylk. O tomto tracku môžeme napísať najmä to, že ho majú Nikovi poslucháči už osvojení, pretože je vonku sedem mesiacov.

 Lingo. Lingo vyšlo iba dva dni pred albumom a ľudí dokonalo navnadilo na CD. Shimmi je v súčasnosti jeden z najviac hot mladých interpretov domácej scény a každým ďalší hudobným krokom si razí cestu medzi najlepších. Kombinácia s Nikom ani nemohla dopadnúť zle a takto nejak si predstavujeme track z roku 2021. Fresh zvuk, flow, prejav…

721. Nebolo by to ono, keby sme nemali na albume ako je tento kombináciu Yzo a Nik. Yzomandias a Nik Tendo sú „vlajkovými loďami“ labelu Milion Plus a dávajú to jasným spôsobom najavo aj vo svojom aktuálnom spoločnom tracku. Ak po vypočutí tejto piesne stlačíte repeat, nebude to nič nezvyčajné. 721 si to priam núka. Chalanom to na spoločných singloch vždy dokonale ladí a už od Kawasaki sú spoločne strojom na hity.

13.komnata. Trinásta komnata je niečo, čím ľudia označujú pomyselné dvere vo svojom živote, ktoré z nejakého dôvodu majú ostať zatvorené. Sú za nimi bolesti z minulosti, udalosti, na ktoré by najradšej zabudli, či ďalšie tajomstvá. Nik Tendo otvára pre ľudí svoju trinástu komnatu v skladbe, ktorá je veľmi autentická a úprimná. A práve priamočiarosť je charakterová črta, ktorá má vyššiu hodnotu, ako by sa mohlo zdať.

Strobo. Na prvý pohľad nenapádny track, ale keď sa doň započúvate, nájdete v ňom veľkú emóciu a silu. Nik Tendo približuje svoje myšlienky a pohľady zaujímavým spôsobom a práve jeho jedinečnosť z neho robí jedného z TOP rapperov v Československu. Strobo je toho dôkazom.

S.P.J.D. Táto skratka v preklade znamená rovnaký príbeh, iný deň, keď si skladbu vypočujete, pochopíte, prečo Nik Tendo zvolil takýto názov. Jedná sa o jeden z najlepších trackov celého albumu, ak nie aj vôbec najlepší. Skvelý zvuk aj text, množstvo myšlienok, ktoré idú hlboko pod kožu a posolstvá, ktoré sa dajú osvojiť. Takto nejako to má vyzerať.

Prínos

Veľký prínos projektu Jsem v pohodě, sem v prdeli vidíme v tom, že Nik Tendo ukazuje, že stále sa dá posúvať postupnými krokmi vpred a to aj v prípade, že už ste medzi najlepšími. Nespí na vavrínoch, pracuje, zdokonaľuje, pričom následne sme svedkami zaujímavých, neprebádaných tém, super kombinácií s hosťami či zvuku. Producentská práca by nemala byť v úzadí, pretože beat robí veľkú časť dojmu zo skladby. Nik to vie, nič nenecháva na náhodu a pracuje s tými najlepšími. A zároveň je dobré sa pristaviť pri tom, čo sme spomínali vyššie, že 8 skladieb a 20 minút sa môže zdať málo, ale zároveň je to veľmi šikovný ťah na ľudí, ktorí budú netrpezlivo čakať na nové tracky a v neposlednom rade goldcigo ukazuje, že aj v roku 2021, kedy je všetko nastavené na čísla, pozretia, vypočutia a podobne, tak ide cestou kvality. I keď všetci vieme, že ak by vydal 20 skladieb, ktoré budú mať dokopy skoro 2 hodiny, tak by jeho stats vyleteli do nebies ešte raketovejším spôsobom. To ale nie je správna cesta.

Celkový dojem

Keby na to ideme rečou čísel, tak by sme zrejme aktuálny album Nik Tenda ohodnotili 9/10. Schválne nedávame plný počet, pretože samozrejme, vždy sa dá všetko robiť ešte lepším spôsobom, ale skutočne CD Jsem v pohodě, sem v prdeli ťažko niečo vytknúť. Nik Tendo, člen labelu Milion Plus, jasne dokázal, prečo je v súčasnosti radený medzi najlepších rapperov v našich končinách. Keď sa budeme na konci roka baviť o tom, ktoré albumy nás zaujali najviac, dozaista bude mať tento hudobný projekt medzi nimi svoje miesto.

Čo bude nasledovať

Samozrejme, špekulovať o tom, kedy budeme od Nik Tenda počuť novú hudbu, keď iba včera vyšiel jeho nový album, by nebolo na mieste. Keď si zoberieme ako príklad minulý rok, kedy produkoval dva hudobné projekty, Restart a Lunazar, je reálne si myslieť, že v roku 2021 ešte nepovedal svoje posledné slovo a koncom roka možno ešte niečo vymyslí. Okrem toho, čaká ho koncertné turné a budeme ho počuť na veľkom množstve skladieb, pretože viacero veľkých mien ohlásilo na rok 2021 albumy. Nuž a mať na svojom CD Nik Tenda je stále väčšia a väčšia pocta.

Foto: Nik Tendo, profil na Instagrame Nik Tendo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here