Ed Sheeran je svetovou superstar. 31-ročný rodák z mesta Halifax v Spojenom kráľovstve je neoddeliteľnou súčasťou pop music. Pre populárnu hudbu urobil za uplynulé roky veľa. Ak ale počúvate jeho tvorbu pozorne, všimnete si, že z času na čas načrie aj do rapového prejavu. A treba napísať, že je v tom viac než dobrý. 

Ed Sheeran a rap 

Samozrejme, Ed Sheeran nikdy nebude považovaný za rappera a pravdepodobne o to ani nestojí. Je to populárny spevák, ktorý má za sebou veľké množstvo prvotriednych hitov a albumov, ktoré počúvajú ľudia po celom svete. Okrem toho, že je to skvelý spevák s výborným hlasom a citom pre texty, vie sa vo svojich trackoch predstaviť aj v rapovej polohe.

Predovšetkým v súčasnosti, kedy je rap ako žáner naozaj rozsiahly a objavujú sa v ňom viaceré štýly, môžeme konštatovať, že Ed viackrát v skladbách, ktorých je súčasťou, rapuje. Jasné, nie je to druh striktného rapu, kde Sheeran niekomu vyslovene „naloží“ a nie je to ani Eminem. Ale, o rape hovoriť rozhodne môžeme.

Zoberme si ako príklad aktuálny song „Are You Entertained“, kde Ed spojil sily s Russom. Myslíme si, že vo svojej slohe preukázal, že rap game mu nie je cudzia. Má tempo, má prejav, má dobrý flow. Čo viac?

A čo song „Own It“, kde Eda Sheerana dopĺňa predstaviteľ UK rapu Stormzy? V tomto konkrétnom tracku sa stretáva hneď niekoľko žánrov, čo tvorí naozaj pútavý celok. Nečudo, že je to veľký hit!

Stormzymu s Edom to funguje aj na tejto spolupráci…

Otázka znie, či môžeme do kategórie rapu za istých okolnosti brať aj song „Shape of You“. Jeden z najväčších bangrov, aké Ed Sheeran kedy vytvoril, je z nášho pohľadu taktiež zmesou nielen pop music, ale aj prvkov rapu.

Takto by sme mohli pokračovať ďalej. Ako píšeme vyššie, Ed Sheeran nie je rapper, je to spevák. Je ale natoľko talentovaný a všestranný, že rapovanie mu nespôsobuje ťažkosti. Prejavom je na tom výborne, počúva sa dobre, jeho skladby majú výpovednú hodnotu a nemá problém ani zrýchľovať či celkovo meniť tempo.

Toto vás bude zaujímať: Leto je za nami a začína jeseň. Dali sme pre teba dokopy rapový playlist na najbližšie mesiace. Songy, ktorí ti pomôžu zvládnuť nižšie teploty a kratšie dni. Nechýbajú mená zo Slovenska či z Českej republiky. Viac sa dozviete na tomto odkaze.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Photo credits: Instagram/Ed Sheeran

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu