Dissujete ma za motiváciu, za komerciu, za pekný rap. Tak sorry, že pre teba nemám mier, nemám zbrane,… (Reminder)

0

Máme tu prvú májovú stredu a vy už presne viete, čo to znamená. Streda = čas na našu pravidelnú rubriku Reminder, v ktorej sa venujeme starším skladbám, ktoré buď jemne (alebo menej jemne) poznačil zub času, respektíve trackom, ktorým sa svojho času nedostalo toľko pozornosti ako by si určite zaslúžili. Dnes bude reč o songu, ktorý nie je príliš starý, ale myslíme si, že mal potenciál na to, aby si získal priazeň väčšieho počtu ľudí. 

Nachádzame sa v roku 2017 a Majk Spirit publikuje skladbu SAMURAI. Myslíme si, že keby tento song vyjde v roku 2020 alebo v roku 2021, je dosť reálne, že by mala ešte väčší záber. Nebudeme si totiž klamať, žijeme v období, ktoré je okrem iného, veľmi náročné najmä po psychickej stránke a song ako je táto by mnohých dozaista posunul mentálne do úplne nových reálí.

Môžeme tu polemizovať aj do nekonečna, ale nezistíme, ako by to bolo. Faktom je, že tento track si na YouTube vypočulo niečo málo nad dva milióny ľudí. Veľa? Málo? Samozrejme, je to slušné číslo, predovšetkým na slovenské pomery. Ktovie, možno aj vďaka našej rubrike jemne porastie.

SAMURAI je skladba, ktorú sa oplatí pripomenúť si, pretože Majk Spirit v nej ide, ako mu je blízke, do hĺbky. Text tohto songu vám pomôže zamyslieť sa nad rôznymi myšlienkami, nad myslením ako takým a taktiež vám prinesie motiváciu, ktorá sa, ako už spomíname vyššie, môže zísť. Majk Spirit má podobné témy rád a radi ich majú aj fanúšikovia. Pre lepšie pochopenie pripájame kúsok textu. „Kdo je Jedi a kdo je Darth Vader, leť brácho, alebo skap, hejter. Nikdo není úplne normálny, no niekdo loajálný, no niekdo fakt fejker. Nemám svetlo, ja mám laser, jedna facka ako Bud Spencer.“ 

Skladbu dotvára zaujímavý videoklip, pričom dodajme, že o hudbu sa postaral Grimaso. Kto Majka Spirita sleduje dlhodobo, tak vie, že s Grimasom spolupracujú už dlhé roky a nie sú len kolegovia, ale aj dobrí priatelia. Koniec koncov, cítiť to aj z ich vzájomnej spolupráce. A o tejto piesni sa hovorí aj v uplynulých dňoch, v kombinácii, akú by ste možno nečakali. Majk Spirit použije v tracku SAMURAI spojenie samurajský cop.

A samurajský cop je aktuálne v Českej republike aj na Slovensku veľmi podrobne analyzovaný, pretože takýto druh účesu zvolil na svoj zápas v zmiešaných bojových umeniach v UFC český bojovník Jiří Procházka. Podarilo sa mu v ostro sledovanom zápase poraziť Dominica Reyesa a jeho nasledujúci duel bude o opasok v najsledovanejšej MMA organizácii na svete. Procházka predtým pôsobil v ázijskej organizácii Rizin, kde si osvojil viaceré východné filozofie a taktiež samurajské učenie. A samozrejme, našli sa fanúšikovia, ktorí Majkovu skladbu prepojili s českým športovcom.

SAMURAI je nadčasový track, ktorý bude aktuálny pravdepodobne stále. A je to naozaj zaujímavý spôsob uvažovania aj života. Ak by vás to zaujímalo, určite odporúčame si niečo o samurajoch prečítať, je to dobré čítanie, ktoré vás bude baviť. A nepochybujeme o tom, že Majk Spirit sa bude podobným problematikám venovať aj v nasledujúcich rokoch. Sú totiž súčasťou jeho dlhoročnej kariéry. A nebudeme si klamať, Majk je pravdepodobne najvýraznejším predstaviteľom takzvaného uvedomelého hip hopu v našich končinách.

Foto: Majk Spirit, profil na Instagrame Majk Spirit 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here