Analyzujeme texty: MONEY2 – Pokémon, minulosť, Indiáni aj Vikingovia

0

Foto: Matúš Zeťák – profil Pil C – Instagram

Prinášame vám ďalší diel našej rubriky Analyzujeme texty, v ktorej sa venujeme zaujímavým slovenským či českým rapovým trackom a skúmame, čo presne jednotliví interpreti myslia tým, čo v textoch povedia. Nie vždy je to totiž tak, ako by sa na prvé či druhé počutie mohlo zdať. Častokrát sú skladby, ktoré sa javia byť jednoduché a prvoplánové plné zaujímavých myšlienok. V dnešnej časti sa zameriame na track MONEY2, na ktorom sa stretávajú Pil C a Separ, pričom o hudbu sa postaral SpecialBeatz. Dostaneme sa do detstva mnohých z vás aj do severskej mytológie. To by ste možno nečakali, však? 

Pil C a Separ po rokoch spojili svoje sily a spoločne sa objavujú na albume producenta SpecialBeatza, ktorý nesie názov No Cap. Track MONEY2 sa veľmi rýchlo zaradil medzi najpopulárnejšie z nového CD, pričom na videoplatforme YouTube sa objavil 5.novembra tohto roka a po približne mesiaci a týždni má viac ako 920 tisíc zhliadnutí. Veľmi dobre si vieme predstaviť, že keď chalani dajú túto vec naživo, v klube či pod holým nebom rozpútajú poriadnu show. Na to si ale budeme musieť ešte chvíľu počkať, veď vieme, aká je situácia. Poďme sa preto spoločne pozrieť na to, či vám nič neuniklo v texte tejto skladby, respektíve, či ste konkrétne súvislosti pospájali správne.

[Intro: Pil C]
Okay, raz a navždy, to neni SpecialBeatz, to je SpecialHitz
SpecialBeatz
Hlasnejšie beat, ti j.be
Na úvod tracku počujeme slová Pil C-ho, ktorý povie, že producent SpecialBeatz by sa mal premenovať na SpecialHitz. S tým môžeme jedine súhlasiť, pretože Special je autorom mnohých beatov a hudieb, ktoré sa radia k tomu najlepšiemu, čo na našej rapovej scéne máme. A koniec koncov, lepšie uvedenie tohto songu na albume SpecialBeatza sme si pravdepodobne ani nemohli priať. A je potrebné vôbec niečo písať o tom beate, ktorý je v tejto skladbe? SpecialBeatz a.k.a. zaklínač hadov posunul beat game opäť niekam ďalej.
[Refrén: Pil C]
Všetky money sem, všetky money tu
Keď skapem čaká na mňa Valhalla, sme v balíku
Bizóny behajú po prérií, vedľa mňa sedí Manitou
Čo na srdci, to na jazyku
Všetky money sem, všetky money tu
Keď skapem čaká na mňa Valhalla, sme v balíku
Bizóny behajú po prérií, vedľa mňa sedí Manitou
Čo na srdci, to na jazyku
Hneď na úvod tracku počujeme refrén, čo nie je v našich končinách zaužívané, ale je to zaujímavý prvok. Pil C rapuje o tom, že prakticky zbiera peniaze a keď umrie, bude v balíku. Hovorí, že ho čaká Valhalla. Ak ste videli seriál Vikingovia, tak presne viete, o čom je reč. Valhalla je zjednodušene povedané vikingské nebo, jedná sa o miesto v staronordickej mytológii, kam po smrti idú padlí hrdinovia. V sieni sa hoduje, popíja a pripravuje sa na poslednú “bitku” – jedným slovom raj. Ale pozor, aby ste sa tam dostali, musíte skutočne byť počas života na zemi hrdinovia.
A v náboženskej tématike pokračujeme aj v druhej časti refrénu. Bizóny, préria, Manitou – zo Škandinávie sme sa presunuli do pôvodnej Severnej Ameriky, pričom Manitou (používa sa aj Manitu) je vo voľnom preklade indiánsky Boh, respektíve pomenovanie Božstva v jazyku pôvodných amerických indiánov. Čo na srdci, to na jazyku – to je hádam jasné, vlastnosť, ktorá sa v tejto dobe príliš necení, ale o to dôležitejšia je. Je potrebné veci pomenovávať tak, ako sa skutočne majú.
[Sloha 1: Pil C]
Prechádzam sa mestom cítim sa jak malý Boh
Na sebe košieľka, som na pláži v Malibu
V noci na cestu svieti Malý voz
Každý týždeň máme honeymoon
Vypredaný merch, vždy keď sme mali drop
Horí celý blok, chceš ísť proti nám si cvok
Chlapci kopajú si hrob
Schod za schodom, za schodom schod
Stále sa prechádzam po scéne, im to vadí furt
Slovné spojenie malý Boh sa zvykne používať v súvislosti s tým, keď je niekto v niečom skutočne dobrý, kvalitný a darí sa mu, pričom nezáleží o aké odvetvie sa jedná. Pláž v Malibu a košieľka, mnohým okamžite napadne legendárny komediálny seriál Dva a pol chlapa, kde Charlie Sheen (a.k.a. Charlie Harper) býval na pláži v Malibu a mal obľubu v nosení košieľ. Jasné, na 95 percent Pil nenaráža na tento seriál, ale aby ste si predstavili vibe, tak to môže poslúžiť ako dobrý príklad. Malý voz je samozrejme známe, na nebi rozoznateľné súhvezdie. Honeymoon sú medové týždne, keby náhodou niekto nevedel. Potom sa dozvedáme, že Lukášovi sa naozaj darí. Schod za schodom za schodom schod je vyslovene skvelá veta, ktorá je jemným jazykolamom, ale zároveň prezentuje cestu za niečím, skvelá slovná hračka.

Stále sa prechádzam po scéne – Pilovi priaznivci vedia, o čo sa tu jedná. Je to shout out tracku Vidím jak ich je.e, ktorý vyšiel na jeho prvom sólovom albume Hype a hosťoval na ňom práve Separ. Riadok – A ja sa prechádzam po scéne, a vidím jak ich všetkých… sa zaradil medzi tie nazjnámejšie v tvorbe tohto člena labelu Comebackgang. Ako sme už neraz spomínali, keď sa Pil C a Separ spojili, vždy sa jednalo o poriadny banger a práve táto ich debutová spolupráca je dodnes jeden z najväčších klubových bangrov.

[Refrén: Pil C]
Všetky money sem, všetky money tu
Keď skapem čaká na mňa Valhalla, sme v balíku
Bizóny behajú po prérií, vedľa mňa sedí Manitou
Čo na srdci, to na jazyku 
Refrén sme si už rozanalyzovali v úvode článku.
[Sloha 2: Pil C]
Ani muk, daj mi boost
Okolo nás psy čo dokúšu ti krk
Sme ohrozený druh
Keby ste mali zdvíhať bremená čo ťažia nás, dostanete pruh
Keď púšťam tvoje tracky dávam mute (Whaat?)
Žiaden zvuk
Často som sám, no keď treba stojí za mnou celý pluk
Ty si g.ňo, ty si hňup
Pil C v druhej slohe rapuje o tom, že ľudia si zrejme častokrát myslia, že život rappera je prechádzka ružovou záhradou, ale faktom je, že chalani či baby, ktorí sa živia rapom majú neraz na sebe také bremená, o ktorých sa “obyčajným” ľuďom ani nesníva a zrejme by ich ani nechceli. Všade naokolo sú neprajníci a kritici, ktorí skutočne pôsobia ako psy, ktoré dohryzú krk. Potom je tu zaujímavá veta, že keď si Pil C púšťa niekoho tracky, vypína zvuk, čo keď si premietneme, tak počúvať hudbu bez zvuku je krásny oxymoron. A za zmienku stojí aj veta, že aj keď je často sám, tak keď je to potrebné, jeho crew, partia, pluk či hood stojí za ním. A tak by to malo, koniec koncov, byť.

Lóve nedala mi mamka ani tatko, ani crew
Ty bĺb, každý náš riadok je true
Vaš rap smrdí, je to pŕŕŕd
Okolo vás hejno múch
Zavri pi.u, chcem mať kľud
Vaše kariéra je blud
Vaše tracky sú že gŕc
Pil C a Separ hudba pre teba, keď máš sluch
Riadky v trackoch pravdivé, peniaze zarobené poctivo a tvrdou drinou, nikto ich Pil C-mu nedal len tak. Potom jemne nepríjemný odkaz tým, ktorí sú proti nemu a na záver odkaz, že ak máš sluch, tak Pil C a Separ je hudba, ktorá je aj pre teba. Ako spomíname vyššie, spojenie týchto dvoch v doterajšej histórii slovenského rapu nedopadlo inak ako úspechom. A keď k tomu pridáme hudbu od SpecialBeatza, tak ľudovo povedané, nie je o čom.
[Sloha 3: Separ]
Vždy keď nastúpim na slohu, zaj.bem nástup
Taký že ti po tele hneď behá mráz, ooh
A ľudí s mojím menom na hrudi je zástup
Sú vás sto tisíce, ja cítim tú lásku
Synu mám tu pluk, spravím pull up na ten klub
Levitujem nad roklinou silou mysle ako Mewtwo
Nemám čas, aby som hrál tú vašu hru
Ruku na srdce, určite sa stalo aj vám, že ste si pustili skladbu pomerne neznámeho interpreta, prakticky len preto, že ste videli, že na nej je Separ. Toto nie je ten prípad, ale súvisí to s úvodom tretej slohy. Faktom je, že Separ je vo fáze, v ktorej pozdvihuje tracky, na ktorých sa objaví. Hovorí, že cíti podporu a lásku od svojej fanúšikovskej základne a keď sa niekde objaví, tak urobí poriadny pull-up na daný klub či mesto, a teda, riadne to tam ovládne vo všetkých smeroch, ktoré si len vieš predstaviť.
Levitujem nad roklinou silou mysle ako Mewtwo. Že neviete, kto je Mewtwo? Porozmýšľajte ešte chvíľu. Stále nič? Nevadí. Mewtwo je Pokémon, jeden z najsilnejších, ak nie aj vôbec najsilnejší, pričom jednou z vecí, ktoré dokázal pomocou svojej silnej mysle bola aj levitácia. Ak ste vo svojom detstve (alebo aj pokojne neskôr, veď nikoho nesúdime, je to pecka) sledovali seriál Pokémon s Ashom, Pikachuom, Brockom a ďalšími, tak pravdepodobne viete, kto Mewtwo je. A toto vymyslené stvorenie sa neskôr objavilo aj v hranom filme Pokémon, kde si zahral napríklad aj Ryan Reynolds. Kto by to bol čakal, že Separ použije do textu Pokémona. Každopádne, prepojenie pekné.

V roku 2020 prosím neriešme autotune
Snake moves ako kuna, na cestu mi svieti Luna
Na uliciach Bratislavy, ktorú rozdeľuje Dunaj
Každý rok mi na konte pribudne šesťciferná suma
Ale stále som tu s vami, stále taký istý č.rák
Jakože čo alebo čo?
Sleduj kam som to vykopol, yo
Letí to dosť vysoko
Šak už to nevidím, kok.t
Sme v dobe, kedy má každý silnú potrebu všetko riešiť, predovšetkým prácu druhých. A s tým súvisí aj to, že v roku 2020 sa stále hovorí o tom, kto používa autotune, úpravu hlasu, a kto nie (a následne podľa toho niektorí fanúšikovia súdia interpretov, čo je v roku 2020 absolútny nezmysel). Ale sme v novej dekáde, všetko sa hýbe dopredu a je logické, že do hudby sa stále viac a viac dostáva aj technika. V tomto má Separ veľkú pravdu. Snake moves – jemná referencia k tracku Snake moves, ktorý je súčasťou Separovho aktuálneho albumu OG. Luna je mesiac, len pre prípad, že by to niekoho zmiatlo. Šesťciferná suma za rok? Tomu by sa nebránil prakticky každý.
Čo je ale dôležité, Separ sa na nič nehrá, stále nemá problém komunikovať prakticky s kýmkoľvek, povie, čo si myslí a je veľmi skutočný. Nie nadarmo sa hovorí, že peniaze nemenia človeka, iba ukazujú jeho skutočné charakterové črty. A aby ste dokonalo pochopili posledné štyri riadky tejto časti, tak odporúčame si pustiť videoklip, ktorý dokladáme v úvode článku.
[Sloha 4: Separ]
Dám ti na diaľku medkit
MC jak ja – to je nezvyk
Neni normálne mať tak dlho taký naložený tracklist
Áno, keď to píšem som tak vy.ebane presný (Pow)
Dobre, nebudeme si ťahať medové motúzy popod nos, toto je trošku egotrip, ale kto by to Separovi vyčítal, má na to právo. A faktom je, že nebýva zvykom, či už u nás alebo v Českej republike, aby mal niekto tak dlho tak kvalitné albumy a tracky, ktoré sa rýchlo neopočúvajú a stále sú rovnako obľúbené. A je veľmi prospešné, keď rapper dokáže povedať veľa malým počtom slov, čo môžeme sledovať napríklad aj v tejto skladbe. Byť výstižný a úderny, aj o tom to je.
[Pre-refrén: Pil C]
Všetky money sem, všetky money tu
Keď skapem čaká na mňa Valhalla, sme v balíku
Bizóny behajú po prérií, vedľa mňa sedí manitou
Čo na srdci, to na jazyku
Toto sme si už rozanalyzovali v úvode článku.
[Refrén: Pil C]
Všetky money sem, všetky money tu
Keď skapem čaká na mňa Valhalla, sme v balíku
Bizóny behajú po prérií, vedľa mňa sedí Manitou
Čo na srdci, to na jazyku
Všetky money sem, všetky money tu
Keď skapem čaká na mňa Valhalla, sme v balíku
Bizóny behajú po prérií, vedľa mňa sedí Manitou
Čo na srdci, to na jazyku
Refrén sme si už rozanalyzovali v úvode článku.
Ako povedal Separ na konci skladby Track 04 na albume DMS Prepáčte – A vybavené. Na prvý pohľad sa jedná o banger, kde je super hudba, výborné spojenie interpretov a úderné bary, ale málokto si zrejme uvedomí, že chalani zanechávajú aj v riadkoch, ktoré sa javia veľmi jednoducho, zaujímavé odkazy. Samozrejme, môže sa stať, že si nejaký význam vyložíme nesprávne alebo zle počujeme určitú časť textu, ale myslíme si, že vám je veľmi dobre jasné, že aj my sme iba ľudia. Každopádne, spojenie Pil C-ho so severskou mytológiou a Indiánmi a spojenie Separa s Pokémonmi ste v momente, keď ste otvárali tento text zrejme nečakali, priznajte sa.

Komentovať

Please enter your comment!
Please enter your name here