5 chýb, ktoré robíš pred vypočutím si novej hudby

Rytmus a Ektor

Ektor a Rytmus (Zdroj: IG/@realektor)

Počúvanie novej hudby je v dnešnej dobe ťažké. Pýtate sa prečo? Pretože s príchodom streamovacích služieb a digitálu priniesli tieto možnosti takmer neobmedzený prístup k hudbe po celom svete. Milióny skladieb a tisícky albumov. To všetko máme k dispozícii behom pár klikov na svojom mobile.

5 chýb, ktorým by si sa mal/a vyvarovať

V dnešnom článku si povieme pár príkladov, ako sa vyhnúť chybám, keď počúvame novú hudbu a prečo ju niekedy ani nevyhľadávame. Sú to moje subjektívne názory, takže nemusíte hučať v komentároch, že to je hlúposť, pretože to je len názor, tak ako váš.

1. Prehnané očakávania od starých interpretov

Tvoj obľúbený raper vydal v roku 2010 najlepší album kariéry a ty očakávaš aj po 12 rokoch, že tento výkon dokáže napodobniť, nebodaj aj prekonať? Je to možné, ale pravdepodobnosť je maličká, keďže to nedokázal za tých spomínaných 12 rokov. Preto je potrebné, aby si si nastavil mozog tak, že tohto interpreta máš rád a zameriaš sa na iné veci, ako na nostalgiu k jeho predošlým projektom. Niekedy to nie je ani o kvalite, ale o príjemných spomienkach, ktoré ťa spájali s touto hudbou v minulosti.

Možno si práve prežíval rozchod, oslavoval si nejaký úspech, mal si šťastné či temné obdobie, počas ktorých si počúval rôzne albumy a single, na ktoré si doteraz spomínaš. Lenže táto doba je už preč a jediné, čo ťa vráti do tej doby sú staré pesničky. Nové pesničky sa rovnajú nové zážitky a nové skúsenosti. Preto to hneď nečakaj od novej hudby a postupne si buduj podobný princíp aj s novými trackmi.

2. ,,Dnešná hudba za veľa nestojí“

Toto tvrdenie som videl u nielen starších poslucháčov (takzvaní oldheads ejkejej nič lepšie ako Wu-Tang neexistuje), ale aj u mladších poslucháčov. Samozrejme, česť výnimkám a podobné srandy. Je to pravda? Podľa mňa nie. Tak ako predtým, tak aj teraz vychádza množstvo kvalitnej hudby.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Bekim opäť padol pred Fejbs na kolená: Pusti si ich ďalšiu vydarenú spoluprácu

Prečo sa však zdá, že to tak nie je? Ak vychádzam zo svojho subjektívneho pocitu, je to najmä kvôli dostupnosti k hudbe a množstva interpretov, ktorí sa rodia do sveta hudby takmer každý deň. Je logické, že kvantita prevýši v určitom bode aj kvalitu, a to sa deje práve v tomto bode. Preto je potrebné ešte viac selektovať hudbu a dať si záležať na tom, aby si mal dobrý systém k nájdeniu novej (a dobrej) hudby pre tvoje uši.

3. Nedostatok času

Len si spomeň, ako si počúval posledný album. Ak to bolo tak, že počúvaš 30 sekúnd z jednej skladby, potom skipneš dalšie 3 tracky na albume, potom si vyberieš skladbu, kde je najlepší feat na albume, no to ťa neosloví a potom napíšeš kamošovi, že ten album je nič moc, tak to nie je asi veľmi dobre, či? Počúval si ho vôbec alebo si len hľadal dobrú pasáž na TikTok trend?

Ak si chceš vypočuť album alebo singel (ale v tomto prípade niekoľko singlov za sebou), daj si na to čas a pokoj. Navnaď sa nejakými informáciami o interpretovi, vypočuj si s ním rozhovor, prečítaj si recenzie a podobne. Vyhraď si na to čas, pokojne aj v aute na ceste do roboty, prípadne večer po dobrej večeri. Čas sa nájde vždy!

4. Nechce sa nám hľadať a pustiť si novú hudbu

Existujú rôzne výskumy, prečo človek po určitom veku už nehľadá novú hudbu. Sú tam rôzne premenné, ako vek, práca, starostlivosť o deti, kamaráti a už spomínaný čas. Samozrejme, toto nebudem rozoberať, pretože to je hlboká téma na samostatný článok. Ak sa opäť zameriame len na čas, tak je to jasné. Keď máš len 20 minút času a chceš si dopriať relax, tak ho pravdepodobne nestráviš počúvaním novej hudby (áno, áno, česť výnimkám).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Poznáš texty Separových skladieb? Otestuj svoje znalosti pancierovej lyriky

Ale ak nemáš záujem, prehľadávať rôzne rebríčky, skúšať novú hudbu na pravidelnej báze, tak nečakaj, že niečo nové ti spadne len tak do playlistu. Je potrebné, aby si sa inšpiroval, skúšal a posúval to ďalej. A na výhovorku, že dnes nič kvalitné už nenájdeš a vydávajú sa samé sračky, ti len odpoviem, že si opäť prečítaj druhý bod v tomto článku.

5. Zaujatosť, otravné trendy, potetovaní raperi na každom rohu

Na rovinu: jednoducho chápem ľudí, ktorí majú nad 20+ rokov a nestíhajú tempo, ktoré nasadili teenegeri. Áno, hudba je teraz lacnejšia a vydáva sa za účelom zisku, áno, hudba je už ako fastfood, áno, hudba je pre deti (aj keď tento bod nechápem a venujem tomu samostatný článok).

Alebo rapovať o úspechu v prvom tracku a vyzerať ako nafetovaný človek s dizajnérskymi handrami na sebe…áno, je to póza, pretože už to urobilo 186844346 ľudí pred ním a lepšie, preto tomu neveríš, ale o tom tiež inokedy.

Takže…čo s tým? Urob si čas, zisti, prečo sa ti naozaj nová hudba nepáči a ak to fakt nedávaš, túto novú dobu, tak si len nájdi viac času na nájdenie alternatív k hudbe, ktorú máš rád. Príklad. Ak máš rád rap s obsahom, stále existuje Kendrick Lamar či Eminem a nemusíš nasilu počúvať Lil Pumpa alebo nejaký najnovší rap z rádia. Možností je veľa, stačí vôľa hľadať a prispôsobiť sa.

To je vše. Ak chcete viac takého obsahu, zanechajte komentár 🙂

PS.: Skladby medzi textom slúžia iba na ilustráciu.
PS2.: A daj nám follow na IG @generaciarapu

Odporúčame