Áno, Ben Cristovao patrí do rap game

0

Ben Cristovao je jednou z najznámejších osôb československého hudobného priemyslu. Niedajší člen speváckej šou Superstar, ktorý je často označovaný za naozaj multitalentovaného človeka, je taktiež súčasťou rap game. Práve s tým veľa ľudí nesúhlasí a Bena posiela skôr do pop music, prípadne do iných odvetví. My ale súhlasíme s prvou skupinou, Benny Cristo svoje miesto v rapovej hre v našich končinách dozaista má. A patrí medzi jej najviac úspešných členov, čo je nespochybniteľný fakt.

Ben Cristovao skutočne má všetko, čo človek v hudobnom priemysle musí mať, aby sa stal úspešným. Je pracovitý, je zaujímavý, je talentovaný a nebojí sa skúšať. Veď, ak ho čo i len trochu sleduješ, tak vieš, že okrem spevu a rapu, mal blízko ak k tancu či k bojovým umeniam či iným ďalším aktivitám. Rovnako tak objavoval rôzne druhy filozofie a pohľady na život. K tomu pridajme jeho charitatívnu činnosť a zvyšovanie povedomia o rôznych tabuizovaných témach ako napríklad ochrana planéty či práva zviera. Skrátka, Benny nikdy nezaháľal a netreba zabúdať, že je autorom mnohých rapových bangrov, ktoré si ľudia idú prakticky aj po desaťročí.

Prečo teda podľa nás Ben Cristovao rozhodne patrí do československej rap game? Dôvodov je hneď niekoľko. Okej, uznávame, že počas uplynulých rokov sa tomuto žánru nevenoval toľko, ako v minulosti, keď vznikali rôzne chytľavé tracky, ale keď si pozrieme jeho tvorbu z posledného obdobia, je tam vidieť rapový návrat. Ben je, čo sa frázovania týka, na tom naozaj výborne, nemá problém s angličtinou a jeho texty majú výpovednú hodnotu. V konkrétnej skladbe sa dokáže objaviť hneď v niekoľkých polohách a keď jeho rap berieme ako celok, kombinuje v ňom prvky new schoolu a pôvodného rapovania, čo je samo o sebe veľmi zaujímavé a taktiež aj kompaktné, i keď to môže niekoho zľahka prekvapiť.

A krásnym dôkazom, ak by niekto náhodou pochyboval, či je Ben Cristovao súčasťou rap game, je jeho naplnenie výzvy HOT16challenge2, kde predviedol jedno z najlepších vystúpení v rámci celej československej scény. A počuť sme ho mohli aj na Egovom albume Egotron v skladbe Pumpa, na Momovom albume Extras v skladbe Sunset, u Separa na OG v tracku Origami či u Majka Spirita na albume Artist v tracku Kurt. Skrátka, aj keď ste si to možno neuvedomili, Benny Cristo patril v minulom kalendárnom roku medzi najaktívnejších interpretov. A menoslov interpretov, ktorí si ho zavolali na CD, pojednáva o tom, že je v našich končinách veľmi rešpektovanou osobnosťou. Vidieť, že je nekonfliktný, kvalitný a keď niečo robí, baví sa tým, čo samo o sebe dvíha hodnotu jeho práce.

U nasty teda nijaká pochybnosť o tom, či patrí alebo nepatrí do rap game, absolútne nie je. Myslíme si, že to dokázal už niekoľkokrát, je počúvaný, rešpektovaný medzi kolegami a má čo ponúknuť. Preto sa vo veľkej miere tešíme na to, v akých žánroch a trackoch ho budeme počuť v tomto kalendárnom roku. Je možné, že v 2021 publikuje EP alebo dokonca nový album. Myslíme si, že stále má čo ponúknuť a keď vydá hudobný projekt, nebude sa musieť obávať či ľudia po ňom siahnu.

Foto: Ben Cristovao, profil Ben Cristovao Instagram.com

Komentovať

Please enter your comment!
Please enter your name here