Prečo je spolupráca DMS s Horkýže Slíže už teraz hit?

0
DMS a Horkýže Slíže

V prvej polovici septembra sme sa dočkali spolupráce, o ktorej sme objektívne nevedeli, že by niekedy mohla vzniknúť. Avšak, keď už bola von, povedali sme si, že presne niečo takéto náš rap potreboval. Song „Rampa“, o ktorý sa postarali Horkýže Slíže a DMS je niečo, čo v našich končinách stále nie je zaužívané, ale smerom do budúcna by sa to mohlo zmeniť. 

13.september 2021, to je deň, kedy Horkýže Slíže a DMS na YouTube zverejnili skladbu Rampa, pričom v čase vznikania tohto textu má „Rampa“ viac ako 650 tisíc views, k čomu môžeme pripočítať ďalšie desaťtisíce na streamovacích platformách ako Spotify či Apple Music. A jednotka hudobných trendov na slovenskom YouTube? Áno, myslíte si správne. Skrátka, rap a rock si v tomto prípade veľmi sadli a vzniklo niečo, čo otvára dvere do budúcna aj ostatným. Prečo je tomu tak?

Už v minulosti sme mohli sledovať rôzne kombinácie štýlov, prelínanie žánrov, niečo podobné, ako sme sa učili na stredných školách počas hodín literatúry, avšak v modernom prevedení. Priekopníkom tohto trendu je Kali, ktorý napríklad tvoril s populárnou kapelou IMT Smile, prípadne Majself, ktorý vytvoril song s Desmodom. To je niečo, čo kedysi nebolo prítomné, pričom teraz sa to pomaly, ale isto stáva zaužívanejšie. I keď, bude to chcieť ešte čas, pretože kombinácia žánrov je, čo sa týka fanúšikovskej popularity vždy risk.

Je to zároveň dôkaz, že rap už dávno nie je štýlom, ktorý by bol na okraji záujmu a bol by vyznávaný iba úzkou skupinou ľudí. Práve naopak, rap je na Slovensku tak populárny, že ho ostatné žánre vyhľadávajú, pretože byť v kombinácii s rapom je veľmi cool a znamená to sledovanosť. V tomto prípade sa stretli DMS, chalani, ktorí, čo sa týka rapovania, patria dlhodobo k tomu najlepšiemu, čo máme v našich končinách a Horkýže Slíže, rocková kapela, ktorú počúvajú ľudia, ktorí sú od vás starší, vy a aj tí, ktorí sú od vás mladší. 

A výsledkom je song „Rampa“, v ktorom je množstvo rapových aj rockových prvkov, k tomu výborný videoklip inšpirovaný kultovým animovaným seriálom South Park, pričom tento štýl sme už mohli sledovať v songu „Zrazu“, ktorý je na Dameho albume 100RY, a na ktorom sa DMS stretli s Nerieš. Vráťme sa teda k pôvodnej otázke, prečo je hit? Pretože DMS aj Horkýže Slíže majú veľkú kvalitu a veľkú popularitu, pretože je to niečo nové, čoho nie sme často svedkami, pretože to prišlo nečakane, a pretože všetko, čo táto skladba obsahuje, je prepracované.

Predstavte si, že túto vec Horkýže Slíže a DMS predvedú na vypredanom koncerte. Uff.

Photo credits: Profil na Instagrame Dame – „Rampa“ videoklip 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here