Toto je presne to obdobie, kedy aj keby sme od rána do večera informovali na našom webe o novej hudbe, ktorá vychádza, nestačili by sme pokryť všetko. Sme radi, že sa slovenskí a českí rapoví priaznivci môžu tešiť z veľkého množstva nových vecí, avšak potom sa stane, že k nejakému songu sa vyjadríme o niečo neskôr. Toto je ten prípad. Prešiel totiž nejaký čas a Ego s Kalim sa tešia obrovskej popularite za ich spoločnú skladbu Cítim sa. A ozaj, rap je na Slovensku stále číslom jeden, ale k tomu sa dostaneme. 

Pred vyše týždňom sme sa dočkali tracku, ktorý sa volá CÍTIM SA a objavujú sa na ňom dve z najväčších stálic slovenského rapu, Ego z Kontrafaktu a nesmierne populárny Kali. Dopĺňa ich Hajtkovič, ktorého Ego prirovnal k slovenskej verzii legendárneho DJ-a Khaleda. Nuž, proti gustu žiaden dišputát, faktom je, že tento track sa od začiatku teší obrovskej popularite a aktuálne má na video platforme YouTube viac ako 262 tisíc pozretí. A to je štatistika, ktorú rozhodne treba brať vážne.

Prichádzajú letné hity vysokej kvality

Včera sme vás informovali o čerstvej novinke STROJ, kde Kali spojil sily so Separom, tu ich spojil s Egom, pričom je to od neho jednak šikovné po marketingovej stránke, ale na druhej strane, dáva to obrovský zmysel aj po stránke hudobnej. Ľudia po náročných mesiacoch plných obmedzení potrebujú nové hudobné bangre, v istom zmysle slova hymny, ktoré im zoberú pozornosť a dostanú sa im pod kožu. A to je presne prípad aj skladby CÍTIM SA, v ktorej od prvej do poslednej chvíle cítiť poriadny letný podtón. Vzhľadom na to, že začalo leto a pomaly, ale isto sa dá chodiť aj na kultúrne podujatia, typologicky tento song nemohol prísť v lepšom čase.

K samotným výkonom interpretov je ťažko niečo napísať, ako Ego, tak aj Kali, na tejto piesni potvrdzujú, že patria k špičke, pričom keď sa nad tým zamyslíme, ich spoluprác je v priebehu rokov pomerne málo. Takže, nastal najvyšší čas to zmeniť. A keď sme pri Hajtkovičovi, čakal vôbec niekto, že by dodal hudbu, ktorá by nebola dobrá? Ani my nie. Keď to teda spočítame dokopy, očakávania boli vysoké, ale môžeme konštatovať, že sú naplnené. A to potvrdzujú aj samotné čísla. Či už sa bavíme o feate Separa s Kalim alebo Ega s Kalim, môžeme vám takmer garantovať, že v nasledujúcich mesiacoch budete tieto tracky počúvať veľmi často.

Rap stále vládne počúvanosti

A ešte aby sme nezabudli, áno, rap je skutočne naďalej najpočúvanejším žánrom na Slovensku, teda prinajmenšom, čo sa štatistík zo streamovacej služby Spotify týka. Tie júnové zverejnil pred pár dňami na svojom profile na sociálnej sieti Instagram Ego, pričom pohľad na hodnotenie šiesteho mesiaca tohto roka ho môže len a len tešiť. Ego je totiž číslom jeden a 263 tisíc vypočutiami, za ním nasleduje Rytmus, ktorého si vypočulo o 20 tisíc ľudí menej.

Potom je tu rapperka Sima, ktorá stále nie je veľa ľuďom po chuti, ale jej vplyv je obrovský, má meno, má brand a má fanúšikovskú základňu, ktorá si ju cez Spotify v júni vypočula 222 tisíc krát, čo rozhodne nie je na zahodenie. Zemiakovú pozíciu obsadila kapela Horkýže Slíže s 213 tisíc prehratiami, TOP 5 uzatvára Separ, ktorý sa dočkal 199 tisíc prehratí. Nasleduje Gleb a 185 tisíc prehratí, o dvetisíc vypočutí sú za ním ikonickí I.M.T. Smile a o ďalšie tri tisícky sa nachádza Kali. Vzhľadom na to, aká hudba v uplynulom období vychádza, je možné, že v júli budeme sledovať pomerne prehádzaný rebríček, i keď mesiac ešte len začal.

Deviate miesto obsadil Majk Spirit so 179 tisíc prehratiami na Spotify a TOP 10 uzatvára legendárny Kontrafakt so 152 tisíc vypočutiami. Keď to rozmeníme na drobné, tak v TOP 10 počúvanosti na Slovensku na Spotify sa nachádza sedem rapperov, jedna rapperka a dve slovenské kapely z pop music. Ak toto nie je dôkaz toho, aký žáner vládne v našej krajine, tak pravdepodobne už nemáme aký dôkaz dodať. A ako píšeme, leto to poriadne môže premiešať, predovšetkým Kali sa poriadne rozbieha, ale to isté platí aj o Egovi či Separovi. Uvidíme, čo prinesú ďalšie mesiace.

Foto: Ego, ilustračný – profil Ego na Instagrame

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu