Gleb je super. Po zaznení tejto vety prídu zväčša dve reakcie. Tou prvou je – kto je Gleb? Pretože stále sa nájdu ľudia, ktorí tohto interpreta ani len nepoznajú. Tou druhou je – Gleb nie je len super, Gleb je najlepší zo všetkých. Pre určitú časť slovenského rapového spektra je tento interpret jasnou jednotkou žánru. A podľa teba?

Gleb si robí, čo chce

Už niekoľko týždňov je von nový Glebov album, ktorý nesie názov BIG BOY FM. A prvá myšlienka, ktorá sa nám tlačí na jazyk je, že si tento rapper robí, čo chce. Vždy to tak v jeho kariére bolo, je to tak teraz a nie je dôvod, aby to menil aj do budúcna. Všetci, ktorí počúvajú Gleba, potvrdia, že aj keď spadá do slovenskej rap game, jeho prejav a štýl sú iné, ako u väčšiny jeho kolegov. To ho stavia do jedinečnej a špecifickej pozície, z ktorej sa mu darí ťažiť.

Samozrejme, nebolo by to možné, keby nebol kvalitný. Glebovi vo veľkej miere idú storytellingy, a teda, rozprávanie príbehov. To je prvok, ktorý bol v rape prítomný predovšetkým v úvode tohto tisícročia. Stále je to ale aspekt, čo môže jednotlivé songy či celé hudobné projekty posunúť do úplnej novej úrovne.

BIG BOY FM je koncipovaný ako rádio, pričom jednotlivé skladby sú programom, ktorý je na tejto stanici vysielaný. Originálne, no nie? CD obsahuje dovedna 13 skladieb s celkovou minutážou 39 minút. Songy nie sú dlhé, ale sú poriadne nabité, nenájdete na nich takzvané hluché miesta. To je v súčasnej hudbe cenné, pretože častokrát sa to chtiac-nechtiac stáva.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Gleb (@glebzoo)

Gleb dúfa, že jeho pôvod nebude dôvod, aby …

Gleb žije v Bratislave a jeho život je spojený so Slovenskom, ale má ruské korene, pričom pochádza z tamojšieho mesta Pjatigorsk. Tento interpret je zhrozený zo situácie, ktorá sa odohráva na Ukrajine. Ruskú inváziu odsúdil, pričom sám hovorí, že by chcel predovšetkým mier. Pozná ľudí z Ukrajiny aj z Ruska, ktorí sú proti vojenskému konfliktu, pričom sú to práve konkrétne osoby, ktoré doplácajú na hrôzostrašné rozhodnutia politikov.

Pri tejto problematike sa Gleb pristavil v skladbe „ESC“. Predsa len, je pôvodom Rus, a teda, podľa logiky niektorých ľudí, aj on je agresor. To je samozrejme nesprávne, ale viete, ako ľudia uvažujú. „Gleb není zrovna americká miss, ale neprajem si nič tak silno ako peace. Dúfam, že môj pôvod nikdy nebude dôvod, aby sme nemohli jesť za jedným stolom. Jedného dňa vytiahneme vodku, zbavíme sa zla a dáme zabudnúť,…“ 

Táto pasáž zo spomínaného songu hovorí sama za seba. Je výstižná a veľmi silná. Gleb, ak to čítaš a ušlo nám nejaké slovíčko v prepise, tak prepáč, tuším jedno nám tam lieta hore-dole, ale podstata je vystihnutá.

Hudba, štýl a rýmy

Hneď prvý track na albume, ktorý sa volá „FREKVENCIA“, si vás získa po prvej sekunde, pretože má v sebe beat, ktorý nemožno ignorovať. Nehovoriac o prepracovaných rýmoch. Pochváliť treba aj song „MC ERIK & BARBARA“, ak vám tieto dve mená nič nehovoria, opýtajte sa svojich rodičov.

Garantujeme vám, že budú vedieť, ku komu sa táto referencia sťahuje. Je to skvelá skladba, kde Gleba dopĺňa Natália Hulejová. A tá je, dámy a páni, fantastická! Poznať ju môžete aj zo songu „breeze“, kde sekundovala Glebovi so Sameyom. Toto dievča dáva o sebe vedieť stále viac a zaslúži si pozornosť.

Zamerajte sa na „ZNÁMKY ŽIVOTA“, dozviete sa viacero zaujímavých príbehov z Glebovho života. Dokonca sa dá hovoriť o voľnom pokračovaní niekdajšej série songov blbé príbehy. A aj keď sa to nezdá, „NA SKALÁCH FREESTYLE“ má v sebe väčší potenciál, ako by sa vám mohlo zdať. Prečo? Dá sa totiž pekne vidieť, ako jednotlivé riadky vznikajú v Glebovej hlave, pričom pohľad do tohto procesu je viac než zaujímavý. Veď posúďte sami.

Vytvorenie vlastného prúdu 

Osobitný shout out si zaslúži Komander, ktorý je jednoducho inde. Ono, inak sa to nedá napísať, tento chalan presne vie, čo robí a robí to skutočne kvalitne. Presvedčiť sa o tom môžete v songu „KOMANDER PUMP IT UP“.

O Glebovi by sa dalo povedať, že ide proti prúdu moderného generického rapu, ktorého hlavným cieľom je zarobiť rýchlo a veľa, pričom výpovedná hodnota sa stráca v samotnom konzumnom procese. S tým sa dá súhlasiť.

Avšak, Gleb už nejde čisto proti prúdu. On si vytvoril vlastný prúd, ktorý rozvíja a zlepšuje sa v ňom. Má svoju cieľovú skupinu, ľudí, ktorí naňho nedajú dopustiť a vždy, keď vydá niečo nové, siahnu po tom. A to je cennejšie, ako by sa mohlo zdať.

Photo credits: Gleb, profil IG

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu