Ako to teraz bude na Slovensku a v Českej republike s rapom?

0

Nejeden človek si položil v roku 2020 otázku – kedy to konečne skončí? Tento rok toho prináša naozaj veľa, či už dobrého alebo zlého. Vo viacerých ohľadoch ho môžeme brať ako určitý game-changing year, ale faktom je, že kultúra v našej krajine či u našich západných susedov v Česku, sa vinou celosvetovej pandémie koronavírusu dostala do problematickej pozície. Jej súčasťou je aj rap a tu sa dostávame k tomu, kde sa to dotýka aj nás. Pôvodne nás mala čakať nabitá jeseň a prešpikovaná zima, ale momentálne ani tí najpovolanejší nevedia, čo vlastne bude. A čo s akciami, festivalmi a turné, ktoré boli naplánované, na ktoré sa ľudia tešili a už mali lístky?

Poďme na to pekne po poriadku. Vláda Slovenskej republiky schválila nariadenia, ktoré budú platiť od septembra. O čo sa konkrétne jedná sme rozoberali v osobitnom článku, pričom napríklad Dame z DMS našiel v reštrikciách štrbinu, ktorá by sa možno dala využiť. Aj o tom nájdete na našom webe konkrétny článok. Poďme na to v skratke – interiérové akcie môžu byť organizované do počtu 500 ľudí do 23.hodiny. Po tejto hodine je zakázané čokoľvek interiérové organizovať. Hromadné akcie pod holým nebom môžu byť zorganizované do kapacity 1000 ľudí.

Samozrejme, všade musia byť prítomné rúška. Vzhľadom na to, že sa blíži chladnejšia časť roka, je nemysliteľné, aby boli plánované turné organizované vonku a aj keby tomu tak bolo, zverejnené počty sú jednoducho nedostačujúce. Na tomto mieste nejdeme spochybňovať kroky predstaviteľov slovenskej vlády, situácia s koronavírusom sa zhoršuje všade vo svete, pričom môžeme byť radi, že u nás je to nateraz ako-tak stabilizované. O niečo horšie je to v Českej republike, kde tamojšia situácia ovplyvňuje aj prácu slovenských interpretov, pretože koncertné šnúry Slovákov presahujú aj české hranice a funguje to aj opačným spôsobom.

V tomto roku sme sa mali dočkať dokončenia odložených turné k albumom Real Newz od Kontrafaktu a 2086 od Pil C-ho, pričom v tomto roku vydali nové albumy Separ (OG), Nerieš (OK), Dame (100RY), Majk Spirit a Grimaso (Artist) či Ego (Egotron) a všetci mali v pláne veľkolepé turné. Okrem toho, nové veci čakáme aj od Rytmusa, Kaliho, Strapa, Radikala, chalanov z Milion+ a ďalších. Jednoducho, ako píšeme v úvode tohto článku, väčšina slovenskej a českej rapovej scény mala na záver tohto roka naozaj smelé plány a po tom, čo mesiace bol kultúrny život umlčaný, sa opäť malo začať žiť.

Momentálne vieme, ako vyzerajú dočasné reštrikcie a po čase sa bude všetko prehodnocovať. Ako ale vládni predstavitelia deklarovali, oficiálne sme vstúpili do druhej vlny koronavírusu a teda, prinajmenšom štatisticky sa očakáva, že situácia sa bude v dohľadnej dobe zhoršovať. Ktovie, ako budú kumulovať počty nakazených a aké budú ďalšie kroky vládneho kabinetu, ale je na mieste si myslieť, že reštrikcie sa budú koncom roka sprísňovať. Samozrejme, boli by sme radi, keby sa situácia stabilizovala a obmedzenia vymizli, ale v tomto bode naozaj nikto nevie povedať, aký bude ďalší vývoj.

Dá sa akurát tak čakať, čo ale môže byť pre niektorých menších umelcov likvidačné. Každý musí z niečoho žiť, všetci musíme z niečoho platiť účty a kupovať si potraviny. Verme pre to, že aj keby sa hneď koncerty tak, ako ich poznáme, nemali do konca roka organizovať, tak kompetentní prídu s krokmi, ktoré situáciu ako celok zlepšia. Vzhľadom na to, aký je trend, je na mieste si myslieť, že veľa z turné, ktoré sme vyššie spomenuli či festivaly, na ktoré sa ľudia každoročne tešia, naozaj nakoniec nebudú. A to nechce nikto z nás.

Nech to nie je všetko pesimisticky ladené – nejako bolo, nejako bude. Na záver si pomôžeme Separovými slovami – všetci za jedného, jeden za všetkých. Rap je na Slovensku či v Česku tak silný kultúrny fenomén, že aj keď sa dostane do problémov, o existenciu sa báť rozhodne nemusí. A prvoradé samozrejme je, aby sme boli všetci zdraví, pretože až keď je človek chorý si uvedomí, že popri zdraví je všetko ostatné nadstavba.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here