Cudzí jazyk v česko-slovenskom rape. Zbytočnosť alebo nevyhnutnosť?

Cudzí jazyk v česko-slovenskom rape, to je téma, o ktorej sa hovorí prakticky od momentu, kedy tento žáner v našich končinách prerazil. Používať angličtinu či francúzštinu alebo ostať pri slovenskom a českom jazyku? Keby sa opýtate desiatich rapperov, zrejme by sa nezhodli na tom, čo je správne. A je vôbec správna odpoveď? 

Cudzí jazyk v česko-slovenskom rape

Niektorí slovenskí a českí rapperi tvoria výhradne vo svojom jazyku. Čo ich k tomu vedie, to je samozrejme na nich. Rovnaké tvrdenie môžeme konštatovať o tvorcoch, ktorí do slovenčiny a češtiny umiestňujú slovíčka, slovné spojenia či celé pasáže z iných jazykov. Žijeme v roku 2022, v období plnom globalizácie, kde je obsah, ktorý tvoríte, dostupný každému na svete.

Pre mnohých je cudzojazyčnosť v tvorbe akýmsi znakom posunu vpred, progresu. Odkazom, že ich hudba nie je iba pre Slovákov a Čechov, ale to svoje si tam nájdu aj poslucháči zo zahraničia. Množstvo angličtiny majú v rape napríklad Ego či Ben Cristovao, Nik Tendo z Milion Plus napríklad pomerne pravidelne používa francúzske výrazy. Maniak má dokonca celý song vo francúzštine.

Viac jazykov = viac flexibility?

Viac jazykov v skladbe možno vnímať aj ako viac flexibility. Nebudeme si klamať, slovenčina je veľmi kvetnatý jazyk, ale v niektorých prípadoch nemá práve najlepšie pomenovanie na daný jav alebo emóciu. Iný jazyk v tvorbe je pre mnohých aj forma výzvy, skúšajú, či na to majú, ako to znie, či by to dali. V neposlednom rade, cudzia reč poslucháčov zaujme, je to totiž niečo iné.

Spomínaný Ego mal svojho času obdobie, kedy skúšal češtinu, angličtinu, nemčinu, ale aj francúzštinu. Niekedy v SK a CZ tvorbe počujeme aj španielčinu. Nemusí to byť každému po vôli, nám sa to páči, a keď je to v správnej miere a na správnych miestach jednotlivých skladieb, je to prínosné.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Flexking bude legenda jak Messi: Týmto videoklipom spustil predaj nového albumu

Už pri budovaní samotnej scény sme sa s angličtinou stretávali predovšetkým pri Delikovi a Supovi zo skupiny Moja Reč. Vtedy boli chalani za podobné kroky kritizovaní, pretože cieľová skupina skrátka nechápala tomu, prečo používajú anglický jazyk. Nuž, rap a hip-hop pochádzajú z USA, kde sa hovorí po anglicky, takže tento jazyk je tvorcom veľmi blízky.

Správna odpoveď neexistuje

Áno, je to tak, v tomto prípade nie je správna odpoveď. Ako píšeme vyššie, nám sa kombinácia jazykov v tvorbe páči, pretože to môže obohatiť songy či celé albumy. Ak si ale interpret povie, že bude venovať čisto slovenčine alebo češtine, nikto mu nemôže povedať krivého slova

Každopádne, aj v tradičnej reči zaznieva čoraz viac anglických výrazov, preto v 90% skladieb, ktoré v SK a CZ rape vychádzajú, takéto slová zaznievajú. Patrí to k tomu a iné to nebude. A dokonca tu je aj prípad českého interpreta menom Redzed, ktorý tvorí výhradne v angličtine. Dočkáme sa aj niekoho zo Slovenska, kto prerazí medzi rapovú elitu s textami, ktoré budú čisto v cudzom jazyku?

Toto ťa zaujme: Ak by si bol zvedavý na to, ako to dopadne, keď si tvorca z Anglicka pustí český rap, konkrétne Yzomandiasa a PTK, neváhaj prejsť na tento odkaz

A toto si čítal? Snoop Dogg ide po vzore Slováka Mira Jaroša. Teda, nielen jeho, ale aj. Ak by si chcel vedieť o tejto problematike viac, nájdeš to na tomto odkaze

Viac rapového obsahu nájdeš na našom webe.

Photo credits: Instagram/egoemo, Instagram/goldcigo, Instagram/bennycristo

Odporúčame